Kupili ste novo vozilo, a sljedeći tehnički pregled je za četiri godine, nakon toga STP (Stanica za Tehnički Pregled) posjećujete svake dvije godine, zvuči dobro, zar ne?! Zvuči normalno ako živite u Slovačkoj, a šok terapija nastupa kod nas u Hrvatskoj.
Upravo su se tako iznenadili učenici i profesori Stredne odborne škole Dopravna iz Bratislave kada su u sklopu programa Erasmus+, kojeg realiziraju s domaćinima iz Industrijsko-obrtničke škole Pula, posjetili stanicu za tehnički pregled vozila u Puli. "Elementi tehničkog pregleda slični su i kod nas i kod vas", rekao je Dominik Kolar, jedan od voditelja slovačkih učenika. "Za nas je bilo jako ugodno vidjeti na licu mjesta s kakvim se sistematskim pregledom vozila susrećete u Hrvatskoj".
Slovake je na CVH STP Pula dočekao voditelj Damir Dembić, uz prethodni dogovor s IOŠ Pula. Nakon kraćeg pokaznog izlaganja što se sve i kako mora pripremiti kao i provjeriti, prije nego se vozilo zaprimi i provede kroz dijagnostičke uređaje CVH STP Pula, obavio je cjeloviti pokazni, tehnički pregled vozila uz pojašnjenje svih ispitnih parametara.
Tehnička ispravnost vozila nema cijenu, jer posljedice mogu biti tragične. Upravo o tome, redovnim servisima, preventivnim zahvatima i vanrednim popravcima na vozilima, deveteročlanu slovačku ekipu upoznao je Denis Žumberac, voditelj prodajno-servisnog centra Auto Benussi d.o.o. Pula.
Žumberac je učenike i njihove nastavnike proveo kroz prodajni salon tvrtke Auto Benussi, predstavio prodajni program i rezultate, a zatim i sve elemente servisnog odjela, limariju, mehaniku, elektroniku, održavanje... Učenici slovačke ekipe tu su ponovno susreli i svoje školske kolege s obzirom na to da se praktična nastava dijelom provodi i kod privrednika, u realnom sektoru.
Posljednjih dana boravka u Hrvatskoj, slovačka ekipa upoznala se s posebnostima smjera elektro struke i bogato opremljenim kabinetom praktične nastave, a gdje ih je sa svime detaljno upoznao profesor Andrea Stanković.
Inspirativno je dan kasnije bilo i u kabinetu informatike i robotike kojeg vodi profesor Dragan Pantić, inače dobitnik državne nagrade Faust Vrančić. Dragan u školi s učenicima raznih uzrasta provodi dobar dio svakog dana u tjednu, bilo na nastavi ili drugim aktivnostima. Svoj entuzijazam prenio je i dragim gostima.
Posljednji dan radnog druženja protekao je uz razmjenu poklona i prigodni domjenak, prijateljski stisak ruke i uz riječi "vidimo se opet, hvala na ugodno i korisno provedenom vremenu zajedno". Od svojih gostiju (slovački profesori; David Hamar, Lukaš Mihalec, Dominik Kolar i Patricia Karlova te učenici; Gregor Špano, Ivan Sodoma, Gabriel Nagy, David Vass i Viliam Očenaš) oprostili su se profesori Industrijsko-obrtničke škole Pula; Andrea Stanković, Dragan Pantić, Sara Bekavac i Marino Tumpić te ravnatelj IOŠ-a Dragan Radovanović.
Radovanović je za naš portal, uz razmjenu znanja i iskustva, posebno istaknuo i ljudski element poštovanja i suradnje, kako među učenicima, tako i među profesorima koji ostaju vrijedna uspomena ovakvih događanja, temelj za vrijeme koje dolazi, a u kojem ćemo sve više biti upućeni jedni na druge.
Ostavite komentar