Do ponedjeljka, 15. travnja, u Galeriji Vincent iz Kastva koja se nalazi u zgradi Istarskog narodnog kazališta, Gradskog kazališta Pula, možete razgledati izložbu stripova četrdesetdevetogodišnjeg Puljanina, Branka Ružića. Svi su radovi nastali u posljednjih šest godina, i to isključivo kemijskom i flomasterom.
Jedinstven projekt u ovom dijelu Europe
Bila bi to izložba kao svaka druga da Branko nije osoba s dijagnozom šizofrenije o čemu i sam govori bez susprezanja. Istarsko narodno kazalište jedina je javna kulturna institucija u ovom dijelu Europe koja je ugostila izložbu osobe s takvom dijagnozom. Branko, naime, crta od svoje pete godine. Kaže kako su mu, sada nažalost pokojni roditelji, uvijek bili podrška i rado mu kupovali slikovnice i stripove. On je sve to upijao i s vremenom stvorio svoj stil koji naziva urbanom naivom. Ovom izložbom predstavio je radove koji mahom tematiziraju seksualnost, donose satirični osvrt na društvene prilike i promoviraju pulske simbole poput Arene i nekad vrlo aktivne punk kulture. Na više radova prisutan je i lik manijaka Đure koji je plod Brankove mašte.
Svima valja dati priliku da se izraze
Branku je šizofrenija dijagnosticirana u kasnim dvadesetima. Još se uvijek liječi na Odjelu psihijatrije Opće bolnice Pula, a ondje je prije dvije godine upoznao medicinsku sestru i grupnu terapeutkinju Orianu Španić koja svoje pacijente redovito vodi i u kazalište. Za jednog od tih posjeta Branko je upoznao i ravnateljicu Gordanu Jeromela Kaić, a ona njegov talent te mu odlučila dati priliku da javno predstavi svoj bogati unutarnji svijet.
Ludilo je samo društveni konstrukt
Kako nam je pojasnila medicinska sestra Španić, koja vodi projekt Psihijatrija zajednice, nitko zapravo ne zna što je šizofrenija ali je svi prepoznaju i to po dezintegriranom govoru, bogatom unutarnjem svijetu, preklapanju realnosti i mašte te prošlosti i budućnosti. Međutim, kaže ona, zar sve to nabrojano nije odlika znanstvene fantastike i umjetničke genijalnosti u kojoj ne vrijede društveni konsenzusi i nametnute nam norme. Šizofrenija je, pojašnjava, jedno specifično stanje uma.
Vrijeme je za rušenje stereotipa i prihvaćanje različitosti
Španić je, naime, utemeljila jedinstveni autorski projekt Psihijatrija zajednice kojim se pacijente nastoji integrirati u zajednicu te s njih maknuti stigmatizacije. "Vrijeme je da se društvo nauči na različitosti, da shvatimo da psihički bolesni nisu ništa agresivniji od ostalih, da im se omogući život slobodan od strahova i predrasuda te da ih se prihvati kao ravnopravne. Ovi ljudi nisu lijeni već, često, zbog terapija koje primaju nisu u mogućnosti biti u radnom odnosu što ih svrstava u kategoriju takozvanih nevidljivih invalida", pojašnjava Španić.
Branko: Znam da većinu zanima novac, ali mene više zanima umjetnost
Crtež je u psihijatriji uvijek posebno interesantan i pomaže u izražavanju unutarnjeg stanja pacijenta. Stoga i Branko već radi na novom postavu umjetničkih stripova koji će biti u žanru vesterna, a nakon toga objavit će i zbirku kratkih priča. Branko živi sam, a pomažu mu, kaže nam, pulski Caritas i Udruga Naš San Njihov Osmijeh. "Uvijek mi netko pomogne. Ali ne žalim se. Znam da većinu interesira novac. Mene više zanima umjetnost", kazao nam je ispred svog postava dobri duh pulske Šijane, umjetnik, Branko Ružić
Ostavite komentar