
Poreč pionir u Hrvatskoj: vrtovi za oprašivače u samom srcu grada
Na kružnom toku u centru Poreča posađene su trajnice poput vrbena, gaura i ukrasnih trava. Iako na prvi pogled izgledaju divlje, biljke su pomno odabrane.
19:14Prije 1 h18.09.2025
Povodom Dječjeg tjedna, koji se diljem Hrvatske obilježava od 3. do 9. listopada, gradonačelnik Marko Paliaga, njegov zamjenik David Modrušan te pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Edita Sošić Blažević posjetili su rovinjske osnovne škole i vrtiće kako bi podijelili prigodne poklone.
Gradonačelnika i predstavnike Grada razveselili su učenici pjesmom, recitiranjem i sviranjem u Osnovnim školama Bernarda Benussija i Jurja Dobrile, dok su ih dobre vijesti dočekale u OŠ Vladimira Nazora gdje je ove godine upisano najviše učenika do sad, odnosno sveukupno 350.
Gradonačelnik je tom prilikom saslušao i potrebe osnovnoškolskih i predškolskih ustanova, te je pobliže upoznao njihov rad i planove u tekućoj školskoj godini.
Dječji tjedan je tradicionalna godišnja akcija Saveza društava “Naša djeca”, a Grad Rovinj-Rovigno, zajedno sa obrazovnim ustanovama, se već uobičajeno uključuje u obilježavanje istog raznim aktivnostima za djecu.
U suradnji s Pučkim otvorenim učilištem u Kazalištu Gandusio organizirane su razne projekcije i kazališne predstave.
Za učenike od 1.do 3. razreda osnovnih škola organizirana je kazališna predstava „Čarobnjakov učenik“ u produkciji Scene „Gorica“, narodna bajka koja na duhovit način govori o važnosti učenja, o marljivosti, ali i o posljedicama neznanja i lijenosti. Redateljica Ivana Peroš je ovu pomalo arhaičnu bajku mudro osuvremenila, tako da bude zanimljiva našim najmlađim gledateljima.
Učenici od 4. do 6. razreda moći će pogledati višestruko nagrađivani film „Ljeto kada sam naučila letjeti“, snimljen prema romanu Jasminke Petrović.
Za učenike 7. i 8. razreda upriličiti će se kazališna predstava „Sve 5!“ u produkciji kazališta „Smješko“ iz Zagreba. Predstava govori o sve učestalijoj pojavi kod adolsecenata-otuđenosti i anksioznosti, a koja se javlja već u najranijoj adolescentskoj dobi, te je često neprepoznata uopće kao problem.
Vrtići će se zabaviti projekcijom animirane serije „Profesor Baltazar“, najuspješnijeg projekta Zagrebačke škole crtanog filma, koji je zabilježio uspjeh i u inozemstvu.
Sve su predškolske i osnovnoškolske ustanove ovoga tjedna priredile razne prigodne aktivnosti, a u sklopu Dječjeg tjedna organizirane su i edukativne posjete vatrogasnoj postaju Javne vatrogasne postrojbe Rovinj-Rovigno te Ekomuzeju Batana.
Tijekom događanja predstavljeno je četrdesetak radova koji su pokazali najbolje primjere europske prakse u revitalizaciji fortifikacijskih i bivših vojnih objekata. Svi radovi bit će objavljeni u konferencijskoj publikaciji – znanstvenoj monografiji.
15:12Prije 5 h18.09.2025
Ravnatelj Arheološkog muzeja Istre Darko Komšo podsjetio je da su Dani europske baštine pokrenuti još 1985. godine u Francuskoj, na inicijativu Vijeća Europe i Europske komisije, a Hrvatska u obilježavanju sudjeluje od 1995. godine.
13:50Prije 6 h18.09.2025
Mirela Vidak uspješno je vodila Osnovnu školu Ivana Gorana Kovačića u Čepiću 23 godine, Romana Percan 25 godina bila je ravnateljica Osnovne škole Vladimira Nazora u Krnici, a Krešimir Bronić ravnatelj Srednje škole Mate Balote Poreč punih 30 godina.
12:50Prije 7 h18.09.2025
Potaknuti napisima vezanim uz skorašnji novi Zakon o naplati cestarine i što on donosi građanima, iz HAC-a su pojasnili ključne postavke plaćanja cestarine u novom u potpunosti elektroničkom sustavu.
11:47Prije 8 h18.09.2025
Ovaj izlet još jednom je pokazao koliko su zajednički trenuci, kultura i priroda važni za očuvanje vedrog duha i aktivnog života u zlatnim godinama.
09:58Prije 10 h18.09.2025
Kućanstva mogu izračun svojih godišnjih i mjesečnih troškova za plin, prema distribucijskom području i tarifnom modelu, provjeriti u aplikaciji iPlin.
07:47Prije 12 h18.09.2025
Ovogodišnja berba krenula je ranije nego što su mnogi vinari očekivali, a kvaliteta malvazije bit će na vrlo visokoj razini. Ako rujan donese povoljno vrijeme i crne sorte obećavaju vrhunsku kvalitetu.
06:15Prije 14 h18.09.2025
Pod sloganom „Jesen u Poreču 2025“, grad će ugostiti više od 40 kulturnih, sportskih, gastronomskih i zabavnih događanja, okupljajući domaću publiku i posjetitelje iz cijele Europe.
22:00Prije 22 h17.09.2025
Ostavite komentar