Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća Rovinja, po tko zna koji put, među vijećnićkim pitanjima se je, našlo uništavanje javne imovine, vrlo česte one namijenjene najmlađima.
Ovoga je puta o problematici progovorila vijećnica Eda Kalčić, osvrćući se na sve, s naglaskom na onaj dječji park u naselju Valbruna gdje se u večernjim satima okupljaju mladi, uništavaju javnu imovinu, pale gumeni pod i ostavljaju za sobom kojekakvo smeće.
Izjutra, uvijek nanovo, ono dočeka mališane i njhove roditelje koji, u pokušavaju izbjegavanja vrućine na valbrunsko igralište nerijetko dođu i prije samih komunalaca koji ono što se dade počiste, a ono što je polomljeno ostave kolegama da saniraju ukoliko se može.
Nebrojeno je puta predlagano što učiniti i kako bezobrazluk spriječiti, no do danas se puno toga nije promijenilo. Češća kontrola od strane gradskih redara, obilasci policije ili pak postavljanje kamera, hvatanje delikvenata i naplaćivanje kazne, koješta se je do sada predložilo.
Svoje minute aktualnog sata Kalčić je iskoristila da sugerira da se igrališta zatvore u određeno doba dana ili pak večeri, ili da ograde kako je to već učinjeno u nekim zemljama, ali i kako to već imamo i kod nas prilike vidjeti na primjeru dvorišta dječjih vrtića koja se nakon radnog vremena zaključavaju.
POOŠTRENE MJERE KONTROLIRANJA PARKIĆA
Rovinjski gradonačelnik Marko Paliaga podsjetio je vijećnike i javnost da se navedno, kao i sva ostala igrališta, redovito pregledavaju i o njima vode zapise, a svi nedostaci koji se uoče se pokušavaju čim prije nadomjestiti.
Ipak, o zatvaranju, čini se, ipak nema riječi jer kako kaže Paliaga igrališta mogu koristiti kako manji tako i oni malo veći.
– Dosta je nezgodno nekome dozvoljavati korištenje igrališta, a drugima to isto osporavati. Ali, činjenica je da se gradska imovina ne bi trebala uništavati jer je svi skupa plaćamo pa ćemo pokušati preventivno djelovati na tu dječicu koja se tamo voze biciklama i da tu energiju negdje drugdje usmjere, rekao je Paliaga.
U međuvremenu je dan i nalog komunalnim redarima da se igrališta češće obilaze kako bi se dobila jedna šira slika što se na njima zapravo dešava.
No, istina je jedna- odgoj spada u kućnu domenu, a ne onu kojom bi se trebala baviti vlast. Mladenačko 'halabučenje', bezobrazluk i prostačenje na koje negoduju i građani, a ne samo vijećnici, često i preko aplikacije Smart Rovinj, objašnjavajući da nam navedeno tjera turiste iz apartmana- rezultat je kućnog odgoja. Stoga se i samo rješenje možda upravo krije u izravnom obraćanju roditeljima, a njima se često mogu obratiti i sami građani bez da čekaju da policijski službenici, komunalni redari ili gradonačelnik za njih to isto učine.
Ostavite komentar