Danas se diljem svijeta obilježava Međunarodni dan radiologije.
Međunarodni dan radiologije tradicionalno se od 2012. godine obilježava u svijetu 8. studenog, na dan kada je Wilhelm Conrad Röntgen otkrio postojanje X - zraka 1895. godine. X - zrake odnosno ionizirajuće zračenje i dalje čine okosnicu radiološke dijagnostike, ali uz značajan napredak tehnologije, ali i pojavu novih dijagnostičkih metoda, poput ultrazvuka i magnetske rezonancije, što je posebno izraženo u zadnjih 30-ak godina.
Sama radiološka djelatnost se dijeli u dva velika segmenta, a to su dijagnostička i intervencijska radiologija.
Dio dijagnostičkog segmenta radiologije čine metode koje koriste ionizirajuće zračenje poput radiografije, mamografije, kompjuterizirane tomografije (CT), te metode koje koriste ultrazvuk i magnetsku rezonancu, ali i neke novije tek nadolazeće metode.
Intervencijsku radiologiju čine te iste metode ali se uz pomoć istih odrađuju vrlo precizni zahvati/intervencije na ljudskom tijelu (poput biopsija, postavljanja stentova.).
Uz specijalistu radiologije, dio tima čine radiološki tehnolozi, posebno educirani za provođenje pregleda, a o kojima jako ovisi kvaliteta i točnosti konačne dijagnoze, otkriva nam, Elvis Černeka, dr. med. spec. kliničke radiologije i voditelj ispostave Buzet Istarskih domova zdravlja.
Dio ovog iznimnog napretka radiologije je već 16 godina!
Na pitanje kako se odlučio za karijeru u radiologiji, koji ga aspekti ovog posla najviše privlače te koliko se već dugo bavi poslom radiologa, Černeka nam otkriva; "Upravo taj enorman napredak tehnologije izdvaja, odnosno čini radiologiju drugačijom od mnogih drugih medicinskih grana.
Dio ovog iznimnog napretka radiologije sam i ja, kao liječnik već 16 godina, a svakako kao specijalist kliničke radiologije zadnjih 5 godina.
Upravo je taj tehnološki aspekt uz onaj dijagnostički nešto što me najviše privuklo radiologiji, naravno uz osnovni liječnički poziv," poručuje Elvis Černeka.
Koliko je zapravo teško biti radiolog? Koje su osnovne odgovornosti i zadaci radiologa u svakodnevnom radu?
''U današnje vrijeme sve većih zahtjeva za osnovnom i naprednom radiološkom dijagnostikom nije lako biti radiolog. Preopterećenost poslom je sve izraženija, a broj radiologa sve manji. To je iznimno stresan posao, obzirom na veliku odgovornost koju ima radiolog u svim fazama liječenja.''
Jeste li zadovoljni opremom kojom raspolažete i koliko je kvalitetna oprema zapravo važna za pravilnu i pravovremenu dijagnostiku bolesti, a u skladu s time i za liječeñje bolesnika
''Uvijek nam je težnja imati što je moguće bolju i napredniju opremu, koja nam omogućuje pravovremene i točnije dijagnoze, tako da pravi radiolog nikada nije potpuno zadovoljan opremom koju posjeduje, odnosno na kojoj radi. Moram reći da je oprema koju trenutno posjedujemo zaista na visokom nivou i ima je dovoljno, ali je glavni problem nedostatak kadrova, posebno radioloških tehnologa i specijalista radiologa.''
Imate li neku posebnu priču s pacijentom koje se odmah sjetite kada razmišljate o tome koliko je vaše zanimanje posebno?
''Ima puno posebnih priča. Svaki pacijent je poseban, ali ono što čini ovaj posao posebnim je kada vidite da ste nekome pomogli, da je netko izliječen jer ste pravovremeno nešto dijagnosticirali, ili ste svojom dijagnozom promijenili tijek liječenja na bolje.'' zaključuje Ćerneka.
Radiologija je izuzetno fascinantno i važno zanimanje u medicini.
Kroz godine, ovo područje je doživjelo značajan napredak, uvelike olakšavajući dijagnozu i liječenje bolesti.
Radiolozi igraju ključnu ulogu u otkrivanju medicinskih problema i pomaganju pacijentima na putu do ozdravljenja. Ovo zanimanje nudi spoj tehnologije, medicinske stručnosti i humanitarnog aspekta, što ga čini iznimno privlačnim.
Rad radiologa ima dubok i neprocjenjiv utjecaj na zdravlje i dobrobit pacijenata, što ga čini izuzetno ispunjavajućim.,a Međunarodni dan radiologije je prigoda da se istakne važnost ovog zanimanja i zahvalnost prema radiolozima koji svakodnevno doprinose medicini.
Foto: FB/ IDS Buzet
Ostavite komentar