Vatrogasci diljem Hrvatske i Istre danas slave svog zaštitinika Svetog Florijana a ujedno je današnji dan, 4. svibnja i službeno Dan vatrogasaca u Hrvatskoj.
Mnogi ih nazivaju herojima, onima koji ne biraju što će i kako odraditi, oni koji svoj život riskiraju za našu sigurnost.
Tome svjedočimo svakodnevno, od intervencija na brojnim požarištima, preko prometnih i drugih nesreća, skidanja mačaka sa stabala, izvlačenja pasa iz jama pa sve do neumornog volontiranja u vrijeme ove pandemije.
Kada je riječ o Javnoj vatrogasnoj postrojbi Rovinj, oni su tijekom prošle godine odradili 876 intervencija od čega je 126 požara a sve ostalo su tehničke intervencije, rekao je gostujući na Rovinj FM-u, zapovjednik JVP Rovinj, Evilijano Gašpić.
‘’Što ste opremljeniji i obučeniji to više možete određivati i tehničkih intervencija’’ rekao je Gašpić.
Da su dobro opremljeni, nije novost, a činjenica je i ta da se odazivaju intervencijama svakojakih karaktera, niz je i onih koji ne uključuju vatru.
‘’Prvi smo u Istri imali potražnog psa, prvi u Hrvatskoj imamo podvodni dron. Imamo čamac, ekipu koja se bavi specijaliziranim spašavanjem iz dubina i visina. Također, prvi u bivšoj državi još od davne 1971. godine imamo i ronilačku ekipu u sklopu naše postrojbe’’ kaže ponosno Gašpić
Dobre vijesti dolaze i iz grada Rovinja koji u narednoj godini namjerava investirati gotovo 12 milijuna kuna u nabavu novih vatrogasnih vozila. Osim opreme, u rovinjskoj vatrogasnoj postrojbi glavno pravilo je trening jer bez obuke i znanja u ovom zvanju se ne može.
Veliku su ulogu odigrali i za vrijeme epidemije korona virusom, no to su uvjeti i dinamika u kojoj se snalaze.
U potrazi su i za novom radnom snagom, a tu su uvjeti rigorozni. Osim što za prvo zaposlenje vrijedi ispoštovati dobnu granicu od najmanje 18 godina
O Svetom Florijanu
Sveti Florijan kršćanski je svetac i mučenik. Slavi se kao zaštitnik Poljske, Linza i vatrogasaca. Kao mladić pridružuje se rimskoj vojsci u kojoj zbog teškog rada i odlučnosti napreduje do mjesta časnika.
Postavljen je na visoke dužnosti u Noricumu, jednoj od pokrajina Rimskog Carstva (danas dio Austrije).
Iako je bio časnik u vojsci, otvoreno je priznao svoje kršćanstvo u to izrazito nekršćansko vrijeme. Smatra se da je nakon mučenja ubijen i bačen u rijeku Enns (Austrija) 4. svibnja 304. godine, pa se taj dan obilježava kao spomen na tog sveca. Florijanovo tijelo kasnije pronalazi jedna pobožna žena koja ga je dostojno pokopala. Šesto godina kasnije, negdje između 900. i 955., u blizini Florijanovog groba sagrađen je samostan s njegovim imenom, a ubrzo je oko samostana izgrađeno je i istoimeno mjesto.
Njegovo tijelo premješteno je na groblje u tom mjestu koje i danas postoji nedaleko od Linza.
Ostavite komentar