Plavi rak (Callinectes sapidus) jedna je od najagresivnijih vrsta u Mediteranu. Njegovo prirodno stanište su obale zapadnog Atlantika, no brzo se proširio u druge dijelove svijeta.
Od sredine 20. stoljeća naselio se u Italiji, vjerojatno preko balastnih voda, a zatim se proširio u sve pogodne dijelove Jadrana, uključujući našu obalu. Prvi je put uočen na ušću rijeke Neretve 2004. godine, a deset godina kasnije i u Istri.
Američki plavi rak pripada porodici veslača (Portunidae), što s latinskog prijevoda znači "ukusan, lijepi plivač". Hrani se školjkašima, mekušcima, ribama, algama i drugim rakovima, te oštećuje ribarske mreže. Izvanredan je plivač, sposoban preplivati kilometre od svog staništa. Najviše voli plitke bočate vode s muljevitim i pjeskovitim dnom te je prisutan gdje god ima izvora slatke vode u blizini mora.
Na zapadnoj obali Istre, monitoring nad plavim rakom provodi Javna ustanova Natura Histrica u suradnji s pulskim Sveučilištem "Jurja Dobrile" i resornim ministarstvom.
Plavi rak je izuzetno uspješan zahvaljujući ženki koja nosi preko milijun jajašaca. Ženka otpliva daleko na pučinu i ispusti jajašca u more, gdje ih morske struje raznose. Njihova prilagodba uključuje stražnje noge u obliku peraja, čime se razlikuju od naših rakova, objašnjava dipl. ing. biologije Sandro Dujmović, stručni voditelj Javne ustanove Natura Histrica.
Ovaj agresivni rak istiskuje autohtone vrste, zauzimajući sve više teritorija, posebno na zapadnoj obali Istre, od Medulina do Savudrije. U borbi s našim rakovima, plavi rak uglavnom pobjeđuje i zauzima istu ekološku nišu. Snažnim kliještima lako otvara dagnje, kamenice i ostale školjke. Prezimljuje u mulju, a blage zime omogućuju mu aktivnost tijekom cijele godine, s najviše aktivnosti u srpnju i kolovozu.
Jedna od metoda suzbijanja invazivnih vrsta, poput plavog raka, jest konzumacija. "Ovo je jestiva vrsta, i uz potrebne dozvole, može se loviti", zaključuje Dujmović.
Plavi rak sve se češće može vidjeti u ribarnicama, ali još uvijek nije uobičajen u restoranima. Konzumiranjem plavog raka može se utjecati na širenje ove invazivne vrste i smanjiti njihov broj. U Americi je lov na njih čest, a konzumacija popularna, kao i u drugim dijelovima svijeta, uključujući Španjolsku i Italiju. Međutim, u Hrvatskoj taj trend još nije zaživio.
Hoće li se i kako ovaj trend razvijati, pokazat će vrijeme. Plavog raka možete pripremiti na način kao i domaće vrste – na lešo ili u brodetu. Njegovo meso je ukusno, oklop tanji i lakše se lomi. Dobar tek!
Izvor: Agroklub, foto: Morena Sinčić
Ostavite komentar