PLAVOG RAKA NAJBOLJE JE- POJESTI! Natura Histrica intenzivno radi na suzbijanju širenja invazivne vrste

IstraIN

7 Kolovoz 2024 I 08:31

PLAVOG RAKA NAJBOLJE JE- POJESTI! Natura Histrica intenzivno radi na suzbijanju širenja invazivne vrste

Plavi rak (Callinectes sapidus) jedna je od najagresivnijih vrsta u Mediteranu. Njegovo prirodno stanište su obale zapadnog Atlantika, no brzo se proširio u druge dijelove svijeta.

Od sredine 20. stoljeća naselio se u Italiji, vjerojatno preko balastnih voda, a zatim se proširio u sve pogodne dijelove Jadrana, uključujući našu obalu. Prvi je put uočen na ušću rijeke Neretve 2004. godine, a deset godina kasnije i u Istri.

Američki plavi rak pripada porodici veslača (Portunidae), što s latinskog prijevoda znači "ukusan, lijepi plivač". Hrani se školjkašima, mekušcima, ribama, algama i drugim rakovima, te oštećuje ribarske mreže. Izvanredan je plivač, sposoban preplivati kilometre od svog staništa. Najviše voli plitke bočate vode s muljevitim i pjeskovitim dnom te je prisutan gdje god ima izvora slatke vode u blizini mora.

Na zapadnoj obali Istre, monitoring nad plavim rakom provodi Javna ustanova Natura Histrica u suradnji s pulskim Sveučilištem "Jurja Dobrile" i resornim ministarstvom.

Plavi rak je izuzetno uspješan zahvaljujući ženki koja nosi preko milijun jajašaca. Ženka otpliva daleko na pučinu i ispusti jajašca u more, gdje ih morske struje raznose. Njihova prilagodba uključuje stražnje noge u obliku peraja, čime se razlikuju od naših rakova, objašnjava dipl. ing. biologije Sandro Dujmović, stručni voditelj Javne ustanove Natura Histrica.

plavi-rak-880x495.jpg

Ovaj agresivni rak istiskuje autohtone vrste, zauzimajući sve više teritorija, posebno na zapadnoj obali Istre, od Medulina do Savudrije. U borbi s našim rakovima, plavi rak uglavnom pobjeđuje i zauzima istu ekološku nišu. Snažnim kliještima lako otvara dagnje, kamenice i ostale školjke. Prezimljuje u mulju, a blage zime omogućuju mu aktivnost tijekom cijele godine, s najviše aktivnosti u srpnju i kolovozu.

Jedna od metoda suzbijanja invazivnih vrsta, poput plavog raka, jest konzumacija. "Ovo je jestiva vrsta, i uz potrebne dozvole, može se loviti", zaključuje Dujmović.

Plavi rak sve se češće može vidjeti u ribarnicama, ali još uvijek nije uobičajen u restoranima. Konzumiranjem plavog raka može se utjecati na širenje ove invazivne vrste i smanjiti njihov broj. U Americi je lov na njih čest, a konzumacija popularna, kao i u drugim dijelovima svijeta, uključujući Španjolsku i Italiju. Međutim, u Hrvatskoj taj trend još nije zaživio.

Hoće li se i kako ovaj trend razvijati, pokazat će vrijeme. Plavog raka možete pripremiti na način kao i domaće vrste – na lešo ili u brodetu. Njegovo meso je ukusno, oklop tanji i lakše se lomi. Dobar tek!

kako-se-rijesiti-invazivnog-plavog-raka-21.jpg

Izvor: Agroklub, foto: Morena Sinčić

Ostavite komentar