Istra se može ponositi preradom maslina i maslinovim uljem izvrsne kvalitete.
No, prekomjerna prerada i manjak prostora za odlaganje komine stvara probleme, o čemu je bilo riječi na posljednjoj sjednici Skupštine Istarske županije.
Vijećnik Fedor Kompas iz političke platforme Možemo! istaknuo je kako se procjenjuje da se u Istri u studenom obradilo oko 2 milijuna maslina, a samo na Vodnjanštini se godišnje preradi oko 6 000 tona maslina, prilikom čega je 90 % otpada - komine.
"Problem je kako zbrinuti toliku količinu komine koja se nekontrolirano odlaže u prirodu, iako je Zakonom definirano da se to treba činiti na lokacijama koje su predviđene prostornim planom. Kod Salvele je nedavno ostavljena ogromna hrpa komine koja ključa, smrdi i zagađuje okoliš", napomenuo je Kompas i pitao što Istarska županije može učiniti u vezi ovog problema.
Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo, Ezio Pinzan, rekao je kako su unatrag nekoliko mjeseci imali više medijskih upita na ovu temu.
"Naravno da je županija svjesna ovog problema. Ali, masline se oduvijek prerađuju na ovom području i gospodarilo se kominom na način na koji se danas gospodari. Odlagala se na poljoprivrednu površinu, čekalo se da fermentira i kada bi se pretvorila u kompost, vraćalo bi je se nazad u svoje maslinike. Svjesni smo da to nije najbolji način gospodarenja kominom, jer je ona vrlo vrijedan resurs i nije otpad", istaknuo je Pinzan.
Dodao je i kako je Institut za poljoprivredu i turizam u Poreču izradio studiju gospodarenja kominom masline i vinove loze. "Lokalizirani su svi izvori komine, odnosno maslinici i naravno da se sukladno provedbi Strategije razvoja poljoprivrede u Istarskoj županiji uspjelo doći do velikih količina maslina i ulja u Istri", podsjeća Pinzan.
"Nedostaje nam centar za zbrinjavanje i preradu komine. Razgovaramo i s Ministarstvom poljoprivrede, a u zadnje vrijeme i s Ministarstvom zaštite okoliša i spremni su nam pomoći i financirati projekt na nivou 'Zero waste' tehnologije. Kompost koji bi na kraju dobili bi na kraju vraćali u maslinike i imali bi jedno kružno gospodarstvo.
Na tome intenzivno radimo, no nedostaje nam lokacija tog centra, kao i prihvatne stanice za prikupljanje komine", zaključio je županijski pročelnik za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo.
Ostavite komentar