'Zazelenimo proračun - očuvajmo Istru': Pulski Možemo! županijskoj skupštini podnio 9 amandmana

IstraIN

4 Prosinac 2024 I 10:49

'Zazelenimo proračun - očuvajmo Istru': Pulski Možemo! županijskoj skupštini podnio 9 amandmana

"Bolja i zdravija budućnost Istre gradi se danas. Zato smo županijskoj skupštini podnijeli amandmane kojima će se to postići", poručili su iz pulskog Možemo!.

Priopćenje u cijelosti prenosimo u nastavku.

"Više od desetljeća mantramo o Istri kao lokomotivi napretka cijele zemlje, dičimo se priljevu stanovništva i hvalimo brojem noćenja. Međutim, izazove koji nas očekuju ne dočekujemo spremni. Vidimo to u proračunu koji je reaktivan, umjesto proaktivan.

Svakako pozdravljamo napore koji se ulažu u zdravstvo i socijalu, no moramo istaknuti da je disbalans proračunskih i razvojnih politika doveo do ove situacije - gubitak stanovništva, povećanje troškova života, odljev medicinskog kadra i visokoobrazovanih, visokih cijena stanovanja i zaostatak u prosječnim mjesečnim primanjima. Umjesto da smo postavljali zdrave temelje za uravnoteženi razvoj cjelokupnog gospodarstva i svih aspekata života, stavili smo sva jaja u jednu košaru - turizam.

Kako bi budućnost dočekali spremniji i kvalitetnije odgovorili na klimatske izazove, gospodarske trendove te turizam skrenuli prema održivom, u županijskoj skupštini predložili smo sljedeće amandmane: Sufinanciranje izrade projektne dokumentacije za izgradnju solarnih elektrana na obiteljskim kućama, Izgradnja solarnih elektrana na javnim zgradama u vlasništvu Istarske županije, Lokve u Istri, dugoročno očuvanje malih, ali vrijednih staništa, Aktivnosti čišćenja i trajne zaštite podzemnih objekata u Istri, Pilot program zdrave prehrane u srednjim školama, Razvoj digitalne platforme “Sve eko u Istri”, Praćenje kakvoće zraka na području općina Pula i Medulin zbog emisija ŽCGO Kaštijun u zrak, Besplatan prijevoz onkoloških pacijenata te HGSS - nabavka vozila.

Obrazloženje amandmana

1.Građani su ključan dionik energetske tranzicije i potrebno je poduzeti konkretne korake za njihovo uključivanje. Najčešće građani odustaju na tom prvom koraku jer se teško odlučuju za izradu projekta, a ne mogu znati rezultat i ne mogu znati sa sigurnošću hoće li uspjeti na natječaju. Predloženim amandmanom ukupan iznos bi pokrivao po 2.000,00 eura za 200 prijavitelja čime bi se zbilja napravio zamjetan iskorak u provođenju zelene tranzicije od samih građana.

2. Budući da je došlo do velikog povećanja cijene električne energije, godišnja potrošnja mogla bi ozbiljno ugroziti održivost nekih institucija. Ako se dobiju sredstva od Fonda u iznosu od 40%, isplativost je za 3,88 godina. Nakon toga gotovo da i nema troška električne energije. Solarizirani krovovi mogu, potom, postati dio neke buduće energetske zajednice građana na području istarskih gradova i sela te tako stvarati lokalnu energetsku neovisnost.

dusica.jpg

3. Lokve obogaćuju krajobraznu privlačnost prostora i nezaobilazni su dio tradicije istarskih ruralnih područja. Prema nekim procjenama u Istri danas ima oko 1000-2000 lokvi, no mnoge od njih prepuštene su propadanju te zatrpavanju, stoga je nužno zaštititi ih. cilj ovoga projekta je sustavnim prikupljanjem podataka obuhvatiti cijelo područje Istre, kako bi se prikupili podaci o ovim za prirodu i ljude vrijednim staništima.

4. Sanacija otpada iz speleološkog objekta često je vrlo komplicirana i opasna aktivnost koja iziskuje mnogo financijskih i logističkih izdataka. Prema Zakonu o zaštiti prirode, svi su speleološki objekti od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku te, kao takvi, uživaju njezinu zaštitu, a upravljanje njima spada u nadležnost županijskih javnih ustanova za zaštitu prirode. Stoga je potrebno da što hitnije krenemo sa očuvanjem svih podzemnih objekata: organizirano, stručno i sustavno, uz financijsku pomoć IŽ.

5. Ministarstvo obrazovanja financira marende u osnovnim školama s 1,33 eura po djetetu. No, u mnogim školama radi se o nezdravim, kaloričnim marendama. Amandmanom želimo pokrenuti inicijativu za uvođenjem zdrave hrane u naše škole po uzoru na određene gradove i županije. Namirnice od kojih se priprema školski obrok dolazili bi s OPG-ova koji bi se uključili u gospodarsko interesnih udruženja.

6. S ciljem poticanja razvoja eko turizma, amandmanom se žele osigurati dodatna sredstva u proračunu Istarske županije za nadogradnju postojeće web stranice https://www.istraecoxperience.com koja bi omogućila stvaranje digitalne platforme za e-trgovinu. Osim informacija o eko-prijateljskim sadržajima u Istri (smještajni kapaciteti, ekološki proizvođači i dr.) pružala bi i mogućnost zakup online prostora i upravljanje internetske trgovine proizvoda i usluga ekoloških proizvođača s jednog mjesta. Sredstva bi se utrošila i na edukaciju i pružanje potpore zainteresiranim ekološkim proizvođačima prilikom digitalne transformaciji njihova poslovanja tijekom formiranja novog kanala prodaje.

dusicaradojcic.jpg

7. Kako je vidljivo na satelitskoj snimci ŽCGO Kaštijun, položaj mjerne stanice je takav da u slučaju puhanja najčešćih vjetrova, a to su bura, jugo i maestral, ista mjeri kakvoću zraka koji ne puše direktno preko potencijalno najvećih izvora emisija u zrak a to su: stari deponij komunalnog otpada, hala za MBO i skladište baliranog SRF/RDF goriva. Slijedom navedenog, smatramo da bi Istarska županija trebala urgirati da se izmjesti trenutno postavljena i funkcionalna mjerna stanica te da financira postavljanje još dodatne tri (3) mjerne stanice koje se imaju odrediti u suradnji sa stručnjacima.

8. Preraspodjelom sredstava koju predlažemo ovim amandmanom financirat će se besplatni prijevoz onkoloških pacijenata na terapiju i povratak sa terapije sa ili bez pratnje do zdravstvene ustanove i nazad. U cilju unapređenja standarda zdravstvene zaštite, a posebno najtežih onkoloških bolesnika, kako bi im se olakšalo liječenje i smanjio financijski pritisak, predlažemo Istarskoj županiji pokretanje programa sufinanciranja prijevoza pacijenata na terapiju u jedinicama lokalne samouprave s područja Istarske županije.

9. HGSS Stanica Istra aktivno sudjeluje u svim akcijama spašavanja, potragama te preventivnim aktivnostima na području Istarske županije. Kako bi osigurali pravovremenu i sigurnu intervenciju, od ključne je važnosti posjedovanje adekvatnog terenskog vozila. Terensko vozilo služilo bi kao primarno vozilo za redovne djelatnosti HGSS Stanice Istra u skladu s člankom 5. Zakona o HGSS-u, akcije spašavanja, ali i za potrage koje su sve učestalije tijekom cijele godine.

Ako vladajući prihvate ove amandmane, bit će to mali ali zdrav korak u održiviju, zdraviju i sigurniju budućnost Istre.

Ostavite komentar