STOP NASILJU NAD ŽENAMA! U Istri ubijene 22 žene, Sigurna kuća Istra osigurala utočište za njih 312

IstraIN

20 Rujan 2024 I 11:52

STOP NASILJU NAD ŽENAMA! U Istri ubijene 22 žene, Sigurna kuća Istra osigurala utočište za njih 312

Na današnji dan diljem Hrvatske obilježava se Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama.

Poznato je da nasilje nad ženama predstavlja ozbiljan problem širom svijeta, a statistike dokazuju da su upravo žene često žrtve fizičkog, emocionalnog i seksualnog nasilja.

Ovo je duboko zabrinjavajuće i zahtjeva hitnu pažnju i akciju kako bi se žrtve zaštitile. 

Kada je riječ o našoj županiji, za pomoć žrtvama nasilja u posljednjih 13 godina brine Sigurna kuća Istra čija se ravnateljica Jadranka Černjul povodom obilježavanja današnjeg dana osvrnula na ovaj rastući problem.

"Za vrijeme djelovanja Sigurne kuće Istra zaprimili smo 1200 poziva, više od 900 žena zatražilo je pravnu i psihološku podršku, a 312 žena te 188 djece smješteno je u sigurne uvjete", otkrila je.

ski

"Brojka od 400 ubijenih žena u Hrvatskoj u posljednih 20 godina šalje glasnu poruku, a mi kao društvo moramo ozbiljno promisliti o ovom problemu i osvijestiti ga, da bi se što manje nasilja u budućnosti dešavalo", poručila je Jadranka Černjul.

U Istri su u posljednjih 20 godina ubijene 22 žene, a njih 18 usmrtile su njima bliske osobe.

''Statistika pokazuje da u prvih 9 mjeseci ove godine nisu zabilježena nova ubojstva, ali su zato zabilježena 362 kaznena djela s elementima nasilja na štetu žena, a prošle godine zabilježena su 333 slučaja, što znači da je ova godina, nažalost, u porastu'', dodala je ravnateljica Sigurne kuće Istra, Jadranka Černjul.

Pomoć se uspješno pruža

Svoja vrata Sigurna kuća Istra otvorila je davne 2006. godine i od tada uspješno pruža pomoć i podršku svim ženama koje su žrtve nasilja.

''Ono što mogu reći jest da smo mi u Istarskoj županiji tada, osim ukazivanja na problem, učinili jedan ogroman korak naprijed, a to je da smo oformili Sigurnu kuću Istra'', rekla je Černjul.

U Istarskoj županiji danas postoje dva skloništa i dva savjetovališta koje se nalaze na tajnim mjesima za sve one žene kojima je potrebna pomoć - psihološka, pravna ili ona vezana uz smještaj i prostor.

Postoji i hodogram hitnog smještaja u dogovoru s policijom koji služi za dan ili dva, kada ženi usred noći treba smještaj. Za pružanje pomoći ženama, Siguna kuća ima stručno osoblje: psihologinju koja radi sa ženama i djecom u skloništima, socijalnu radnicu/pravnicu i vanjske suradnike kao što su školski psiholozi za svu djecu čije su se majke našle u opasnosti. 

''To je ono što smo konkretno učinile za naše žene. Dakle, mi zaista svim ženama koje nam se obrate pružamo konkretnu pomoć'', dodala je Černjul.

''Već godinama ukazuje se na probleme s kojima se susreću žene i na odnose prema nasilnicima''

Prokomentirala je i izmjene Kaznenog zakona koje je Vlada nedavno prihvatila, a koje su posebno pozdravile udruge koje brinu o prevenciji nasilja nad ženama.

''Koliko god zla bilo u tome, bolje je da se priča o ovom problemu koji je kod nas stvarno jako velik. Mi iz ženskih udruga već godinama ukazujemo na ovaj problem, a to je problem nasilja nad ženama i problem femicida.

Iznimno mi je drago da su Vlada i premijer Andrej Plenković najvili kako će i femicid napokon ući u kazneni zakon.'' poručila je Jadranka Černjul.

miletic sigurna kuca

Jadranka Černjul

"Međutim, samo podizanje svijesti nije dovoljno. Vlade, zajednice i pojedinci moraju zajedno raditi na stvaranju sigurnijeg okruženja za žene. To uključuje jačanje zakona protiv nasilja nad ženama, osiguravanje pristupa sigurnim skloništima i edukaciju o rodnoj ravnopravnosti.

Upravo zbog toga već godinama ukazujemo na probleme s kojima se susreću žene i na odnose prema nasilnicima", zaključila je Jadranka Černjul.

Posljedice koje ostaju su dugotrajne

Posljedice s kojima se susreću žene nakon nasilja mogu ostaviti dugotrajne posljdice i mogu rezultirati fizičkim ozljedama kao što su modrice, ogrebotine, prijelomi kostiju i ozbiljne traume.

Tu se uključuju i anksioznost, depresija, posttraumatski stresni poremećaj te smanjenje samopouzdanja i samopoštovanja.

Često nastaje i povlačenje iz društvenih aktivnosti te se žrtve izoliraju od obitelji i prijatelja zbog straha.

Suočavaju se s dugoročnim zdravstvenim problemima, uključujući kronične bolove, poremećaje spavanja i povećan rizik od različitih bolesti.

Stoga borbu protiv nasilja treba nastaviti, zakone zaoštriti, društvo osvijestiti, mlade educirati...

Photo: Ilustracija - Denis Kapetanovic/PIXSELL

Ostavite komentar