Nastavno na članak koji smo pisali, bespravno se u Istri gradi već godinama, a nedavno se s time pohvalio njemački par na televiziji.
Povodom toga i svih drugih medijskih napisa, predsjednik IDS-a Dalibor Paus sazvao je danas konferenciju za medije u Puli.
“Vezano za slučaj bespravne gradnje u općini Marčana koji je aktualan u medijima, želimo reći da je to jedan alarm i da je vrijeme da se svi hitno uhvatimo u koštac s bespravnom gradnjom.
Trebala bi biti prioritet države u rješavanju svih problema. Ovaj se konkretan slučaj ne razlikuje puno od stotine sličnih na Jadranu. Kupi se zemljište, poljoprivredno ili šumsko, raskrči ga se i počne se neki oblik bespravne gradnje.
Međutim, ovdje su vlasnici iz Njemačke, iz jedne od najuređenijih država i vrlo je problematično to da oni bez ikakvog srama i bez ikakve zadrške razgovaraju o tome kao o dobroj prilici i ispunjenju životnog sna.
Mislim da je ta činjenica porazna za naš sustav i našu državu, svi smo zajedno zakazali. Nije 5 do 12 za rješavanje ovog problema, nego kasnimo već godinama.
Ovo je na neki način simbolička pljuska svima nama – i državi, županiji, općinama i gradovima, medijima, ali i građanima koji se pridržavaju zakona ove države. Dakle ako netko zna da je to vjerojatno nezakonito, ali bez obzira na to nastavlja graditi i nema osjećaj da će mu se bilo što dogoditi, to je porazno za sve nas zajedno.
Tražimo da se ovaj problem počne hitno rješavati te da se spuste ovlasti građevinske inspekcije na regionalnu ili na lokalnu razinu, da se drastično povećaju kazne i da se pojednostavi postupak kako bi mogli sasjeći u korijenu početak svake gradnje.
Valja reći da je to jedna bolest našeg prostora, a bolesti se ne treba sramiti, nego o njoj treba progovarati i protiv nje se treba boriti. Ako se nećemo boriti, pacijent će umrijeti, odnosno devastirat ćemo trajno naš prostor.
IDS je u tom kontekstu, samo ove godine, podnio zahtjev u saborsku proceduru izmjene zakona o građevinskoj inspekciji s kojom smo tražili da se komunalne redare izvangrađevinskog područja spusti ovlast zaustavljanja bespravne gradnje do dolaska građevinske inspekcije. Međutim, u raspravi je Vlada taj zahtjev odbila.
Prije toga smo ujedinili sve općine i gradove čak i izvan Istre kroz portal Bespravna gradnja kojim smo omogućili da se javnost upozna s tim koliko je velik taj problem bespravne gradnje te da svi građani mogu anonimno prijaviti slučaj bespravne gradnje.
Ovim putem ih i pozivam da prijavljuju bespravnu gradnju jer svaka ta prijava ide direktno u državni inspektorat i u općinu na koju se odnosi.
Ovime smo postigli svojevrsni pritisak na inspektorat da odreagira. Zaista i jesu, sjetimo se da je bilo nekih rušenja na području Ližnjan, ali sve to nije dovoljno. Moramo to sasjeći u korijenu i još jednom ponoviti – spustiti ovlasti inspekcije na županijsku i lokalnu samoupravu. Samo svi zajedno možemo pobijediti u ovoj borbi!”, poručuje Paus.