Voliš more i želiš studirati? Upiši Fakultet prirodnih znanosti u Puli

IstraIN

28 Svibanj 2021 I 07:56

Voliš more i želiš studirati? Upiši Fakultet prirodnih znanosti u Puli

Fakultet prirodnih znanosti u Puli osnovan je u studenom prošle godine te predstavlja temelj razvoja prirodnih znanosti na Sveučilištu.

Iako jedna od formalno najmlađih sastavnica Sveučilišta, FPZ nastavlja aktivnosti nekadašnjeg Odjela za prirodne i zdravstvene studije usmjerene u visokoškolsko obrazovanje i istraživanja u području prirodnih i okolišnih znanosti, posebice morskih ekosustava.

Pedagoška djelatnost Fakulteta organizirana je kroz dvije katedre, Katedru za oceanografiju i Katedru za biologiju mora, ispričali su u Eko Zoni Rovinj FM-a dekanica Emina Pustijanac, doc.dr.sc. Paolo Paliaga i djelatnica Fakulteta Martina Gelli.

martina_paolo.jpg

Preddiplomski studij Znanost o moru upisuju pristupnici sa završenom srednjom školom u trajanju od najmanje četiri godine. Program studija obuhvaća 32 obvezna i 18 izbornih kolegija, što omogućuje studentima sukreiranje studija prema vlastitim interesima.

Uz predavanja, znatan dio nastave predstavljaju laboratorijske i terenske vježbe usmjerene na praktično produbljivanje teoretskih znanja te stjecanje vještina i samostalnosti potrebnih za rješavanje budućih radnih zadataka ili daljnjeg usavršavanja kroz diplomski studij. Završetkom ovog studijskog programa studenti stječu 180 ECTS bodova i akademski naziv sveučilišnog prvostupnika struke znanosti o moru (univ. bacc. mariscient.).

Znanstvenici Fakulteta istražuju raznolikost i procese u Jadranu, od razine gena do ekosustava, na predstavnicima koji su ekološki i ekonomski značajni. Osim toga istražuju se indikatorske i ugrožene skupina organizama poput velikih morskih kralješnjaka, riba, koraligenskih zajednica i morskih cvjetnica.

Dio znanstvene aktivnosti usmjeren je na razumijevanje kumulativnog utjecaja čovjeka, uključujući promjene u dinamici mikrobnih zajednica i trofičkih mreža, utjecaja invazivnih vrsta i klimatskih promjena u moru te ekotoksikoloških učinaka onečišćenja, uključujući nanočestice i mikroplastiku. 

Aktualne istraživačke teme i multidisciplinarni pristup problematici raznolikosti, ugroženosti i zaštite morskih ekosustava odražava se i u znanstvenoj produkciji te relevantnosti znanstvenih radova publiciranih u vodećim međunarodnim znanstvenim časopisima.

Mogućnosti zapošljavanja i istraživački projekti

Istraživački projekti znanstvenika Fakulteta ujedno su i osnova za uključivanje studenata u znanstveni rad, prvenstveno kroz izradu završnih radova i zajedničko publiciranje rezultata, čime se studentima omogućuje produbljivanje stečenih interdisciplinarnih znanja te usvajanje praktičnih vještina i metodologije rada u području znanosti o moru. Kroz ERASMUS i CEEPUS programe potiče se i međunarodna suradnja te razmjena znanja i iskustava, kako za djelatnike tako i za studente Fakulteta.

Diploma prvostupnika znanosti o moru otvara i mogućnost zapošljavanja na tehničkim i organizacijskim poslovima vezanim uz istraživanja, monitoring i održivo gospodarenje morskim ekosustavima i okolišem, u gospodarskim, javnim i regulatornim tijelima. Sve je veći broj (samo)zapošljavanja omogućen kroz EU projekte u nevladinim organizacijama, danas ključnim u provedbi europskih politika očuvanje okoliša i bioraznolikosti.

Projekti u tijeku

Na Fakultetu prirodnih znanosti provode se dva projekta. Jedan projekt je sufinanciran iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo te se provodi u sklopu mjere I.3 Partnerstva između znanstvenika i ribara. Cilj projekta jest potaknuti suradnju između ribarskih udruženja i ribara te akademske zajednice u svrhu detaljnijeg upoznavanja s utjecajem klimatskih promjena na bioraznolikost sjevernog Jadrana s naglaskom na termofilne vrste riba i rakova.

Drugi projekt se provodi u suradnji s Prehrambeno-biotehnološkim fakultetom u Zagrebu i Akvarijem Pula, a zove se „Integrirani sustav uzgoja alternativnih vrsta školjkaša u uvjetima klimatskih promjena“. Projekt traje 3 godine, a sam svrha projekta jest predložiti  mjere koje bi doprinijele sektoru marikulture da se uspješno prilagodi klimatskim promjenama, s obzirom da je to jedna od najbrže rastućih gospodarskih grana. Cilj projekta je izraditi prijedloge mjera za prilagodbe klimatskim promjenama koje će se moći primjenjivati u sektoru marikulture.

Po završenom studiju stiče se diploma prvostupnika znanosti o moru, što budućim studentima omogućuje nastavak studija na nekom od diplomskih/magistarskih sveučilišnih programa. Viši stupanj naobrazbe može otvoriti nove mogućnosti nastavka profesionalne karijere, ili nastavak studija na doktorskoj razini, pa većina naših studenata upisuje diplomski studij u Hrvatskoj ili inozemstvu.

Integralna politika očuvanja obalnih i morskih područja EU te plavi plan razvoja EU okosnice su strategije održivog razvoja Europske unije, u čijem su središtu europska mora, uključujući Jadran. Nedostatak stručnjaka iz područja interdisciplinarne zaštite i upravljanja morskim ekosustavima prepoznat je kao jedan od glavnih izazova u provedbi zacrtanih politika EU. 

sveuciliste.jpg

Ostavite komentar