Članice pulske ženske klape Teranke u srijedu su se prepune dojmova vratile iz Kanade sa svoje mini turneje. U pokrajini Ontario boravile su sedam dana i imale su četiri nastupa.
Poziv za gostovanje dobile su još prije godinu dana od mješovite klape Kartolina koja djeluje od 2013. godine i pridružena je Hrvatskoj katoličkoj župi Sv. Franjo Asiški. Klapa Kartolina djeluje u Windsoru pod umjetničkim vodstvom Višnje Tijardović, te je do sada ostvarila brojne uspjehe i nastupe u Kanadi i Hrvatskoj. Ove godine klapa je čak sudjelovala u natjecateljskoj večeri mješovitih klapa na Festivalu dalmatinskih klapa u Omišu.
Upravo je omiški Festival bio poveznica za ovaj susret. Osnivači i članovi klape Kartolina, bračni par Tijardović, dalmatinci su koji više od trideset godine žive u Windsoru. Ljubav prema klapskoj pismi njeguju i u Kanadi prateći klapska događanja u Hrvatskoj, posebno Festival dalmatinskih klapa u Omišu. Teranke su dugogodišnje sudionice Festivala na kojem su osvojile nekoliko nagrada, a Tijardovići su ih tamo zamijetili i odlučili pozvati na gostovanje.
Na prvom koncertu koji se održao u prekrasnoj dvorani glazbene škole Ste- Cécile u Windsoru Teranke su nastupale zajedno s mješovitom klapom Kartolina, ženskom klapom Fritule te dječjom klapom Berekin. Sve tri klape vodi Višnja Tijardović, profesorica pjevanja, osoba velikog entuzijazma i želje da se u Kanadi sačuva hrvatska tradicija klapskog pjevanja.
Idući dan, u North Yorku u Torontu, Teranke su nastupale u teatru Meridian Art centra na zajedničkom koncertu s vokalnim ansamblom Darbazi, koji njeguje gruzijsku vokalnu glazbu, te klapom Kartolina. Istu večer u Burlingtonu se održao svečani prijem za predsjednika Republike Hrvatske, Zorana Milanovića, kojeg su organizirali Veleposlanstvo RH i Generalni konzulat RH u Mississaugi povodom njegovog radnog posjeta Kanadi. Na prijemu se okupilo preko 200 kanadskih Hrvata iz pokrajine Ontario, a u glazbenom dijelu nastupile su klape Kartolina i Teranke.
Posebno emotivan bio je samostalni koncert klape Teranke koji su u nedjelju održale u prekrasnoj crkvi u gradu Etobicoke. Teranke su izvele raznolik repertoar satkan najviše od dalmatinskih narodnih napjeva, istarskih napjeva te obrada popularnih pjesama kao što su Nocturno, Zemlja dide mog i Dajem ti srce zemljo moja. U publici su bili naši iseljenici rodom iz Dalmacije, Zagorja i Istre koji nisu krili nostalgiju za domovinom, te su s oduševljenjem i sa suzama u očima popratili cijeli koncert.
Za dvije članice Teranki bio je to susret s rodbinom koju dugo nisu vidjele. „Teško je riječima dočarati atmosferu koja se stvorila. Uživale smo u svakom tonu i neizmjerno smo zahvalne na ljudima koje smo upoznali, koji su nam ponosno pružili ruku, s nama zapjevali, ispričali nam priču iz mladosti ili zagrlili jer ih podsjećamo na unuke.“ - rekla nam je članica klape, Roberta Stevanović.
Po završetku koncerta, ravnatelj Festivala dalmatinskih klapa, prof. Mijo Stanić, koji je uz Teranke također bio na gostovanju, održao je seminar o klapskom pjevanju za sve prisutne i zainteresirane.
„Najviše smo se radovale koncertima i susretu s dragim ljudima za koje imamo samo riječi hvale. Toliko su nas toplo i velikodušno ugostili da nam je baš bilo teško otići. U slobodno vrijeme uspjele smo razgledati Windsor i Detroit, u Torontu smo posjetili CN Tower i Akvarij. Sve je puno drugačije nego kod nas, baš onako kako vidimo u filmovima. Slapovi Niagare su ipak na nas ostavili najveći dojam. Moćan zvuk slapova, prekrasni parkovi i priroda jednostavno te ostave bez teksta.“- kaže nam Kristina Puh Leko.
Osam članica Teranki: Ana Balog, Gordana Žgomba, Marta Červar, Melanie Andrić Vurušić, Kristina Puh Leko, Diana Macan, Roberta Stevanović i Denisa Mravičić, zajedno s umjetničkim voditeljem Svetom Popovićem uložili su puno truda i rada kako bi se što bolje pripremili za svoje prvo prekooceansko gostovanje.
Iako se poziv Terankama učinio kao nedostižan san, zahvaljujući trudu i organizacijskim vještinama g. Zorana Tijardovića, zahvaljujući potpori Grada Pule, Istarske županije, Turističke zajednice grada Pule, Puhačkog orkestra grada Pule, Ministarstva kulture i medija te Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, san je postao stvarnost.