Eurozastupnici traže povratak schengenskih pravila te ulazak Hrvatske u Schengen

IstraIN

12 Svibanj 2020 I 19:28

Eurozastupnici traže povratak schengenskih pravila te ulazak Hrvatske u Schengen

Odbor za građanske slobode (LIBE) pri Europskom parlamentu naglašava da privremene kontrole na schengenskim granicama treba ukinuti na usklađen način, čim to uvjeti dopuste. U raspravi o trenutačnom stanju u pogledu privremenog zatvaranja schengenskih granica koje je ponovno uvedeno nakon izbijanja bolesti COVID-19, zastupnici su naglasili da je sloboda kretanja ključna za EU te da je potrebno ponovno uspostaviti potpuno funkcionalno schengensko područje kako bi se građanima omogućio nesmetani prelazak granica. Priopćenje Ureda EP u Hrvatskoj prenosimo u cijelosti.

"Predsjednica radne skupine odbora LIBE za kontrolu Schengena Tanja Fajon (S&D, Slovenija) izjavila je: „Schengen nikad nije bio izložen tako velikom riziku, tijekom pandemije gotovo je potpuno nestao. Države su žurno zatvorile svoje granice bez mnogo koordinacije. Sada je ključno da u potpunosti ponovno uspostavimo Schengen čim to uvjeti dopuste i bez ikakve diskriminacije među građanima EU-a. Stoga je od ključne važnosti koordinacija na europskoj razini.”

Državna tajnica za europske i međunarodne poslove, Terezija Gras, u MUP-u Hrvatske i glavna direktorica odjela Komisije za migracije i unutarnje poslove, Monique Pariat, naglasile su da sve mjere nadzora državne granice moraju biti razmjerne, nediskriminirajuće i usklađene.

Komisija će sutra predstaviti smjernice za ukidanje graničnih kontrola na postupan i koordiniran način, prvo na unutarnjim, a potom i na vanjskim.

Mnogi zastupnici u Europskom parlamentu zatražili su pojašnjenja toga na koji će način Komisija osigurati da nema diskiriminacije pri ukidanju graničnih kontrola te su izrazili zabrinutost zbog bilateralnih sporazuma među državama članicama. Predložili su da se iz ovoga izvuku pouke i razmisli o novom zakonodavstvu ili izmjeni postojećih schengenskih pravila. Zastupnici su također pozvali na pristupanje Hrvatske Schengenu nakon što je Komisija pozitivno ocijenila njezin zahtjev.

Rasprava bi trebala doprinijeti rezoluciji o stanju u schengenskom prostoru, o kojoj bi se trebalo glasovati na plenarnoj sjednici u lipnju."

Ostavite komentar