U nedjelju 22. rujna u Hrvatskoj se obilježava Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Tim smo povodom od Policijske uprave istarske tražili podatke o stanju nasilja prema ženama unutar granica Istarske županije.
Kako svjedoče brojke, posljednjih nekoliko godina na području PU istarske bilježi se pad prekršaja obiteljskog nasilja po odredbama Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji.
"Prošle godine zabilježili smo porast kaznenih djela „Nasilja u obitelji“ i drugih kaznenih djela počinjenih na štetu članova obitelji koji u biću kaznenog djela sadržavaju nasilje (prijetnja, nametljivo ponašanje, tjelesna ozljeda). Dijelom je to posljedica izmjena Kaznenog zakona budući je dodano novo KD „Nasilje u obitelji“.
Statistički podaci za prvih šest mjeseci 2019. godine, pak pokazuju pad kaznenih djela s elementima obiteljskog nasilja. Žrtve nasilja u obitelji u većini slučajeva su osobe ženskog spola." objavili su iz Policijske uprave istarske.
Statistički gledano, u prvih šest mjeseci prošle godine evidentirana su 156 prekršaja Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, a u istom periodu ove godine zabilježen je pad tih prekršaja za 16%.
Kad je o kaznenenim djelima riječ, od početka lanjske godine do lipnja 2018. najveći dio zauzima prijetnja, a u ovoj godini je zabilježeno više od 47 % pada tog kaznenog djela.
Ovdje možemo govoriti o padu prijava, obzirom da neki zložini odnosno zlostavljanja godinama budu prešućivani o strane žrtve, nerjetko i okoline.
U najčešćem su slučaju žrtve kaznenih djela od strane člana obitelji ili bliske osobe upravo žene. Primjera radi, u 12 mjeseci 2018. godine, od ukupno 337 žrtava nasilja, njih 52 bili su muškarci, sve ostalo žene.
Također, od 315 počinitelja kaznenih djela na štetu člana obitelji ili bliske osobe, njih 29 su bile žene, a 286 muškarci.
Statistički, najčešće su tako žrtve ženske osobe od 31 do 50 godina, ali uvidom u podatke, jasno je zaključiti da u društvu u kojem živimo nasilje ne poznaje dob.
Prijaviti nasilje u obitelji je moralna obveza svih građana, a zakonska djelatnika socijalne skrbi, zaposlenika u odgojno-obrazovnim ustanovama, stručnih radnika zaposlenih u vjerskim ustanovama, humanitarnim organizacijama ili organizacijama civilnog društva i sve druge stručne osobe koje u svom radu dolaze u kontakt sa žrtvama nasilja u obitelji te su u svom radu došle do saznanja o nasilju u obitelji. Nasilje se može prijaviti i anonimno, podsjeća Policija.
"Po dojavi, prvi na mjesto događaja dolaze policijski službenici temeljne policije koji se kontinuirano educiraju kako bi njihovo postupanje žrtvi pružilo najefikasniju zaštitu.
Po potrebi uključuju i specijalizirani policijski službenici iz linije rada maloljetničke delinkvencije ukoliko se radi o kaznenom djelu.
Policija ima zadatak svojim radom doprinijeti ostvarivanju nulte stope tolerancije na nasilje u društvu na način da žurno reagiraju na dojave o nasilju u obitelji, sprečavaju daljnje činjenje nasilja, procesuiraju počinitelje i naravno koliko je god to moguće sudjeluju u prevenciji nasilja.", izvjestila je glasnogovornica, Nataša Vitasović naglašavajući kako je u fokusu postupanja policijskih službenika zaštita žrtve nasilja, prvotno na način da se spriječi počinitelja u nastavku činjenja prekršaja ili kaznenog djela, a kasnije i pružanja pomoći i upućivanja žrtve u mogućnosti ostvarivanja prava žrtvi.
Ostavite komentar