U naizgled mirnom Rovinju čini se da ipak nije tako mirno među pubertetlijama.
Naime, iako se možda roditeljima čini da je sve pod kontrolom, očito je da nisu svi upoznati s ponašanjem svoje djece, a kamoli situacijom vršnjačkog cyber zlostavljanja s kojom se susreću osnovnoškolci.
Naime na Instagramu djeca već neko vrijeme vode javne profile pod imenima 'Istarski tračevi, Rovinjske bruke kao i Rovinjski tračevi' na kojima otvoreno potiču na javno izrugivanje, iznošenje privatnih detalja iz života druge djece, k tome svojih prijatelja iz okoline ili razreda.
Uz izrugivanje, iznesene su i fotografije maloljetnika i maloljetnica koje su nazvane "hotarama", javno osramoćene od strane vršnjaka.
Ono što je vrlo uznemirujuće jest činjenica da je javna sramota djeci smiješna, komentira se na način kao da je to sve normalno.
Sada povlačimo pitanje, jesu li roditelji involvirani u sadržaj dječjih telefona, je li roditeljima ovo poznato, jer u slučaju da je, onda imamo ozbiljan problem u društvu gdje je umjesto poniznosti, pomaganja i istinskih vrijednosti, novi modus operandi - prodaj prijatelja i stavi ga na stup srama.
Nažalost, od škola doznajemo da već duže vrijeme vode bitku s ovakvim oblikom vršnjačkog nasilja i da su roditelji čak i upozoreni, ali da se oglušuju na ovo ponašanje djece.
Dio ružnih poruka na društvenim mrežama
Činjenično je stanje da se o pubertetu, psihološkim promjenama u istom, kao jednom razdoblju bunta, naročito u ovom digitalnom dobu ionako premalo govori, kao i o postotku djece koja su evidentirana kod psihologa zbog vršnjačkog nasilja.
Zašto je to u današnjem društvu sramota, zašto je roditelj koji reagira za dobrobit svoga djeteta i dalje je stigmatiziran, dok s druge strane dijete koje vrijeđa, prihvaćeno na račun suza drugog djeteta, ostaje odgovornost kompletnog društva jer to je slika svih nas.
Eto, zaista se nadamo da je ovo jedan loš vic te da će ovaj slučaj ipak biti crveno svjetlo na semaforu.
U gradu koji nudi toliko aktivnosti, sporta i mora, vjerujemo da svaki roditelj može stati na kraj ovom ponašanju te da će ovakve stranice zauvijek biti izbrisane, a djeca ipak iz ove priče zajedno s roditeljima izvuci pouku.
Ove godine evidentirano 13 kaznenih djela vršnjačkog nasilja
U posljednje vrijeme policija evidentira sve više prijava o vršnjačkom nasilju, pogotovo u odgojno-obrazovnim ustanovama, a jedan od razloga je što djelatnici tih ustanova pravovremeno prepoznaju rizična ponašanja i odmah reagiraju u cilju zaštite djece.
Vršnjačko nasilje podrazumijeva svako namjerno fizičko ili psihičko nasilno ponašanje usmjereno prema djeci i mladima od strane njihovih vršnjaka, kojem je cilj povrjeđivanje druge osobe. Najčešće je prisutno u školama, dječjim vrtićima, igralištima i drugim mjestima gdje se okuplja veći broj djece.
Oblici nasilja koji se pojavljuju se različiti. Od nazivanja pogrdnim imenima, prijetnji, ogovaranja, ignoriranja, omalovažavanja pa sve do fizičkih sukoba, ponekad i uz primjenu oružja.
Među mladima je osobito zabrinjavajuće nasilništvo ili tzv. bullying, a radi se o obliku agresivnog ponašanja, koje obično traje duže vrijeme te je opetovano usmjereno na istu osobu, od strane jednog ili više učenika (jači protiv slabijeg ili grupa protiv pojedinca).
Ono s čime se policijski službenici u posljednje vrijeme sve češće susreću je i nasilje među mladima koje se događa u virtualnom svijetu, odnosno putem interneta. Elektroničko nasilje ili cyberbullying uključuje korištenje elektroničkih uređaja za namjerno, uglavnom ponavljano, neprijateljsko i nasilno ponašanje koje ima za cilj povrijediti dijete.
Obuhvaća vrijeđanje, slanje vulgarnih poruka, prijetnje, zastrašivanje, kreiranje grupa na društvenim mrežama koje isključuju neko dijete, slanje videosnimki ili obnaženih fotografija.
Za razliku od klasičnog nasilja, koje se događa tijekom dana kada su djeca zajedno, elektroničko nasilje može se događati stalno, kad god djeca imaju pristup internetu, a mogućnosti obrane su minimalne.
Ove godine na području Policijske uprave istarske, po problematici vršnjačkog nasilja evidentirano je ukupno 13 kaznenih djela, i to četiri kaznena djela tjelesne ozljede, po tri kaznena djela povrede djetetovih prava i povrede privatnosti djeteta te po jedno kazneno djelo prijetnje, nametljivog ponašanja i nasilničkog ponašanja.
Usporedbe radi, u prvih devet mjeseci prošle godine evidentirana su tri kaznena djela nasilja među vršnjacima.
Ostavite komentar