Prenamjena Mornaričke bolnice u Sveučilišni kampus u Puli svakog je dana sve bliže realizaciji. Naime pulsko sveučilište prijavilo je na natječaj dodatnih 30 milijuna kuna iz EU fondova koje bi bilo direktno usmjereno prenamjeni.
Sveučilište je podnijelo svoj projektni prijedlog kojim bi se obuhvat projekta proširio na cijelu zgradu bivše Mornaričke bolnice te ukupno obnovilo 10.500 četvornih metara korisne površine.
Time bi se trajno riješili ograničeni prostorni uvjeti djelovanja Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, a tom smo prilikom razgovarali s dr. sc. Sanjom Radolović, voditeljicom Službe za projekte i razvoj pulskog Sveučilišta.
Nakon što je u srpnju prošle godine na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli održana početna konferencija projekta „Prenamjena zgrade bivšeg vojnog objekta – Mornaričke bolnice za potrebe istarskog Sveučilišta“ ukupne vrijednosti 21.912.912,07 kuna, pri čemu je iznos EU sufinanciranja 13.706.056,15 kuna iz ITU mehanizma, sa pulskog Sveučilišta su tada poručili kako su sredstva dostatna za uređenje dijela prizemlja i prvog kata, dok će se za ostatak rekonstrukcije morati namaknuti sredstva iz EU financijske perspektive 2021. – 2027. g. što će u konačnici znatno povećati i cijenu građevinskih radova umjesto da se odmah išlo u rekonstrukciju cijelog objekta.
Nedugo potom došlo je do preokreta kad je Grad Pula odustao od projektnog prijedloga „Mehanika – polivalentni centar“ uslijed neodrživosti lokacije zbog geotehničkih svojstava tla gdje je planiran s visokim rizikom od poplava, a koji se također nalazio unutar ITU mehanizma – linije financiranja Obnove brownfield lokacija, te se u dogovoru s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU razmotrila dodatna mogućnost razvoja pulskog kampusa.
Obzirom da je jedini u potpunosti spreman projekt bio prenamjena zgrade Mornaričke bolnice, budući da je Sveučilište već imalo u izradi glavni i izvedbeni projekt za rekonstrukciju cijele zgrade, iako su im odobrena sredstva za građevinske radove samo za dio objekta, raspisan je novi poziv za dodjelu bespovratnih sredstava za fazu II projekta prenamjene Mornaričke bolnice.
Prethodno samoj prijavi I. faze projekta izrađena je konzervatorska podloga, geodetski situacijski nacrt stvarnog stanja, snimak postojećeg stanja, projekt rušenja, programsko rješenje, projektni zadatak i studija izvodljivosti, dok je za prijavu na II. fazu koja je predana 10. siječnja izrađen glavni i izvedbeni projekt s troškovnikom, ishođena građevinska dozvola te izrađena dokumentacija o nabavi za izvođače radova koja je predana u kontrolno tijelo na ex ante provjeru.
Cilj je projekta revitalizacija brownfield lokacije Mornarička bolnica u Puli koja omogućuje korištenje već postojećih (fizičkih) resursa na području Urbanog područja Pula bez dodatnog opterećivanja prostora i okoliša, a koja će se prenamijeniti za potrebe Sveučilišta, te će se provedbom u ovome dijelu obnoviti korisna površina zgrade koja spada u brownfield lokacije odnosno bivša vojna i/ili industrijska područja.
Središnja aktivnost projekta je izvođenje potrebne građevinske aktivnosti na adaptaciji prostora Mornaričke bolnice, a planirana je i provedba horizontalnih načela, aktivnosti promidžbe i vidljivosti, te upravljanje projektom i administracija.
U adaptirani prostor smjestio bi se niz sastavnica Sveučilišta, od tehničkih i prirodnih do društvenih znanosti, a mora biti stavljen u punu funkciju najkasnije do kraja 2023. godine.
U razgovoru za IstraIN, Sanja Radolović voditeljica Službe za projekte i razvoj pulskog Sveučilišta istaknula je kako će ovim kampusom dobiti 10.500 četvornih metara korisne površine. Time bi se, kaže, trajno riješili ograničeni prostorni uvjeti djelovanja Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.
''S obzirom na sve veći broj programa i sveučilišnih sastavnica, prostorni uvjeti odvijanja nastavnog procesa daleko su od zadovoljenja naraslih potreba Sveučilišta pa su tako, primjerice, u jednoj zgradi trenutno smještena tri fakulteta uz nedostatan prostor za odvijanje nastave, a pojedine sastavnice izdvajaju i znatna sredstva za troškove najma, stoga je upravo projekt prenamjene bivše vojne bolnice značajan korak za mlado i brzorastuće Sveučilište.
Očekuje se dvostruko veći broj studenata u Kampusu
Vizija kompleksa Mornaričke bolnice kao budućeg Sveučilišnog kampusa datira od 2017. godine kada je Odlukom istarske Županijske skupštine Sveučilištu dano pravo građenja na rok od 50 godina na zgradama Mornaričke bolnice.
U konzultacijama sa čelnicima sastavnica izrađena su prostorna rješenja u okviru prostornih kapaciteta predviđenih dijelova kompleksa Mornaričke, a Uprava Sveučilišta na čelu s rektorom prof. dr. sc. Marinkom Škaretom kontinuirano radi i na daljnjim mogućnostima razvoja novog kampusa unutar Mornaričke bolnice, s idejom kako će i na tom području uz prostore za znanstveno – nastavnu djelatnost i studentski restoran i knjižnične ogranke i tamo niknuti studentski dom.''
Naime, u EU perspektivi 2021. – 2027. trenutačno su planirana nova sredstva za studentski smještaj, a budući da je 85 milijuna kuna vrijedan projekt studentskih paviljona u kampusu Zagrebačka ulica pri kraju, idealna lokacija za novi pothvat u tom smjeru bila bi na parkiralištu iza Mornaričke bolnice, koje je u vlasništvu Istarske županije.
Sveučilište bi tako strateški zaokružilo jednu promišljenu cjelinu osiguravanja studentskog smještaja, blizine sportske dvorane Mate Parlov i sportsko – rekreativnog centra Veruda, čime bi se otvorile mogućnosti za održavanje niza sportskih, kulturnih i stručnih događanja na Sveučilištu, naglašava Radolović.
Na pulskom Sveučilištu godišnje se akreditiraju 2-3 nova studijska programa te se očekuje da će broj studenata u kompleksu prenamijenjene Mornaričke bolnice dugoročno gotovo udvostručiti postojeće stanje s obzirom da Sveučilište demografske promjene i trendove smanjenja broja djece planira nadomjestiti širim asortimanom ponuđenih studijskih programa i potrebom zadržavanja visokoobrazovnog kadra da umjesto u drugim, osobito inozemnim središtima, studira u svojoj lokalnoj zajednici te stečenim znanjima pridonosi njenom daljnjem razvoju.
Iz tog je razloga ulaganje u predmetni projekt prenamjene Mornaričke bolnice od esencijalne važnosti za pulsko Sveučilište, ali i širu lokalnu i regionalnu zajednicu.
Unatoč pojedinim kritikama na davanje zgrade Mornaričke bolnice Sveučilištu umjesto da se prenamjeni u dom za starije i nemoćne osobe, Radolović ističe da je intencija Sveučilišta aktivno sudjelovati i djelovati u razvoju lokalne zajednice.
Vjeruje da bi se problem zabrinjavajuće duge liste čekanja doma za starije i nemoćne osobe dijelom trebao riješiti najavljenom dogradnjom doma „Alfredo Štiglić“, ali vjerojatno će biti neizbježna izgradnja još jednog doma za starije i nemoćne, a i možebitno sufinanciranje privatnih domova u iznosu razlike cijene privatnih domova i županijskih.
Ostavite komentar