Upravni odjel za poljoprivredu Istarske županije i maslinari Istre osnivaju Proizvođačku organizaciju proizvođača maslina i maslinovog ulja Istre, odnosno organizaciju koja će udružiti sve maslinare istarskog poluotoka. 'Omogućit će malim i srednjim proizvođačima da eventualni višak ulja plasiraju kroz novu zadrugu', rekla je Blanka Sinčić Pulić, viša stručna suradnica za zaštitu i valorizaciju autohtonih proizvoda.
'Na taj će se način postići veći učinci pri proizvodnji, odnosno veći prihod', dodala je Sinčić Pulić, gostujući na Rovinj FM-u. Korak je to koji znači nastavak na dugogodišnji angažman Istarske županije u održivom razvoju maslinarstva, ali i brendiranju Istre kao top maslinarske regije koja je svoje visokokvalitetno ekstra djevičansko maslinovo ulje „ISTRA“ zaštitila oznakom izvornosti na razini Europske unije.
'Pokretanjem poduzeća u kojem će svi biti vlasnici maslinarima se želi olakšati posao; svaki će član imati pravo glasa i svi će ravnopravno sudjelovati u odlučivanju. Imat će i mogućnost za otkup i plasiranje na tržište svog ulja s oznakom izvornosti te će moći dijeliti dobit', pojašnjava Sinčić Pulić.
Procijenjuje se kako je 1994. godine u Istri bilo oko 350 tisuća stabala maslina, a Programom poticanja sadnje zasađeno je oko milijun i dvjesto tisuća stabala.
'Istra sad broji milijun i pol stabala maslina', rekla je Sinčić Pulić pozivajući još jednom maslinare i uljare da se priključe i budu osnivači prve maslinarske proizvođačke organizacije u Hrvatskoj.
Osnivačka skupština održat će se u srijedu, 28. kolovoza, s početkom u 18 sati u Krasici.
Ostavite komentar