Bliži se 16. svibnja, dan kada će se u Republici Hrvatskoj održati lokalni izbori.
Uoči službenog početka kampanje, portal IstraIN sa svim će aktualnim istarskim gradonačelnicima i načelnicima/načelnicama objaviti intervju u kojem će se oni osvrnuti na svoj aktualni mandat.
Već je sada izvjesno kako će nekima od njih to biti i posljednji mandat dok neki ulaze u utrku za novi. Jedno je sigurno - predstojeći lokalni izbori održavaju se u neizvjesnim vremenima uzrokovanima koronakrizom.
Teško je prognozirati kakva će biti turistička sezona te u kojem smjeru će se kretati pandemija, stoga će biti prilično zanimljivo doznati kakve programe kandidati spremaju kao odgovore na izazovna vremena te u kolikoj je mjeri koronakriza utjecala na funkcioniranje njihove lokalne zajednice.
O tome i brojnim drugim temama razgovarali smo s gradonačelnikom Buja, Fabriziom Vižintinom.
U posljednjem četverogodišnjem mandatu bilo je mnogo izazova. Što biste Vi istaknuli kao svoj najvažniji projekt u ovom mandatu?
U ovom mandatu odradili smo niz velikih projekata od značajne važnosti za naš grad poput izgradnje reciklažnog dvorišta, energetske obnove osnovne škole „Mate Balote”, početka rekonstrukcije talijanske srednje škole „Leonardo Da Vinci”, energetske obnove zgrade „Centra za inkluziju”, rekonstrukcije Ulice 1. svibnja i niz drugih projekata na području razvoja turizma, socijale, prometne infrastrukture, modernizacije javne rasvjete, poljoprivrede, odgoja i obrazovanja i općenito komunalne infrastrukture.
Svakako bih istaknuo projekt dogradnje i energetske obnove dječjeg vrtića kao jedan od doista najvažnijih projekata u ovom mandatu.
Dakle, prije same energetske obnove izvedena je dogradnja središnjeg dječjeg vrtića. Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku sufinanciralo je investiciju vrijednu 6.400.473,33 kn u iznosu od 750.000,00 kn. Zgrada vrtića izgrađena 1983. godine i do spomenutih investicija nije doživjela nikakve preinake nego manje popravke krovova i izmjeni drvene stolarije, 2018. godine dogradnjom proširena je za novih 400 kvadratnih metara.
Zgrada je nakon dogradnje dobila mogućnost primanja dvije skupine djece Talijanskog dječjeg vrtića koje su godinama bile smještene u neprimjerenim prostorijama u Rudinama, poboljšani su uvjeti za oko 200 djece koliko ih polazi u vrtić. Prizemno je izgrađena jedna igraonica sa sanitarijama, na prvoj etaži novog dijela izgrađena je zajednička prostorija za djecu, dok su nad tim izgrađene dvije prostorije za odgojne skupine koje su bile odvojene u Rudinama.
Na taj smo način uspjeli centralizirati vrtić, sva su djeca sada na istoj lokaciji, što je financijski prihvatljivije i predstavlja olakšanje za roditelje koji su vodili djecu na dvije lokacije. Također smo u sklopu projekta rekonstrukcije obnovili kompletnu prvu etažu starog dijela zgrade, gdje smo izvršili rekonstrukciju svih predsoblja i kupaonica, kako bi postigli maksimalne pedagoške standarde za sve mališane koji pohađaju vrtić.
Nakon dogradnje i rekonstrukcije prve etaže, krenuli samo s energetskom obnovom starog dijela vrtića koja je obuhvatila izolaciju krova, podova, vanjskih zidova (izvedba nove ovojnice), ugradnju nove stolarije, ugradnju novog visoko učinkovitog sustava grijanja i hlađenja (dizalica topline), zamjenu postojećeg sustava pripreme tople vode sustavom koji koristi obnovljive izvore energije, ugradnju fotonaponskih modula za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije.
Prelaskom iz energetskog razreda C na A+ očekuje se ukupna ušteda energije od preko 50 posto i ugodniji boravak djece i zaposlenika.
Ugovorena vrijednost radova za energetsku obnovu vanjske ovojnice i ugradnju obnovljivih izvora energije na objektu dječjeg vrtića iznosi 6.472.677,50 kn.
Temeljem uspješno zaključenih prijava na natječaje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja financiralo je projekt sa 1.438.375,00 kuna, Ministarstvo za regionalni razvoj sa 2.265.437,12 kuna, ukupno samo povukli 3.703.812,12 kn bespovratnih sredstava.
Na koji je način pandemija utjecala na aktivnosti Vaše jedinice lokalne samouprave?
Pandemija koronavirusa je imala negativan utjecaj na aktivnosti u našem gradu i vjerujem da su negativne posljedice pandemije osjetile i sve jedinice lokalne samouprave u državi, uostalom pandemija je glavni uzrok pada ekonomskih aktivnosti u cijelom svijetu.
Uslijed posljedica zatvaranja radnih mjesta u našem proračunu zabilježili smo pad od oko 15% i bili primorani smanjiti aktivnosti na području održavanja komunalne infrastrukture, gotovo smo sve kulturne i turističke manifestacije morali odgoditi u 2020. godini, ali nismo dirali socijalu. U stvari kroz rebalans proračuna smo u 2020. godini povećali socijalna davanja kako bi u što je većoj mogućoj mjeri mogli pomoći našim najugroženijim sugrađankama i sugrađanima.
Također smo kao i većina ostalih jedinica lokalne samouprave odmah krajem ožujka 2020. godine donijeli mjere za pomoć gospodarskom sektoru koji je bio obuhvaćen lockdownom-om u vidu odgode naplate komunalnog doprinosa, ukinute obveze plaćanja komunalne naknade i ukinute obveze plaćanja poslovnih zakupa poslovnih prostora u vlasništvu grada.
Iza nas je, po mnogočemu, specifična godina, samim time i turistička sezona. Kakva su vaša očekivanja za nadolazeću i kako teku pripreme?
Turistička sezona će uvelike ovisiti o stupnju procijepljenosti stanovništva, kako u zemlji tako i u inozemstvu. Već je sada vidljivo da zemlje koje su uspjele cijepiti veći dio stanovništva, kao što je to npr. Izrael ili Velika Britanija, bilježe znatno manji broj novo zaraženih osoba i izrazito mali broj smrtnih slučajeva uzrokovanih Covidom-19.
Uvjeren sam da će se cijepljenje intenzivirati u travnju i svibnju i da će se svi koji trebaju biti cijepljeni i cijepiti. Ako se takav scenarij i ostvari onda će rezultati turističke sezone 2021. biti isti ili bolji od 2020. godine. Na području našeg grada, osim apartmanskog naselja i autokampa u Kanegri, ostali turistički sadržaji su koncipirani za cjelogodišnji turizam i svi su spremni za dolazak turista.
Što očekujete od ove godine?
Očekujem stabilizaciju situacije s pandemijom te blagi oporavak ekonomije. Godina će biti izazovna, morat ćemo biti oprezni s trošenjem proračunskih prihoda i prilagođavati dinamike planiranih programa u skladu sa stvarnom situacijom na terenu.
Na samom ste kraju ovog mandata. Postoje li još uvijek kakvi neostvareni planovi odnosno projekti te ako da, koji su to?
Pred nama je još puno posla. Ukoliko dobijemo povjerenje od naših sugrađanki i sugrađana na lokalnim izborima, čeka nas vrlo važan projekt izgradnje stanova po modelu poticajne stanogradnje. Želimo popratiti do kraja projekt rekonstrukcije i dogradnje talijanske srednje škole „Leonardo Da Vinci”.
Dogradnja osnovne škole „Mate Balote” s novom blagovaonicom, kuhinjom i novim sustavom grijanja je prioritet za naš grad. Sustav navodnjavanja za poljoprivrednike želimo u narednom mandatu izgraditi. Čeka nas energetska obnova zgrade Pučkog otvorenog učilišta. Nastaviti ćemo s projektom izgradnje kanalizacijskog i vodoopskrbnog sustava u našem gradu. U narednom mandatu želimo dovršiti izgradnju mreže širokopojasnog interneta kako bi stvorili konkurentne uvjete i privukli investicije na području digitalnih i ICT tehnologija.
Također nas čekaju projekti opremanja postojećih industrijskih zona te niz investicija u prometnu infrastrukturu, posebno bih istaknuo rekonstrukciju mosta na graničnom prijelazu Kaštel, rekonstrukcije državne prometnice od graničnog prijelaza Plovanija do Buja te rekonstrukciju lokalne ceste od naselja Kršete do naselja Marušići.
Ostavite komentar