Milijuni maslina i tone komine u Istri: Na vidiku je rješenje problema otpada

IstraIN

7 Prosinac 2024 I 10:42

Milijuni maslina i tone komine u Istri: Na vidiku je rješenje problema otpada

Istra se može ponositi preradom maslina i maslinovim uljem izvrsne kvalitete.

No, prekomjerna prerada i manjak prostora za odlaganje komine stvara probleme, o čemu je bilo riječi na posljednjoj sjednici Skupštine Istarske županije.

Vijećnik Fedor Kompas iz političke platforme Možemo! istaknuo je kako se procjenjuje da se u Istri u studenom obradilo oko 2 milijuna maslina, a samo na Vodnjanštini se godišnje preradi oko 6 000 tona maslina, prilikom čega je 90 % otpada - komine.

"Problem je kako zbrinuti toliku količinu komine koja se nekontrolirano odlaže u prirodu, iako je Zakonom definirano da se to treba činiti na lokacijama koje su predviđene prostornim planom. Kod Salvele je nedavno ostavljena ogromna hrpa komine koja ključa, smrdi i zagađuje okoliš", napomenuo je Kompas i pitao što Istarska županije može učiniti u vezi ovog problema.

Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo, Ezio Pinzan, rekao je kako su unatrag nekoliko mjeseci imali više medijskih upita na ovu temu.

WhatsApp_Image_2024-12-06_at_13.36.07.jpeg

"Naravno da je županija svjesna ovog problema. Ali, masline se oduvijek prerađuju na ovom području i gospodarilo se kominom na način na koji se danas gospodari. Odlagala se na poljoprivrednu površinu, čekalo se da fermentira i kada bi se pretvorila u kompost, vraćalo bi je se nazad u svoje maslinike. Svjesni smo da to nije najbolji način gospodarenja kominom, jer je ona vrlo vrijedan resurs i nije otpad", istaknuo je Pinzan.

Dodao je i kako je Institut za poljoprivredu i turizam u Poreču izradio studiju gospodarenja kominom masline i vinove loze. "Lokalizirani su svi izvori komine, odnosno maslinici i naravno da se sukladno provedbi Strategije razvoja poljoprivrede u Istarskoj županiji uspjelo doći do velikih količina maslina i ulja u Istri", podsjeća Pinzan.

"Nedostaje nam centar za zbrinjavanje i preradu komine. Razgovaramo i s Ministarstvom poljoprivrede, a u zadnje vrijeme i s Ministarstvom zaštite okoliša i spremni su nam pomoći i financirati projekt na nivou 'Zero waste' tehnologije. Kompost koji bi na kraju dobili bi na kraju vraćali u maslinike i imali bi jedno kružno gospodarstvo.

Na tome intenzivno radimo, no nedostaje nam lokacija tog centra, kao i prihvatne stanice za prikupljanje komine", zaključio je županijski pročelnik za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo.

Ostavite komentar