Pula: Produženo radno vrijeme ugostiteljskih objekata za doček Nove godine
Ugostitelji su dužni pridržavati se odredbi Zakona o zaštiti od buke i propisa koji reguliraju javni red i mir.
16:15Prije 19 min26.12.2024
Zahvaljujući kvaliteti Centra za translacijska i klinička istraživanja te Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska je konačno zastupljena u europskoj mreži translacijskih centara - EATRIS (European Advanced Translational Research Infrastructure in Medicine).
Riječ je o europskoj mreži izvrsnosti u translacijskim istraživanjima koja imaju za cilj ubrzan prijenos temeljnih otkrića u kliničku praksu kako bi se unaprijedilo ljudsko zdravlje i poboljšala zdravstvena skrb te istodobno prijenos znanja iz kliničke prakse u istraživanja u području razvoja lijekova, dijagnostike i medicinskih proizvoda.
EATRIS je jedan od najznačajnijih konzorcija Europske istraživačke infrastrukture te će Hrvatskoj omogućiti lakši put do novih lijekova, dijagnostičkih testova i cjepiva.
Naime, učinak translacije možda je najbolje vidljiv u vremenu u kojem živimo, kada je upravo primjena bazičnih otkrića u razvoju lijekova i cjepiva temeljenih na glasničkoj RNA omogućila da se u rekordnom vremenu razviju cjepiva za SARS-Cov2, poput onih tvrtki Pfizer i Moderna.
Uključenje Hrvatske u EATRIS rezultat je dugogodišnjih napora vodstva Centra za translacijska i klinička istraživanja (CETKI) koji je utemeljen prije 12 godina kao zajednička ustanova Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Kliničkog bolničkog centra Zagreb, kao prvi takav centar u Hrvatskoj.
Tijekom proteklih desetak godina djelatnici Centra su ostvarili značajna postignuća, pa su tako uspjeli razviti i uvesti nove genetske i genomske pretrage koje su putem HZZO-a dostupne svim osiguranicima u Hrvatskoj, a koje omogućavaju jednokratnu analizu svih gena u stanici, zbog čega više ne postoji potreba za provođenjem genetskih analiza u inozemstvu.
Također, valja istaknuti da su djelatnici Centra razvili dva nova medicinska pripravka za cijeljenje dugih kosti i kralješnice, što predstavlja prve originalne medicinske proizvode razvijene u Hrvatskoj od izuma azitromicina.
Je li Isus bio stvarna ličnost? Radi li se zaista o sinu Božjem, postoji li Bog uopće? Jedni će nam reći kako je vjerovanje u to neupitno. Drugi, treći, četvrti uvjeravat će nas kako Bog ovih prvih nije pravi Bog, već da je njihov Bog ono što je jedino ispravno.
13:10Prije 3 h26.12.2024
Bloom sada uživa u toplini doma, a ova priča podsjetila je na važnost pomoći onima u nevolji.
11:54Prije 4 h26.12.2024
Amneris Ružić Fornažar, Dijana Muškardin i Karla Golja Milevoj svojim su predanim radom, trudom i izvrsnošću ostvarile poseban doprinos u obrazovanju, čime su zaslužile priznanje na državnoj razini.
10:26Prije 6 h26.12.2024
Donosimo zanimljivosti o Božiću koje do sada možda još niste čuli...
21:15Prije 19 h25.12.2024
Edukativne radionice sastoje se od različitih jezičnih igara, vježbi pažnje i pamćenja te vođenog čitanja uz aktivnosti koje uključuju vježbe razumijevanja pročitanog.
20:28Prije 20 h25.12.2024
Nakon primitka vijesti o osvajanju nagrade, Guzy je istaknula da joj je posebna čast što je prepoznat njihov rad na dokumentiranju lokaliteta kroz razgovore sa žiteljima, s kojima su se povezali tijekom putovanja kroz Istru.
18:31Prije 22 h25.12.2024
Donosimo zanimljive božićne običaje iz cijelog svijeta...
17:09Prije 23 h25.12.2024
Ovo je najveće uprizorenje takve vrste u Hrvatskoj, a starogradska jezgra Svetog Lovreča pruža savršenu kulisu za prikaz rođenja Isusa.
14:38Prije 1 d25.12.2024
Ostavite komentar