Martina Močenić, magistra sestrinstva te sestra za kontrolu bolničkih infekcija pri Općoj bolnici Pula, pojasnila nam je kako je uopće došlo do pojave svraba u pulskoj bolnici.
Povjerenstvo za kontrolu bolničkih infekcija obaviješteno je od strane bolničkih djelatnika službe za internu medicinu o pojavnosti promjena na rukama i svrbeža.
To se dodgodilo 18. rujna te su istog dana djelatnici upućeni na dermatološki pregled kojim je tada i potvrđena dijagnoza svraba. Potom su udaljeni sa svojih radnih mjesta te je pokrenuta faza liječenja.
Svrab je inače zarazna bolest koja se prenosi od čovjeka do čovjeka s obzirom na to da je čovjek taj koji je nositelj grinje, a u pulsku Opću bolnicu donio ga je jedan pacijent.
Liječi se takozvanim antiskavičnim sredstvima, a može se pojaviti i u drugim kolektivima te u široj populaciji. Čest je u domovima za odrasle i u ustanovama u kojima velik broj ljudi boravi na istom mjestu.
Ukoliko se bolest pojavi u domaćinstvima, rublje se mora prati na minimalno 60 stupnjeva Celzijusa što bi grinju trebalo uništiti.
Također, jastuci, deke i sve ono što ne možemo podvrgnuti pranju na 60 stupnjeva potrebno je omotati najlonom najmanje sedam dana jer tako grinje neće moći preživjeti.
Jedna od protuepidemijskih mjera je ograničavanje posjeta pacijentima na svim odjelima što znači da jedna osoba može posjetiti jednog bolesnika uz nošenje osobnih sredstava zaštite; rukavice, kapa, maska i mantila te pokrivala za cipele.
Od subote nema novooboljelih, stoga u bolnici pretpostavljaju da su sada u završnoj fazi kretanja ove epidemije.
Ostavite komentar