Gradonačelnik Grada Poreča, Loris Peršurić jučer je, 2. rujna, održao sastanak sa arheologinjama iz Centra Camille Juliian (Aix Marseille) iz Francuske i predstavnicima Zavičajnog muzeja Poreštine na kojem su prezentirana nova otkrića u vezi rimskog plovila poznatog kao „Porečanka“.
Riječ je o rimskom plovilu za koje se pretpostavlja da potječe iz 1. stoljeća, otkrivenog početkom ove godine na lokaciji Porta de mar prilikom radova na uređenju rive, a detaljnije o pronalasku ovog dvije tisuće godina starog plovila možete pročitati ovdje.
Kako je naglasila ravnateljica Zavičajnog muzeja Poreštine Elena Uljančić, ovo je zasigurno jedno od najznačajnijih arheoloških otkrića u Poreču u posljednjih 30 godina. Dijelovi plovila dobro su očuvani, prvenstveno oplata, rebra i kobilica. Plovilo je sačuvano u dužini 5 metara i širini 1,70 metra te je imalo i jedro. Sam brod je izrađen tehnikom šivanja, što je karakteristično za područje sjevernoga Jadrana.
Nakon prvog dokumentiranja, plovilo je izvađeno, te desalinizirano u posebnom bazenu izrađenom za tu namjenu.
Vrhunska oprema čija se vrijednost procjenjuje na 20 milijuna eura omogućuje detaljno istraživanje u cilju što kvalitetnijeg restauriranja, a u ovom se Centru trenutno istražuju i dvije barke iz Arheološkog muzeja Istre.
Kako su istaknule arheologinje, projekt restauracije bit će moguće izraditi u fazama, a neki se dijelovi mogu odrađivati i paralelno. Ukupno trajanje cijelog procesa može trajati od tri do četiri godine.
Također na sastanku je dogovoreno kandidiranje projekta na natječaj Ministarstva kulture (nakon dopremanja u Pulu i druge barke u vlasništvu Arheološkog muzeja Istre), te traženje mogućnosti za kandidiranje na druge natječaje.
Arheologinja Marie Brigitte Carre gradonačelniku je ukratko prikazala i postupak istraživanja ribogojilišta na području Porto Busolo kraj Červara, koje bi zbog svoje specifičnosti moglo postati i zanimljivo za realizaciju malog podvodnog parka površine oko 50 m2.
Ostavite komentar