Tjedan je započeo javnom akcijom u kojoj su štićenici „Centra za inkluziju i podršku zajednici Buje” uz podršku Zelene Istre i lokalnih ribara poslali snažnu poruku o potrebi spasa našeg mora od prekomjerne plastike! Od ostataka morskog otpada i odbačenog ribolovnog alata izradili su veliki S.O.S. znak. Zajedno su, uz ogroman trud, na plaži Karpinjan prikupili komade plastičnog otpada kao što su slamke, žličice za kavu, čepovi, boce odnosno razni komadi odbačene jednokratne plastike.
Ovom akcijom obilježen je Srpanj bez plastike - globalni pokret i izazov u kojem se milijuni ljudi odriču jednokratne plastike kroz cijeli mjesec srpanj kako bi pomogli rješavanju problema i bili dio rješenja protiv zagađenja plastikom na ulicama, unutar naših zajednica, šuma i oceana. Znanstvenici procjenjuju da će do 2050. u svjetskim oceanima biti više plastike nego ribe? Stoga, najbolji način za smanjenje plastičnog zagađenja je preispitivanje i smanjenje onoga što konzumiramo, to jest odbijanje plastičnih proizvoda, osobito jednokratnih.
Osim ove akcije u Novigradu je održan i sajam razmjene „Nekome otpad, drugome korisna stvar!” u organizaciji Zelene Istre s ciljem razmjene igračaka i opreme za bebe i djecu, odjeće i drugih predmeta. U odličnoj atmosferi uz glazbu DJ Miss Moon građani su uživali u razmjeni. Svatko je pronašao nešto korisno: od gotovo nove opreme za bebe, bočica, igračaka do odjeće i raznih potrepština. U sklopu sajma održana je i nagradna igra uz vrijedne nagrade.
U duhu same akcije i obilježavanju Srpnja bez plastike – podijeljeno je pet zero waste kompleta (trajne boce, trajne čaše za kavu, trajni spremnici za marendu, platnene vrećice i višekratne vrećice za marendu) sve s ciljem smanjenja upotrebe jednokratne plastike.
Ovim događajima privodi se kraju provedba projekta "Izdvoji s(v)e. Fai la differenza. Provedba izobrazno - informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom na području gradova Novigrad i Buje, te općina Brtonigla, Grožnjan i Oprtalj“ u okviru kojeg su održane i brojne radionice za školsku i vrtićku djecu, tiskani informativni materijali za građane i djecu, specijalizirane tribine o gospodarenju otpadom i obilježeni datumi vezani uz zaštitu okoliša.
Projekt je sufinanciran od strane Kohezijskog fonda Europske unije. Nositelj projekta je Grad Novigrad, priopćili su iz Zelene Istre.