U fokusu aktualnog sata pete ovogodišnje sjednice rovinjskog Gradskog vijeća bio je nedavni incident, odnosno sukob gradonačelnika i jednog rovinjskog ugostitelja.
Naime, gradonačelnik Marko Paliaga zatražio je riječ na početku sjednice kako bi prokomentirao aktualna događanja.
"Svi vi ovdje svjedočili ste da ovo nije bio prvi uvredljiv komentar od strane dotičnog gospodina, s obzirom na to da me isti spominje gotovo svakodnevno.
Nikad prije nisam reagirao na ničije objave, niti sam tražio brisanje komentara, pa čak ni kada su optužbe bile lažne i teške, uvrede užasne, a prijetnje ozbiljne.
Godinama smo čitali i šutjeli. Pitam se, postoji li granica takvom psihološkom maltretiranju gdje svatko, pod okriljem anonimnosti i bez ičije osude, može pisati svakakve strahote?
Odlučio sam prekinuti šutnju kada su napadnute moja supruga i kćer.
Moja intencija bila je iskrena, ali nažalost, pokazala se naivnom. Žalim što sam ušao u taj lokal, nastojeći osvjestiti nekog tko očito nije htio čuti, a još manje razumjeti.
Svakome od nas može biti jasno da obitelj zaslužuje biti izvan dometa takvih niskih politikanskih napada. Jadno je i žalosno da se takve neistine plasiraju u trenutku kad je Rovinj u vrhu gospodarskog i turističkog rasta i jedan od najrazvijenijih gradova Hrvatske.
Njihova je zaštita za mene apsolutan prioritet, te one ne smiju ispaštati zato što ja obnašam javnu funkciju", zaključio je Marko Paliaga.
Ipak, njegovo objašnjenje nije umirilo vijećnike SDP-a pa su nastavili progovarati o istoj temi. Prvi je bio Klaudio Poropat.
"Kada je gradonačelnik izašao za govornicu ulila mi se nada da ćemo čuti ispriku nama kao dužnosnicima, ali i građanima. Možda kao jednostavan i običan građanin Grada Rovinja mogu opravdati reakciju na fizički nastraj na obitelj, no reagiranje na verbalni napad mi kao gradski vijećnici, a posebno gradonačelnik, ne smijemo dozvoliti!", poručio je Poropat.
Za njim je uslijedila i vijećnica Maria Blažina koja se javila putem videopoziva te također zatražila ispriku gradonačelnika, a pozvala je i sve vijećnike da simbolično napuste sjednicu.
"Gradonačelniče, mi smo čuli Vaše očitovanje, no nigdje nismo čuli ispriku. Mi u SDP-u oštro osuđujemo svaki oblik nasilja - kako verbalnog, psihičkog, emocionalnog, tako i fizičkog", poručila je Blažina.
Svojim se stranačkim kolegama pridružio i SDP-ov Petar Radetić koji je podsjetio na 2010. godinu kada je IDS uveo deklaraciju o neprihvaćanju netolerancije upitavši pridržavaju li se i dalje svojih temeljnih dokumenata.
S istom temom pozabavili su se i IDS-ovi vijećnici Marčelo Mohorović te Robert Mavrić.
Mohorović je bio konkretan te je odlučio postaviti pitanje zbog kojeg se razvio cijeli sukob, a to je - što ćemo sa smećem i visokim cijenama odvoza otpada, dok je Mavrić uputio retorička pitanja:
Postoje li mehanizimi zaštite javnih dužnosnika od govora mržnje i može li javni dužnosnik u nekom trenutku stati u svoju obranu kao čovjek, odnosno fizička osoba? Koji je taj trenutak kada čovjek mora prestati biti dužnosnik i sam stati u svoju obranu, odnosno ne dopustiti da se netko sutra na ulici obračuna s njim ili sa suprugom..?
Na sve spomenuto oštro je reagirao predsjednik Gradskog vijeća Emil Nimčević. Prokomentirao je izjave vijećnika SDP-a, ne samo tijekom sjednice Gradskog vijeća, već i one na društvenim mrežama koje je oštro osudio.
"Mislio sam da ste sazreli pa sam ponovno ostao razočaran. Vaš karakter i vaše političko djelovanje umjesto da budu kao kod ostalih, nažalost nisu konstruktivni. Ono što me najviše žalosti jest da ste vi krenuli s prljavom i destruktivnom kampanjom.
Moram vas razočarati - IDS nije takav, niti su mene moji roditelji i kolege učili takvoj kulturi, niti Grad Rovinj - Rovigno svoje najmlađe tako uči. Nećemo na ovo nasjesti - u to budite sigurni!
Za mene ste pokazali pravo lice vašim komentarima na društvenim mrežama. Ja nisam i nikada neću biti kao vi. Nikada meni kao obrazovnom djelatniku i predsjedniku Gradskog vijeća ne bi na pamet palo da komentiram čovjeka koji ne samo da vrijeđa na društvenim mrežama, nego psihički maltretira, vrijeđa i zlostavlja obitelj čovjeka, a vi ste to učinili.
Vi ste se uključili u raspravu gdje evidentno postoji bullying, uključili ste se iz političkih razloga u psihičko maltretiranje i zlostavljanje komentiranjem. Pljujući pokušavate skupiti glasove, kao grupa učenika koja navija dok jedan od učenika na društvenim mrežama psihički zlostavlja drugu osobu.
Marko Paliaga neće dati ostavku, a niti sam ja taj koji treba od njega to tražiti, ali ni suditi o njegovim postupcima, koji su prije svega prekršajne prirode i o čemu će odlučivati nadležne službe",zaključio je Nimčević.
Dodajmo još kako je sjednicu simbolično napustilo troje vijećnika iz redova SDP-a.
Ostavite komentar