Na prošlotjednoj sjednici Vlade predstavljen je niz prijedloga zakona vezanih uz poreznu reformu. Za dio građana stižu olakšice, za dio njih stižu nova opterećenja.
Najviše polemike izazvalo je utvrđivanje paušalnog poreza od iznajmljivanja koje je nakon sjednice obašnjavalo više resornih ministara.‘‘Pokušava se na neki način izjednačiti porez na opterećenje dugoročnoga i kratkoročnoga najma‘‘, rekao je ministar financija Marko Primorac.
"Za dugoročni najam to je porezno opterećenje od 8,4 posto, a za kratkoročni najam, prema svim dostavljenim podacima kojima raspolažemo, to je oko 2 posto. To znači da je porezno opterećenje kratkoročnog najma bilo potrebno povećati četiri put,a kako bi se doseglo opterećenje od 8,4 posto. To je značajno povećanje, ali govori samo koliko je zapravo postojeće porezno opterećenje bilo prenisko."
Novina koju je predstavio ministar turizma Tonči Glavina uključuje razdvajanje pojmova domaćin od iznajmljivača općenito, a za koje će vrijediti različite stope poreza.
‘‘Domaćin je po definiciji našeg Zakona, osoba koja pruža usluge na području regionalne jedinice lokalne samouprave, dakle županije. Netko tko je dostupan gostu i neko tko se s tim poslom bavi. Teško možemo tvrditi da netko tko živi u Zagrebu, a ima nekakve smještajne kapacitete na otocima ili u drugim gradovima na moru, može biti domaćin.‘‘
Dodajmo još kako pojam domaćina neće obuhvaćati iznajmljivače koji imaju apartmane u stambenim zgradama. Takvi iznajmljivači imaju rok od pet godina da ishode suglasnost za iznajmljivanje od ostalih suvlasnika u zgradi.
Sve ove promjene dio su ambicioznog plana da Hrvatska, prema riječima ministra turizma, bude predvodnica održivog turizma u Europi.