PROMOCIJA ZBIRKE PJESAMA Prijateljstvo jednog Labinjana u New Yorku i jednog velikog slikara iz Banjola

IstraIN

16 Siječanj 2023 I 12:20

PROMOCIJA ZBIRKE PJESAMA Prijateljstvo jednog Labinjana u New Yorku i jednog velikog slikara iz Banjola

U petak, 13. siječnja u Zavičajnoj galeriji Crnobori u Banjolama, Mario Viscovich, pjesnik i dugogodišnji prijatelj Josipa Crnoborija, održao je promociju svoje 4. zbirke pjesama ''CA SON DOMA, CA SON ĆA?''.

Oduševljeni autor, kao i mnogi posjetitelji koji su prijateljevali s Crnoborijem, večer su ispunili pričom i anegdotama iz života svoga sumještana. Tako doznajemo da je Crnobori, rodom Banjolac, 1947. godine otišao k roditeljima u Argentinu.

1978. godine se preselio u New York gdje slika za Metropolitan Operu portret Milke Trnine. Mario je te 1978. godine u Americi već 7 godina, gdje živi i radi.

Znao je mnogo o tom istarskom umjetniku, ali prijatelji su postali 1992. godine.

Neke je slike Mario kupio od Crnoborija, a neke je dobio na poklon, pa su one i dan danas u Marijovom domu u New Yorku. Tri Marijove zbirke su ukrašene upravo tim Crnoborijevim slikama i crtežima. Tu možemo vidjeti obiteljski portret Viscovicheve obitelji, a slika je nastala na nagovor autora, kao i istarsko ognjište koje je Mario naručio.

Često su oni razgovarali o povratku u Hrvatsku i rodnu Istru, ali je Josip Crnobori uvijek i često ponavljao: ''Ja se bojim! Mene je strah!'' Napokon, Mario Viscovich ga je nagovorio za povratak.

1Screenshot_1.jpg

Osobno mu je zapakirao sve slike za koje je smatrao da pripadaju domovini Hrvatskoj.

Taj spisak od stotinjak radova koji je sam uradio, Mario i dan danas čuva. Kasnije se Josip pisanim putem, na dvije stranice knjige ''ISTRANI U NEW YORKU'' zahvalio Mariju Viscovichu i tako dokumentirao cijeli događaj, a knjigu je napisao svećenik u New Yorku Anton dr Bozanić (brat Hrvatskog nadbiskupa).

AUTORA JOSIPA CRNOBORIJA DOČEKALA GOLUBICA

Josip Crnobori za njihovih čestih druženja je znao spomenuti jednu golubicu koju je naslikao u Banjolama kao dvanaestogodišnjak. Vrativši se doma, u rodne Banjole, 1999. godine vidno potresen i oduševljen jer mu je rečeno da je njegova golubica na zidu u crkvi Marije Majke Božje Zvijezde mora, u što se i sam uvjerio. Bio je zaista ponosan da je ta slika još tamo.

Tu smo večer doznali da se Ankica Tuđman, supruga tadašnjeg predsjednika RH, osobno čula s Josipom Crnoborijem, te da mu je svekoliko pomogla u tome da svi radovi sretno stignu u Zagreb. U Klovićevim dvorima priređena mu je velika izložba pod nazivom ''POVRATAK SLIKARA''. Bilo je to 1998. godine, tj. godinu dana prije njegovog povratka u domovinu.

U Zagrebu je, u stanu koji je dobio na doživotno korišćenje, od Grada Zagreba, proveo svoje zadnje dane života uz suprugu Marijanu. Nju je upoznao u Argentini, i prvi se put ženi kad je imao 68 godina. Bila je udovica, s dvije kćeri i jednim sinom, i 20 godina mlađa od njega. Usprkos godinama supruga mu umire 2005. godine, a shrvan tugom za voljenom umire dva mjeseca poslije u 98. godini života.

''CA SON DOMA, CA SON ĆA?''- Biblija svakog Istarskog čovjeka

Mario Viscovich je inženjer i poduzetnik, ali ga zanimaju vrlo različita polja ljudskog djelovanja: gospodarstvo, znanost, kultura i politika, a posebno promocija Hrvatske i rodne mu Labinštine, i svaki nas put ponovo oduševi nečim novim i značajnim. Miran i neusiljen čitajući svoje stihove iz ove posljednje zbirke gdje se pita je li doma ili je tamo, ponekad mu je riječ zastala u grlu, a oči su se zablistale od emocija. Ni publika nije ostala ravnodušna. 

Za glazbeni dio su se pobrinuli bračni par umjetnika Avelina Damijanjević Draguzet i Drago Draguzet koji su u galeriju , uz mih  (Lari Višković) speljali Marija Viscovicha, a potom su zapjevali ''Draga nan je Zemlja'' i ''Tonina'', a Mario Viscovich je govorio svoje stihove ''ISTRIJANI'' i uz pratnju miha (Lari Višković), i glasove Serđa Valića i Milia Fonovića-Lemešića, a za koji već postoji video spot na youtubeu. Potom je Mario govorio stihove pjesme ''DAJ MI MALA TELO'', u istom sastavu glazbenika i uz violinu koju je svirao Bože Čabrunić.

Moderatorica programa je bila Barbara Buršić- voditeljica Podružnice Pula Hrvatska matica iseljenika, a Gracijela Putina je uz prigodne riječi o autoru iščitala par autorovih pjesama na labinjonskoj zaštićenoj cakavici, te je rekla da je ovo ''Biblija svakog Istarskog čovjeka.'' 

Foto/tekst: Gracijela Putina

Ostavite komentar