Tko preuzima IDS? U Novigradu pada ključna odluka!
U Novigradu će se ove subote održati 40. izborni Sabor IDS-a na kojem će članovi birati novog predsjednika stranke, a odluka između dvojice kandidata – Lorisa Peršurića i Valtera Boljunčića – definirat će budući smjer i pozicioniranje IDS-a nakon višemjesečnog unutarstranačkog procesa.
U Novigradu će se ove subote održati 40. izborni Sabor IDS-a – trenutak koji mnogi u političkim krugovima smatraju jednim od najvažnijih u novijoj povijesti stranke. Sabor bi trebao jasno definirati smjer kojim IDS namjerava krenuti u razdoblju koje dolazi.
Za čelnu poziciju natječu se Loris Peršurić, aktualni v.d. predsjednika, saborski zastupnik i porečki gradonačelnik, te Valter Boljunčić, predsjednik pulske podružnice IDS-a.
Uoči subotnjeg izbornog sabora IDS-a u Novigradu, kandidat za predsjednika stranke Valter Boljunčić jasno je iznio ambicije i viziju budućeg smjera IDS-a. U razgovoru za Rovinj FM naglasio je važnost veće unutarstranačke demokracije, transparentnog odlučivanja i dosljednog pozicioniranja stranke.
Kandidati za čelnu funkciju su aktualni v.d. predsjednika i gradonačelnik Poreča Loris Peršurić te predsjednik pulskog IDS-a i predsjednik Gradskog vijeća Pule Valter Boljunčić.
11:38Prije 228 d08.11.2025
Upravo taj dvoboj mnogi tumače kao izbor između dvije filozofije: jedne koja bi mogla otvoriti vrata potencijalnim „projektnim suradnjama“, te druge koja zagovara strogo zadržavanje dosadašnjeg vrijednosnog kursa i izričito odbacuje suradnju s HDZ-om.
Peršurić javno naglašava kako je prioritet očuvanje IDS-a kao političke organizacije utemeljene na interesima Istre.
"U ovom procesu najvažnije je očuvati IDS kao zajednicu i političku organizaciju koja je uvijek imala viši cilj – interes Istre i njezinih ljudi… IDS mora ostati primjer političke kulture i odgovornosti," poručio je uoči Sabora.
Istovremeno odbacuje špekulacije o koalicijama s HDZ-om, ocjenjujući ih politiziranim konstrukcijama bez stvarnog temelja. "Naš smjer određuju isključivo naši članovi i glasači," dodaje.
Saboru je prisustvovalo 228 fiducijara, a Loris Peršurić dobio je 180 glasova i tako postao novi predsjednik IDS-a, nakon što su fiducijari birali između dva kandidata – njega i Valtera Boljunčića.
S druge strane, Boljunčić – koji je najveću podršku dobio upravo u Puli, jedinoj podružnici koja se nije priklonila Peršuriću – zauzima tvrđi stav prema HDZ-u, ali i prema unutarnjem uređenju stranke.
"Presudne su dvije stvari: demokratizacija i pozicioniranje stranke… IDS je u Puli i šire lijevi centar i nema smisla koalirati s desnicom, osobito ne s HDZ-om," rekao je u razgovoru za Rovinj FM.
Smatra da stranka ponovno „diše punim plućima“, ali da upravo zato treba ostati vjerna temeljima na kojima je građena, uz više unutarstranačke rasprave i otvoreno natjecanje ideja.
Put do Sabora bio je dug: izbori su krenuli od ogranaka i podružnica, nastavili se na razini predsjedništava, a kulminirat će glasovanjem najvišeg stranačkog tijela.
Zanimljivo je i to da se na dnevnom redu nalaze i izmjene Statuta, među kojima je i prijedlog ukidanja funkcije počasnog predsjednika – mjesta koje je desetljećima pripadalo Ivanu Jakovčiću.
Bez obzira na ishod, jasno je da će odluke Sabora u Novigradu definirati stranku – ali i političku sliku Istre – u godinama koje dolaze.
U Dnevnom boravku Rojca u četvrtak, 25. lipnja, bit će predstavljena zbirka poezije „Srce na baterije“ autorice Snježane Vračar Mihelač. Razgovor s autoricom vodit će Tina Širec Đodan, a ulaz je slobodan.
Nepoznati počinitelj ukrao je tijekom noći u Segetu motocikl crosser u vlasništvu 58-godišnjaka. Vozilo crvene i narančaste boje bilo je naslonjeno na stablo i nije bilo zaključano, a šteta se procjenjuje na nekoliko tisuća eura.
Udruga umirovljenika grada Rovinja-Rovigno održala je godišnju skupštinu na kojoj je istaknuto kako danas okuplja čak 782 člana, a svojim brojnim aktivnostima svrstava se među najaktivnije udruge umirovljenika u Istri.
Cilj programa je potaknuti djecu i mlade na čitanje tijekom ljetnih praznika, razvijati čitalačke navike i pismenost te im ponuditi kvalitetan i kreativan sadržaj za provođenje slobodnog vremena.
Posjetitelji će kroz izložbu moći upoznati Rovinj obilježen posljedicama masovnog egzodusa, koji je ostavio trag osjećaja napuštenosti i neizvjesnosti, ali i grad koji se istovremeno razvijao.
Posebno zabrinjavajućom ocijenio je činjenicu da se prodaja provodi zajedno s koncesijom na prostoru većem od 660 tisuća četvornih metara u samom središtu Pule, od čega više od 330 tisuća četvornih metara otpada na kopneni dio.
Više od 9,8 milijuna eura bespovratnih sredstava stiže u Istru za projekte zelene urbane infrastrukture, a najveći iznos, 4,33 milijuna eura, pripao je Rovinju za obnovu park-šume Zlatni rt. Ugovore je u Svetom Petru u Šumi uručio ministar Branko Bačić.
Podsjećaju da Uljanik danas zapošljava oko 300 radnika, ima ugovorene poslove, aktivnu proizvodnju te nedavno potpisan sporazum o strateškoj suradnji sa španjolskom brodograđevnom i obrambenom kompanijom Navantia.
„Najveći problem nije u pravima na papiru, nego u sposobnosti sustava da ta prava provede zakonito, pravodobno i na način koji ljudima omogućuje dostojanstven život“, upozorila je Radojčić.
Prema njegovim riječima, obiteljski iznajmljivači nepravedno se prikazuju kao uzrok inflacije, iako, tvrdi, ostvareni prihod najvećim dijelom troše u Hrvatskoj te tako doprinose domaćem gospodarstvu.
Vlada kreće u jači obračun s radom na crno. Novi zakon donosi strože kazne za poslodavce, obvezne prijave radnika i javnu objavu prekršitelja, dok sindikati i poslodavci upozoravaju na moguće manjkavosti sustava.