Iako Zavod za javno zdravstvo Istarske županije već dulji niz godina provodi zaštitne mjere smanjenja broja komaraca, ovi naporni kukci, dobro poznati napasnici, zagorčavaju nam život od ranog proljeća do kasne jeseni te su potencijalni prenosioci nekih zaraznih bolesti. Radi se o vrlo prilagodljivoj vrsti koja opstaje u uvjetima gdje ima vode.
Suzbijanje komaraca je aktivnost koja se planirano provodi tijekom cijele godine. Suzbijanjem ličinki komaraca u njihovim vodenim staništima problem se rješava na samom početku, te se na taj način spriječava pojava nove generacije odraslih jedinki, kazao je dr.sc. Nediljko Landeka iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.
"Jako je bitno da ljudi sami obrate pozornost i u svojim vrtovima i dvorištima ne ostavljaju nikakvu količinu vode 7-8 dana, jer će se u njoj sigurno razviti komarci, čime im dajemo priliku da se razmnože u povećanom broju. Ukoliko do toga dođe, potrebno je nazvati Nastavni zavod za javno zdravstvo Istarske županije na 529 033 i naše će stručne ekipe izaći na teren gdje postoje takva legla i uništiti ih posebnim sredstvom, larvicidom koji uspješno uništava ličinke i spriječava razvoj komaraca", kazao je dr.sc. Nediljko Landeka, iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.
I da, za ljubitelje prirodnog načina rješavanja problema, podsjetnik kako komarci ne vole miris lovora, bosiljka, lavande, citronele, kadulje, ružmarina, mačje trave, matičnjaka, limunskog eukaliptusa, klinčića...Dobro organiziran vrt, s puno cvijeća, ali i vazama sa začinima, može postati vaša oaza u koju komarci neće rado navraćati. Naime, neke vrste začina imaju snažnu aromu, pa prikrivaju miris tijela i odbijaju ih od vas. Zato u blizini mjesta za sjedenje u vrtu posadite ružmarin, matičnjak, lavandu, neven bosiljak, paprenu metvicu i - češnjak.
Fotografije: Pixabay
Ostavite komentar