Ovih dana svima nam je najpotrebnija podrška. Zna to jako dobro i Luana Matulović, rođena u Puli prije 53 godine. Do devetnaeste godine živjela je u Vodnjanu, a zatim u Rijeci. Prije deset godina odlučila je, kaže nam, otići živjeti u Italiju.
“Najprije sam išla u Udine i zatim u Conegliano, u regiju Veneto. Ovdje mislim i ostati do mirovine. Asistiram jednu autističnu osobu s kojom i živim.
I sama sam bolesna, imam Crohnovu bolest koju su mi otkrili ovdje u Italiji, nakon bezbroj pretraga u Hrvatskoj. Stanje u Coneglianu sada je vrlo čudno. Sve je tiho i prazno, osjeća se strah.
Organiziramo se kako možemo i uzajamno si pomažemo. Osobno sam i inače pazila kad sam izlazila jer sam imunosuprimirana (na biološkoj sam terapiji), tako da sam na neki način više pripremljena od ostalih. Međutim, za mene je opasna i obična prehlada”, kaže nam Luana u intervjuu za IstraIn.
U njezinom mjestu građani smiju izlaziti u tri slučaja: na posao oni koji još uvijek rade, kod doktora i u ljekarnu ili trgovinu isključivo u najbliži centar. “U trgovine smije ići samo jedan član obitelji, a unutra puštaju po dvoje ili troje njih istovremeno, ovisno o veličini trgovine.
Ostali čekaju vani na razdaljini od minimalno jednog metra. Isto vrijedi i za apoteke. Sa sobom moramo imati formular u kojem izjavljujemo gdje idemo i zašto. Policija svaki dan provjerava podatke koje smo im dali.
Ako ustanove da nismo izjavili istinu ili ako izjavimo da idemo, recimo, u posjetu ili bilo što nedozvoljeno, idu sankcije. Kazne su od 200 eura do tri mjeseca zatvora. Od ponedjeljka strogo je zabranjeno odlaziti u šetnje, a parkovi su zatvoreni”, pojašnjava nam Puljanka Luana.
Osjeća se, veli nam, pomalo uplašeno i zabrinuto. Najviše joj nedostaje boravak na svježem zraku. Bez obzira na sve, kaže kako na povratak u Hrvatsku nije pomišljala iako joj nedostaju obitelj; djeca i unuci, ali i more. Upravo se zato fotografirala s porukom VGKT – VOLIM GRAD KOJI TEČE, jer djeca joj žive u Rijeci.
“Ovo izvanredno stanje u Italiji dosta nas je zbližilo. Razlog zbog kojeg je Italija postala europsko žarište mislim da je to što su Lombardia i Veneto, kao i cijela sjeverna Italija, vrlo razvijene pokrajine, otvorene poslovno prema drugim zemljama kao i prema Kini gdje je sve počelo.
Ipak, najviše je zakazala odgovornost pojedinaca koji nisu bili svjesni posljedica štete koju su napravili svojom šutnjom i nije se na vrijeme pristupilo oštrijim mjerama kontrole ulaska u zemlju.
Također, mislim da se u Italiji zakasnilo s karantenom i mnogi građani stvar nisu shvatili ozbiljno i ne pridržavaju se uputa da budu kući. Stanje u Istri i Hrvatskoj pratim svaki dan.
Moj savjet je biti kući što više, izlaziti samo u nužnim slučajevima, kad se izlazi staviti rukavice, pokriti usta i nos i po mogućnosti nositi naočale”, poručuje nam.
Nažalost, kako nam je rekla, ne možemo znati jesmo li zaraženi dok se ne pojave simptomi. Napominje kako ima osoba koje su zaražene, a nemaju simptoma no svejedno mogu prenositi virus.
“Ja moram provoditi posebnu dijetu ali nutricionisti preporučaju voće, povrće, ribu i mediteransku prehranu.
Karantena će biti na snazi do 3. travnja, a ako bude potrebno taj će se rok produžiti. Navodno se ovaj tjedan očekuje vrhunac zaraze nakon čega će, nadamo se, broj oboljelih krenuti padati. Moja poruka vašim čitateljima je: SVE ĆE BITI U REDU”, zaključuje Luana.