S pulskom nutricionistkinjom, Sanjom Močinić, razgovarali smo o tome kako nakon poduže faze blagdanskog prejedanja skinuti nekoliko kilograma viška. Ona tvrdi kako je, primjerice, 4 ili 5 kilograma moguće skinuti u tjedan ili dva ali kako to nije zdravo ni preporučljivo. Naime, kada brzo skinemo kilažu ona će se gotovo uvijek brzo i vratiti.
'Ako ste u novoj godini odlučili smršavjeti, trebali biste što prije iz prehrane izbaciti sve loše ugljikohidrate, slatkiše, bijeli kruh i tjesteninu. Morali biste, također, povećati unos proteina mada i tu valja biti jako oprezan jer proteinska dijeta nije preporučljiva za zdravo funkcioniranje jetre i bubrega. Svakako će najefikasnije biti konzumiranje velikih količina sirovog ili kuhanog povrća, zatim mesa, ribe i jaja', poručuje Močinić.
Ukoliko ste veliki ljubitelji tjestenine, dobru zamjenu možete naći u integralnoj riži, palenti te kukuruznoj ili heljdinoj tjestenini. Prehrana bi vam, nadalje, trebala biti popraćena unosom velikih količina tekućine. Najbolja varijanta bila bi, pri tom, mješavina biljnih lijekovitih čajeva. Trebali biste jesti i namirnice bogate tekućinom kao što su salate i povrtne juhe.
Prilikom detokikacije organizma nikako ne smijete zaboraviti na zdrav doručak. Do 12 sati nužno je unijeti nutritivno visokovrijedne namirnice, a to su; svježe, suho i koštuničavo voće te sirovo povrće i žitarice u svom izvornom obliku. Ako je kava nešto bez čega ne možete, savjet je da ju pijete u što manjim količinama i nikako ne biste smijeli piti instant spravljene kave već one cijeđene kroz filtar.
'Vrlo je važno naglasiti kako je litra voda minimalna količina koju dnevno morate popiti, a ako ste proces mršavljenja odlučili ubrzati fizičkom aktivnošću imajte na umu da dva sata prije i dva sata nakon treninga nije preporučljivo jesti. Također, ukoliko se ne radi o aktivnim već rekreativnim sportašima oni ne bi trebali znatno pojačati prehranu. Naime, ako tijekom dana na poslu sjedite ili se vrlo malo krećete, jednosatnim treningom nećete izgubiti dovoljno kalorija niti energije da bi vam to služilo kao opravdanje za unos većih količina hrane', zaključuje Močinić.