Ogroman tsunami stranih radnika u Hrvatskoj koji se dogodio u manje od 5 godina, doveo je do raznih problema, a neki od njih se odnose i na protuzakonitosti kada je u pitanju zapošljavanje tih radnika.
Područni ured Rijeka Državnog inspektorata obavlja inspekcijske nadzore na području Istarske županije, Ličko-senjske županije, Primorsko-goranske županije, te Grada Paga i općina Kolan i Povljana.
Inspektori cijelog Područnog ureda Rijeka obavljaju inspekcijske nadzore i na području Istre.
Podatci koje iznose odnose se na cijelo to područje, jer nisu izdvojene brojke koje bi se odnosile samo na inspekcijske nadzore obavljene na području Istre.
Na ovom području u razdoblju od 1. siječnja 2023. do 14. studenoga 2023. inspektori rada Državnog inspektorata, Područnog ureda Rijeka, obavili su 1.359 inspekcijskih nadzora u području radnih odnosa i 796 inspekcijskih nadzora u području zaštite na radu.
Najčešće nezakonitosti odnose se na neprijavljivanje radnika
Najčešće utvrđivane nezakonitosti u području radnih odnosa odnosile su se na neprijavljivanje radnika na obvezno mirovinsko i obvezno zdravstveno osiguranje, uključujući i prijavljivanje nakon proteka propisanog roka, neizdavanje radnicima pisane potvrde o sklopljenom ugovoru o radu prije početka rada kada ugovor o radu nije sklopljen u pisanom obliku i rad odnosno zapošljavanje državljanina treće zemlje bez dozvole za boravak i rad ili potvrde o prijavi rada.
Kada su u pitanju kazne i broj stranih radnika iz trećih zamalja koji su nezakonito evo što su poručili iz Inspektorata.
"Osim poduzimanja prekršajnih mjera odnosno pokretanja prekršajnih postupaka, u slučajevima kada je utvrđeno da su u tijeku nadzora kod poslodavaca radili državljani trećih zemalja (u navedenom razdoblju 2023. godine – 104 državljana trećih zemalja).
Inspektori rada su u skladu s odredbama Zakona o strancima usmenim rješenjem u zapisniku poslodavcima privremeno zabranili obavljanje djelatnosti odnosno državljanima trećih zemalja pružanje usluga za inozemnog poslodavca (tijekom navedenog razdoblja 2023. godine – takve su mjere izrečene za 61 poslodavca).
Zbog činjenice da su poslodavci tijekom navedenog razdoblja u roku od tri dana od dana izricanja mjere privremene zabrane obavljanja djelatnosti u korist Državnog proračuna uplatili novčani iznos od 3.981,68 eura i o tome dostavili dokaz inspektoru, u tim slučajevima mjere privremene zabrane obavljanja djelatnosti nisu izvršene, a usmena rješenja u zapisniku su ukinuta.
Po navedenoj osnovi na propisani račun Državnog proračuna tijekom navedenog razdoblja 2023. godine uplaćeno je ukupno 219.009,88 eura.", poručili su iz Inspektorata.
Photo: Zoe Sarlija/PIXSELL
Ostavite komentar