Nova epidemija i nova kriza, no stari scenarij. Zbog ogromnih dugova bolnica i ljekarni veledrogerijama, obustavljena je isporuka lijekova gotovo svim hrvatskim bolnicama.
Mi smo odlučili provjeriti kakvo je trenutno stanje s bolnicama u Istri, točnije s jedine dvije, u Puli i Rovinju.
Naime, kada je riječ o OB Pula, ravnateljica Irena Hrstić rekla nam je kako se obustava lijekova dogodila i njima, no još je pod kontrolom.
‘’Situacija je relativno dobra iz razloga jer većinu lijekova imamo na manjoj zalihi. Problem nastaje u situaciji za one lijekove koji su visoko specifični, neovisno o njihovoj cijeni već o indikacijskom području, pa se najčešće susrećemo s problemom dobave lijekova za kronične autoimmune bolesti ili onkološke pacijente’’ rekla je Hrstić dodavši kako kako oni rade na način da iz njihove ljekarne svakodnevno informiraju što očekuju defektruru u sljedeća 24 sata, pa iz njihove nabavne službe gledaju da li u drugim veledrogerijama postoji lijekove, odnosno kroz druge kanale pokušavaju nabaviti lijekove za pacijente.
‘’Trenutna situacija oko isporuke lijekova je ozbiljan problem, za sve zdrastvene ustanove pa tako i za nas i iziskuje ogroman angažman unutar bolničkog sustava kako pacijenti nebi osjetili nedostatak lijekova’’ rekla je ravnateljica Hrstić dodavši kako svakodnevno imaju dinamičnu situaciju, jer isporuka je obustavljena prije tri dana.
Dr. Irena Hrstić
Situacija je puno bolja unutar Specijalne bolnice Dr. Martin Horvat u Rovinju, gdje, zahvaljujući akumuliranoj dobiti od prethodnih godina, svoje obaveze prema veledrogerijama ispunjavaju unutar 30 dana od isporuke lijekova.
‘’Rovinjska bolnica podmiruje sve svoje obaveze aktivno i to maksimalno unutar 30 dana. To je rezultat dobrog poslovanja proteklih godina u kojima smo stvorili dobru rezervu. Nažalost, mi smo rezerve čuvali za obnovu bolnice no u aktualnom stanju mi te novce trošimo za isplatu dugova, lijekova i plaća’’ rekao je ravnatelj bolnice, Marinko Rade dodavši kako su ove godine solventni i da imaju duboke rezerve iz kojih će pokrivati manjak u poslovanju dok će za iduću godinu trebati dobro razmišljati i planirati.
Dr. Marinko Rade
Podsjetimo, veledrogerije do kraja godine traže uplatu od najmanje dvije milijarde kuna, a Vlada nudi 10 puta manje i najavljuje - novac će se naći rebalansom.
Država veledrogerijama preko bolnica i ljekarni duguje pet milijardi kuna, no Vlada s podmirivanjem dugova nije počela jer je novac dala za očuvanje radnih mjesta pa je isporuka lijekova bolnicama diljem zemlje obustavljena.
Photo: Goran Kovacic/PIXSELL - Srecko Niketic/PIXSELL
Ostavite komentar