SUGLASJE IDS-a i SDP-a: Istarski vodovod pripaja odvodnje, Kajin se s time ne slaže

Nova organizacija temelji se na decentralizaciji, čime će četiri podružnice – Rovinj, Umag, Poreč i Pazin – dobiti veću autonomiju u odlučivanju o lokalnim projektima, prihodima i operativnim aktivnostima. Istovremeno, sve će se aktivnosti odvijati unutar jedinstvenog poduzeća, čime se osigurava fin

Igor Franković
Igor Franković

15 Siječanj 2025 I 10:22

SUGLASJE IDS-a i SDP-a: Istarski vodovod pripaja odvodnje, Kajin se s time ne slaže
Foto: IstraIN Damir Kajin, Vili Bassanese, Marko Paliaga

Istarski vodovod kreće u pripajanje sustava odvodnje s ciljem unapređenja usluga, modernizacije i postizanja učinkovitijeg poslovanja. Ovim pripajanjem nastaje novo zajedničko poduzeće – Istarski vodozaštitni sustav – sa sjedištem u Buzetu, koje objedinjuje sve aktivnosti, dok svi dosadašnji odnosi između gradova i općina ostaju nepromijenjeni.

Umjesto stvaranja zasebnih poduzeća, unutar novog sustava omogućit će se poslovna samostalnost podružnicama uz zadržavanje postojećeg sustava solidarnosti.

Nova organizacija temelji se na decentralizaciji, čime će četiri podružnice – Rovinj, Umag, Poreč i Pazin – dobiti veću autonomiju u odlučivanju o lokalnim projektima, prihodima i operativnim aktivnostima. Istovremeno, sve će se aktivnosti odvijati unutar jedinstvenog poduzeća, čime se osigurava financijska i organizacijska stabilnost.

Konsenzus gotovo svih istarskih gradonačelnika

“Pripajanjem sustava odvodnje rješava se i ključno pitanje Butonige i Istarskog vodozaštitnog sustava (IVS), koji će postati sastavni dio novog poduzeća. Time se pruža snažna podrška rješavanju svih projekata od strateške važnosti za unutrašnjost Istre, s naglaskom na zaštitu resursa i unaprjeđenje infrastrukture” rekao nam je gradonačelnik Rovinja, Marko Paliaga.

Važno je naglasiti da su ravnomjerni razvoj Istre i solidarnost unutar sustava prioritet koji se neće mijenjati. “Istarski vodozaštitni sustav nastavit će osiguravati ravnotežu između svih područja te maksimalno ulagati u modernizaciju i razvoj ključnih projekata, s posebnim fokusom na unutrašnjost Istre.”

Posebno je značajno istaknuti da je ovaj model decentralizacije rezultat širokog suglasja i suradnje između IDS-a i SDP-a, čime se, kažu nam, pokazuje politička odgovornost i zajedničko djelovanje u interesu građana.

Gradonačelnici Umaga, Novigrada, Buja, Poreča i Rovinja, zajedno s većinom načelnika općina, podržavaju ovu reformu kao ključnu za kvalitetnije usluge i održiv razvoj.

Kako su nam rekli naši sugovornici, nova organizacija stavlja naglasak na suradnju i zajedništvo svih političkih i društvenih dionika. “Ovo nije samo reorganizacija, već temelj za učinkovitiji sustav koji povezuje lokalne zajednice, resurse i razvojne prioritete, uz modernizaciju vodoopskrbe i odvodnje koja je ključna za budućnost Istre.”

 

Foto: Srećko Niketić/PIXSELL
Damir Kajin

S druge strane, s ovim pripajanjem ne slaže se gradonačelnik Buzeta, Damir Kajin. “Što danas u ovom novom društvenom ugovoru o kojem će se raspravljati najprije na Nadzornom odboru Istarskog vodovoda, traže Poreč, Umag, Rovinj?

Predlažu nešto što je apsolutno protivno Zakonu o vodnim uslugama koji predviđa da vodoopskrbe, a to su vodovodi, preuzmu odvodnju, a ne obrnuto. Znači, dovode u pitanje zakon, a ono što je po mom sudu jednako upitno, i jednu solidarnost u Istri kojom je, na bazu od oko tisuću kilometara vodovodnih instalacija koliko smo ih na području djelovanja Istarskog vodovoda naslijedili 1993. godine, do danas nadograđeno još oko 1.700 kilometara tako da je dio Istre pod ingerencijom Istarskog vodovoda vodificiran gotovo sto posto” rekao je Kajin za Glas Istre.

"Ne smiju se dogoditi pogreške poput Kaštijuna"

S Kajinovim istupom ne slaže se gradonačelnik Umaga, Vili Bassanese  koji je istaknuo kako je projekt aglomeracije zapadne Istre, financiran europskim, državnim i lokalnim sredstvima, ključan za zaštitu okoliša i dugoročnu održivost područja od Savudrije do Pule.

Gradonačelnik Bassanese ističe kako je riječ o rezultatima dugogodišnjeg stručnog rada, dok kritike političara bez temelja naziva politikanstvom koje ne doprinosi zajedničkom cilju.

Umaški gradonačelnik naglašava potrebu za razumnim, zakonitim i solidarnim pristupom kako bi sustav odvodnje koristio svim građanima, a ne bio podložan političkim interesima. Poručuje da će uključene općine i gradovi donijeti odluke koje neće ponoviti pogreške poput projekta "Kaštijun".