Još uvijek nije poznata sudbina Uljanik Grupe. Dva su moguća scenarija - stečaj i restrukturiranje. Sutra se sastaju koalicijski partneri kojima će ministri gospodarstva i financija, Darko Horvat i Zdravko Marić, prezentirati brojke koje se vežu uz potencijalna rješenja za spas brodogradilišta. Predstavnici radnika riječkog i pulskog brodogradilišta ‘navijaju‘ za restrukturiranje, dok ekonomski stručnjaci smatraju da je stečaj bolja opcija.
Podijeljena su mišljenja koje je rješenje bolje za Uljanik Grupu. Ministar financija Zdravko Marić smatra da je bolja opcija stečaj, dok ministar gospodarstva Darko Horvat želi provesti restrukturiranje jer, kaže, nije ništa skuplje. Tada bi ulaganje iznosilo 6 milijardi i 800 milijuna kuna, a već je uplaćena 3,1 milijarda protestiranih jamstava.
U prilog Uljaniku ne ide činjenica da koalicijski partneri ne žele novu intervenciju države. Nakon godinu dana agonije, najbolje bi bilo provesti stečaj nad Uljanik Grupom, smatra ekonomski stručnjak Ljubo Jurčić za Media servis.
"Ja mislim da su Uljanik i 3. maj prošli točku poslije koje nema restrukturiranja u ovakvoj situaciji. Jedino moguće restrukturiranje bi bilo da se ide u klasični stečaj i da se napravi popis imovine, dugovanja, potraživanja i tako dalje te da se vidi je li netko u svijetu ili Hrvatskoj zainteresiran da preuzme taj ostatak imovine. Svaka druga koncepcija kao restrukturiranje u jednoj nerazjašnjenoj situaciji bio bi prevelik rizik", objasnio je Jurčić.
Brojke koje će pokazati pravo stanje Uljanika i 3. maja saznat ćemo sutra. Jurčić tvrdi da se gubitak može utvrditi jedino stečajnim postupkom.
"To je vrlo neozbiljna igra da Vlada čeka procjenu od nekog potencijalnog strateškog partnera, koji to i nije, da on kaže koliko je težak gubitak u Uljaniku. To je nedopustivo. Država ima i računovodstvene standarde, ima i ljude specijaliste, revizore i računovođe koji to znaju izračunati i to je država davno, kao najizloženija u Uljaniku i brodogradnji, trebala napraviti. I to je njezin veliki grijeh. Ako nije grijeh u stvaranju gubitaka, onda je zato što u proteklih godinu dana nije napravila čistu računicu", istaknuo je Jurčić.
Smatra da brodogradnja u Hrvatskoj ima budućnost jer, objašnjava, ima ostataka od kojih se može napraviti dobra brodogradnja, no ne u ovakvom konceptu ekonomske politike. U iščekivanju dana D, razgovarali smo i sa sindikalistima. Boris Cerovac podsjeća da radnici mjesecima rade bez plaće što je dokaz da žele nastaviti raditi u Uljaniku. Oni su za opciju restrukturiranja jer kaže, brodovi bi bili izrađeni pa bi tako trošak za državu, na koncu, bio manji.
"I da je s te strane ipak pametnije sačuvati radna mjesta radnicima, i to velikom broju radnika, a s druge strane sačuvati stratešku industrijsku granu koja se zove brodogradnja. Jer nažalost, čini mi se, izgubili smo u Hrvatskoj gotovo sve što se ticali industrije i bilo bi stvarno poželjno da se barem brodogradnja očuva", rekao je Cerovac.
Cerovac očekuje da će se sutra donijeti i odluka o isplati plaća. Isti zahtjev ima i sindikalist 3. maja Juraj Šoljić. Želi da se plaće isplate u roku od deset dana.
"Apeliram ovim putem na koalicijske partnere da utječu na svoje predstavnike u Vladi da glasaju za restrukturiranje Uljanik brodogradilišta. S razine socijalnog aspekta, pozivam Vladu i sve ministre da na sjednici Vlade donesu odluku kojom će se jamčiti opstojnost Uljanik grupi - pritom mislim i na brodogradilište Uljanik i na 3. maj", poručio je Šoljić.
Teško je točno reći koliko je u posljednjih šest mjeseci uloženo u Uljanik, no prema riječima ministra Marića, brodogradnja je u 25 godina koštala hrvatski proračun 35 milijardi kuna.