Županijski pročelnik za kulturu, Vladimir Torbica, gostovao je u jutarnjem programu Rovinj FM-a gdje je govorio o aktualnim projektima Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost.
I ove je godine, među ostalim, raspisan Javni natječaj za financiranje projekata odnosno programa udruga i drugih neprofitnih organizacija u okviru Programa javnih potreba u kulturi. Fond je veći od dva milijuna kuna.
„Natječaj je trajao od 1. siječnja do 3. veljače. Zaprimili smo 150 prijava. Naši kulturni djelatnici su, neovisno o Covidu, ponudili brojne projekte i programe te bili vrlo maštoviti. Upravo ih sada obrađujemo te će se potom sastati kulturna vijeća; imamo ih sedam u županiji i oni vrednuju projekte i predlažu koji bi među njima bili za financiranje. Naravno, uvijek nastojimo zadovoljiti sva traženja, iako prioritet ima kvaliteta.“, pojasnio je pročelnik.
Objavljen je i dodatni Natječaj namijenjen pružanju financijske podrške aktivnostima udruga nacionalnih manjina te su dodijeljene i iznimne potpore samostalnim umjetnicima na području cijele županije za prošlu godinu.
„Područje izvedbenih kulturnih djelatnosti s obzirom na Covid bilo je posebno ugroženo pa smo 200 000 kuna namijenili za umjetnike i za članove udruga.“, rekao je Torbica.
U tijeku je i županijski projekt Kuća kaštela u Momjanu o čemu je pročelnik također govorio. Kazao je kako je dovršetak izvedbenih radova planiran za ovu godinu te kako potom kreće faza uređenja interijera.
„Kuća kaštela je dio šireg i dugotrajnijeg projekta kroz koji u manje društvene sredine pokušavamo dovesti kulturne centre poput Kuće pisaca u Pazinu, Mediteranskog plesnog centra u Savičenti ili Kuće fresaka u Pazinu. Tako povezujemo kulturu i turizam te educiramo lokalno stanovništvo. Kuća kaštela ima položaj blizu granice tako da turisti koji dođu u Istru mogu odmah dosta toga doznati o našim kaštelima od kojih su mnogi obnovljeni. Kroz europske projekte, a u svrhu realizacije druge faze, dobili smo još dva milijuna kuna. To će nam poslužiti za dodatno opremanje i multimediju.
Donijete su i dvije županijske kulturne strategije. Usklađeno je sve s europskom financijskom perspektivom do 2027. godine. Boris Mišković radi na strategiji, razgovara s kulturnim vijećima, promišlja o svim kulturnim aspektima i akterima, a ukoliko bude moguće, imat ćemo organizirane i javne rasprave po svim većim gradovima te Sabor kulture. Pri kraju godine trebala bi biti donesena Strategija i tako će se naši kulturnjaci moći kandidirati na državne i europske projekte.“, veli Torbica.
Od aktualnosti valja izdvojiti i izradu priručnika Zavičajne nastave – županijskog projekta započetog još 2014. godine. Ove godine na projekt je prijavljeno više od 90 predškolskih odnosno školskih odgojno-obrazovnih ustanova. Pri kraju školske godine trebali bi sve urađeno predstaviti na Festivalu zavičajnosti, ako epidemiološka situacija to bude dozvoljavala.
„Priručnik će rad olakšati djelatnicima vrtića i škola. Sadržavat će povijesni pregled Istre, pregled materijalne i nematerijalne baštine, praktične primjere za kurikulum te bibliografiju. Tim autora čine: Gordana Peteh iz Žminja, Marina Pauletić iz Umaga, Igor Jovanović iz Pule, Karmen Uljanić iz Rovinjskog Sela te iz Labina Dijana Muškardin koja ujedno i koordinira cijeli projekt. Tekst bi trebao biti gotov tijekom ove godine, a nadamo se kako će publikacija iduće godine biti i objavljena.“, zaključio je Torbica.