U Centru vizualnih umjetnosti Batana u Rovinju ove će se subote održati predavanje i otvorenje izložbe fotografa Marina Raunića.
Marino Raunić, u kolekciji fotografija pod naslovom "Portret IRealnog svijeta", primjenjuje tehniku infracrvene (IR) fotografije kako bi isprepleo fotografske žanrove i materijalizirao motive priobalja, vegetacije, životinja, ljudi, strojeva i građevina u netaknutoj prirodi i urbanim krajolicima.
Iako pronalazi motive u Puli i bližoj okolici, njegovi motivi postaju univerzalni, imaju dublje značenje i globalnu poruku.
Tehnologija IR fotografije je proces fotografiranja objekata koristeći elektromagnetske valove između 700 i 900 nanometara, što je izvan spektra čovjeku vidljive svjetlosti (380–700 nm).
IR fotografija postala je moguća tek nakon otkrića infracrvenog zračenja u 19. stoljeću i primijenjena je ponajviše u vojnoj industriji tijekom prve polovice 20. stoljeća.
Danas se IR fotografija koristi na znanstvenim i industrijskim područjima. Šezdesetih godina 20. stoljeća postala je popularan medij izražavanja kod mnogih umjetnika i fotografa zbog neobičnih rezultata koje infracrveni film može proizvesti.
S razvojem digitalne tehnologije, IR fotografija može se stvoriti i digitalnim senzorima i kamerama. Dostupnija, isplativija, prilagodljivija i kvalitetnija oprema dovela je fotografe do novih i inovativnih rezultata.