
DOZNAJEMO: Žena nastradala tijekom nevremena u Rovinju prevezena u matičnu zemlju
Njemačka državljanka koja je bila u životnoj opasnosti nakon snažnog nevremena u Rovinju više se ne nalazi u pulskoj bolnici.
06:15Prije 17 min02.07.2025
Kako javljaju iz Arheološkog muzeja Istre u Puli, otvoren je novi Prozor u prošlost, odnosno javnosti je predstavljena izložba "Spa na rimski način".
Izložba će se moći pogledati sve do 23. rujna 2024. godine u izlogu prostora C4 (Carrarina 4, Pula). Detalje o izložbi pročitajte u nastavku.
"U Rimskom je Carstvu održavanje higijene, odnosno kupanje i odlazak u kupelji (thermae i balnea) bio važan ritual za sve slojeve društva. Bila je to neka vrsta društvene aktivnosti, a kupelji su bile i žarišna točka gradskog života. Mnogi antički pisci i pjesnici (Plaut, Plutarh, Ciceron, Plinije St. i Ml., Juvenal, Marcijal, Seneka…) donose podatke o kupeljima, ali ponajviše zanimljive anegdote koje su se odvijale u tim građevinama.
Rimske kupelji bile su mjesto za kupanje, relaksaciju, druženje, ali i mnogo više od toga. Izgrađene su u velikom broju diljem Rimskog Carstva, od Italije do istočnih provincija, od Britanije do Sjeverne Afrike. Razlikuju se privatne i javne gradnje. Bilo da su privatne ili javne, mogle su biti veoma raskošne, kao što su primjerice Trajanove, Karakaline i Dioklecijanove carske terme u Rimu te Hadrijanove kupelji u Lepcis Magni.
Građevine su uobičajeno slijedile sličnu prostornu shemu koja je ponajprije bila vezana uz tehničke razloge povezane uz protok toplog zraka odnosno uz sustav grijanja, a to je ujedno i olakšavalo snalaženje kupača koji su ih mogli posjećivati u različitim gradovima diljem Carstva. Naime, standardan slijed prostorija bio je tepidarij – kaldarij - frigidarij, gdje je kaldarij imao najvišu temperaturu zraka i poda prostorije.
U kupelji se odlazilo s neizostavnom opremom koju su posjetitelji nosili sa sobom. Važan dio tog toaletnog pribora kod muškaraca i žena činili su aribali i strigili. Nošeni su zajedno na brončanom lančiću ili dršku ovješeni o zapešće ili pojas kupača. Aribali su mogli biti metalni ili stakleni i u njima su se čuvala razna dragocjena ulja koja su se nanosila na tijelo nakon uklanjanja odjeće u svlačionici, a prije odlaska u vježbalište.
Nakon znojenja u lakonikumu ili sudatoriumu, posjetitelj je mogao ići u posebnu sobu (destrictarium) u kojoj je strigilom skidao, strugao nečistoće s tijela. Opetovano nanošenje ulja na tijelo je bilo uobičajeno. Dakle, osim prije vježbanja, ulje se nanosilo tijekom boravka u kupeljima te na samom kraju kada je često bilo popraćeno i masažom kao završnim ritualom kupanja. Nakon masaže tijelo se naknadno strigilom čistilo od nečistoća.
U “Prozoru u prošlost” izložena su dva aribala - staklene bočice za ulja ili mirise - te četiri brončana strugača tijela okačena na obruč, te još jedan strugač kojemu nedostaje drška.
Autorica izložbe je Aska Šopar, a dizajner postava Vjeran Juhas.", stoji u priopćenju Arheološkog muzeja Istre.
Za 72. izdanje Pulskog filmskog festivala priprema se opsežan program Pula PRO namijenjen filmskim profesionalcima s ciljem njihove edukacije i umrežavanja. Održava se tijekom festivala, od 14. do 17. srpnja, okupit će brojne domaće i inozemne goste.
18:31Prije 12 h01.07.2025
Koncert dua Hojsak & Novosel i Theodosiija Spassova održan je sinoć u programu 21. BaRoMus Festivala u rovinjskoj crkvi sv. Franje.
14:14Prije 16 h01.07.2025
Pobjednica Diklić osvojila je organizaciju samostalne izložbe u galeriji hotela Lovac tijekom 2026. godine.
22:00Prije 1 d30.06.2025
Bogat program Ljetnog kina u Rovinju i ove je godine pripremljen u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Grada Rovinja – Rovigno, a za ljubitelje filmova svih generacija pomno su odabrana 24 filmska naslova te je pripremljeno čak 50 filmskih projekcija.
21:35Prije 1 d30.06.2025
Publiku je oduševila modna revija renomiranih dizajnera te nastupi glazbenih izvođača.
17:40Prije 1 d30.06.2025
Ostavite komentar