
U Poreču ovog petka počinje 31. Međunarodna izložba vina i vinarske opreme - VINISTRA
Izložba se bazira na ocjenjivanju kakvoće vina, a brojni off-sadržaji pak čine Vinistru zanimljivijom.
07:46Prije 20 min09.05.2025
Mate Blažina bio je antifašist, partizan i narodni heroj, rođen u mjestu Čemparovica/Čamparovica kraj Labina, 10. ožujka 1925. godine.
Nakon kapitulacije Italije stupio je u partizanski pokret.
Na području Labinštine sudjelovao je u diverzantskim akcijama: rušenju telefonskih stupova od Labina do Nedešćine (Svete Nedelje), prekopavanju cesta, rušenju mostova kod Raše, Barbana i Podpićna (danas Potpićan), miniranju termocentrale Vlaška, odnošenju eksploziva iz barutane u Ripendi.
Kada je u travnju 1944. osnovan partizanski odred Učka, stupio je u Čepiću u I. četu I. bataljuna kao puškomitraljezac. U srpnju se odred po zapovijedi Operativnog štaba za Istru prebacio na Bujštinu. S trojicom suboraca Blažina je 6. kolovoza prijevarom (bili su odjeveni u njemačke odore) razoružao posadu karabinjera u Kanegri kraj Savudrije, pri čemu su došli do pušaka, mitraljeza, pištolja i streljiva.
Potkraj kolovoza I. bataljun Odreda prebacio se u Čabar, gdje su 29. kolovoza osnovane III. brigada i 43. divizija. Blažina je s brigadom ratovao u Gorskom kotaru i zaleđu Rijeke do travnja 1945., i bio odlikovan za hrabrost. Poginuo je u borbi, s činom vodnika, 15. travnja 1945. godine.
Narodnim herojem proglašen je 27. studenog 1953. godine. Njegovo ime nose srednja škola i ulica u Labinu.
Izvor i foto: Istrapedia
Transhistria Ensemble glazbeni je sastav s kojim Tamara najčešće nastupa i s kojim je snimila najviše albuma. Čine ga slovenski kontrabasist Žiga Golob, hrvatski bubnjar Krunoslav Levačić, slovenski gitarist i mandolinist Uroš Rakovec i talijanski harmonikaš Fausto Beccalossi.
21:35Prije 10 h08.05.2025
"Zahvaljujemo našim gostima na divnom susretu u našoj Udruzi na obostrano zadovoljstvo", poručili su iz rovinjske Udruge umirovljenika.
18:22Prije 13 h08.05.2025
U igri su mnoga imena, no konačan izbor ostaje tajna zatvorena iza stoljetnih zidova Vatikana.
08:44Prije 23 h08.05.2025
Današnji se dan obilježava u čast Jean-Henrya Dunanta, osnivača Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca koji je rođen na današnji datum 1828. godine u Ženevi.
07:47Prije 1 d08.05.2025
U Visokim travama Žmirić otvara teme kao što su posljedice rata, slojevitost identiteta, krhkost prijateljstva, društvene podjele i potragu.
14:41Prije 1 d07.05.2025
Ostavite komentar