Zimske su dane mnogi Rovinjci i ostali članovi Gradske knjižnice i čitaonice kratili uz knjigu. O najčitanijim naslovima razgovarali smo sa knjižničarem Sebastianom Dalynjakom.
Od dječje literature i dalje prvo mjesto zauzima Harry Potter koji je gotovo neizostavni dio dječje literature, a slijedi ga simpatični Gregov dnevnik koji je dobio svoj nastavak.
Djeci su dragi i sadržaji na DVD-evima, a najčešće posuđuju crtani La linea, nešto starijeg datuma. „Starije generacije će se sjećati da taj crtić seže u sedamdesete godine prošloga stoljeća,a gledano je i danas.“ rekao je Dalynjak.
Odrasli na DVD-evima najčešće posuđuju serijal Pacifik, nekoliko godina star, ali i dalje posuđivan. Interes ne jenjava ni za interes za ratnim fimom Dunkirk iz 2017. godine.
Vujčić Marina je najčitanija ove zime bila među hrvatskim autorima s njezinih pet dosad objavljenih romana. Najčitaniji od njih jest bio posljednji, Pedeset cigareta za Elenu.
Od publicistike u rovinjskoj Knjižnici najviše se posuđivala popularna psihologija.
Čudna smrt Europe također je jedan naslova koji se već dulje razdoblje traži.
Najčitaniji su pak strani autori, a na top listama već godinu dana nalazi se Elena Ferrante sa serijealom Gencijalna prijateljica, a pojavio se i njezin novi roman van navedenog serijala, Mučna ljubav.
Markus Zusak, australski autor najtraženiji je nakon Ferrante, a mnogi se čitatelji sjećaju njegova naslova Kradljivica knjiga. „Izašao je njegov novi roman, Od Claya most koji je našao svoju publiku i u Rovinju.“ rekao je knjižničar.
Novi Haruki Murakami sa zbirkom pripovjedaka Slon nestaje, ali i ratno ljubavne tematike Japanski ljubavnik Isabel Allende te Parižanke Mariusa Gabriela najčitaniji su među rovinjskom publikom.
'Ljubiće' mahom posuđuju žene, a tu svakako vrijedi spomenuti autoricu Ahern Ceciliu koja je svojedobno napisala P.S. Volim te, a priča se je nastavila sa Klubom P.S. Volim te.
Iz naftalina je izvučen još jedan klasik koji se nemorno nalazi u rukama rovinjske publike, Novi vrli svijet, znanstvenofantastični roman Aldousa Huxleya iz 1932.
Ostavite komentar