Međunarodni je Dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Svijest o nasilju nad ženama sve je veća pa su tako u najavi nove mjere pomoći u okviru Nacionalnog plana za borbu protiv nasilja nad ženama i Zagrebačke strategija prevencije nasilja u obitelji.
Ove je godine Policijska uprava istarska odlučila obilježiti Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama na malo drugačiji način pa su tako organizirali tečaj samoobrane za žene.
Od malih očekivanja, razvio se jedan veliki projekt o kojem nam je više ispričao jedan od instruktora, Pero Vuletić, inače voditelj programa specijalističke obuke iz pulske interventne jedinice policije.
"Svakako bih želio naglasiti da cilj tečaja nije bio poticati na borbu ili ulaženje u sukob, već je cilj ovog tečaja bio osvijestiti žene kako prepoznati moguću konfliktnu situaciju i kako je izbjeći, a ako do napada ipak dođe, kako se mogu adekvatno obraniti i udaljiti od napadača sa što manje posljedica.
Prvi sat započeli smo s pojašnjenjem što je to samoobrana te smo upozorili polaznice da vode računa o tome da ako se nađu u takvoj situaciji, ne smiju prekoračiti granicu dozvoljenog jer inače i same mogu snositi posljedice. Bilo je riječi i o svjesnosti prostora u kojem se nalaze, je li riječ o otvorenom ili zatvorenom prostoru te kako se postaviti u takvu poziciju u prostoru koja im omoguće bijeg od napadača
Uvijek je cilj pokušati izbjeći konfliktnu situaciju. Naravno da to nije uvijek moguće tako da smo polaznicima ponudili rješenja kako se mogu obraniti od izravnog fizičkog napada ako bijeg nije moguć.
Osmislili smo tečaj koji je bio namijenjen početnicama te smo prezentirali jednostavne, ali učinkovite tehnike samoobrane. Radili smo obrane od udaraca, obrane od hvatova za odjeću, kosu i ruke, obrane od obuhvata, obrane od gušenja, obrane od napada dok je žrtva u nepovoljnom položaju (na tlu ili stisnuta uza zid) te principe zadavanja udarca koji će žrtvi omogućiti bijeg."
Odaziv je bio iznad svih očekivanja
"Kada smo krenuli u sve ovo, razmišljali smo kako će biti dobro ako se javi 20-ak polaznica, no kada smo već prvi dan zaprimili 45 prijava, vidjeli smo da će to biti malo veći projekt tako da je tečaj prošlo oko 130 polaznica.
Tečaj je trajao dva tjedna, polaznice smo podijelili u pet grupa, a imale su dva termina tjedno. Mogle su birati odgovara li im više termin ponedjeljak-srijeda ili utorak-četvrtak, ali ako netko zbog obaveza nije uspio doći u svoj termin, mogao je slobodno doći u drugu grupu tako da se ne izgubi kontinuitet treninga."
Iako je bilo predviđeno da će svaki trening trajati oko sat vremena, gotovo svaki put je došlo do produženja kako bi polaznice mogle dobro izvježbati zahvate.
"Svatko tko je imao obaveze, mogao je slobodno otići, ali gotovo sve polaznice su ostajale duže tako da mislimo da je tečaj ispunio očekivanja. Naša, kao instruktora, svakako je, a kroz komunikaciju s polaznicima vidjeli smo da su i one zadovoljne, a to je ono što je najbitnije.
Svatko ima svoje razloge zašto je sudjelovao u tečaju. Neke je na tečaj dovela znatiželja, neke polaznice željeli su naučiti vještine koje im mogu pomoći, s obzirom da zbog prirode posla dosta putuju u inozemstvo, u zemlje koje nisu toliko sigurne kao Hrvatska i gdje ne možete bezbrižno šetati noću. Bilo je nažalost i onih koji su već doživjele nasilje…"
Nadaju se da će na ovaj način, organizacijom tečaja, pomoći ženama da budu spremne i da se mogu obraniti ako zatreba, a nakon toga pobjeći i skloniti se na sigurno i pozvati policiju.
"Svakako ćemo napravit analizu tečaja, zamoliti polaznice da nam dostave povratne informacije – kako im je bilo, je li tečaj ispunio njihova očekivanja i imaju li kakve sugestije što bi trebalo promijeniti. Tako da ćemo nakon analize vidjeti hoćemo li nastaviti s ovakvim aktivnostima i u narednom razdoblju. Ako se pita naše polaznice koje pričaju o tečaju svojim prijateljicama – najvjerojatnije nećemo imati problema s pronalaženjem novih kandidatkinja.“, zaključio je Pero Vuletić iz pulske policije.
Ostavite komentar