OD KUŠANJA DO SAVRŠENOG REZA Radionicama o senzorici suhomesnatih proizvoda otvara se jesenski ciklus edukacija u AZRRI-ju

IstraIN

11 Listopad 2024 I 11:07

OD KUŠANJA DO SAVRŠENOG REZA Radionicama o senzorici suhomesnatih proizvoda otvara se jesenski ciklus edukacija u AZRRI-ju

S dolaskom jeseni, didaktička kuhinja Edukacijsko-gastronomskog centra Istre (EGCI) na Gortanovom brijegu u Pazinu ponovno otvara vrata profesionalcima iz ugostiteljstva, hotelijerstva i turizma kroz jesenski ciklus edukacija koje organizira Agencija za ruralni razvoj Istre (AZRRI).

Program će započeti s dvije specijalizirane radionice posvećene valorizaciji i očuvanju kvalitete istarskih suhomesnatih proizvoda, koje će voditi Blanka Sinčić Pulić, magistra agronomije, predsjednica udruge senzornih analitičara Gustus i neprikosnovena stručnjakinja za valorizaciju i zaštitu autohtonih istarskih proizvoda,

Prva radionica, zakazana za 14. listopada, fokusirat će se na senzornu analizu suhomesnatih proizvoda. Sudionici će učiti prepoznati suptilne razlike među proizvodima kao što su kobasice, ombolo, kosnica i panceta, te procijeniti njihovu kvalitetu s pomoću osjetila vida, mirisa, okusa i teksture

Radionica uključuje teorijski i praktični dio, s naglaskom na tehnike objektivnog vrednovanja proizvoda. Uključivat će “blind testove” i “profiliranje okusa” s različitim vrstama proizvoda, a uz senzornu analizu, naglasak će biti i na razumijevanju proizvodnih procesa i tehničkih aspekata koji utječu na kvalitetu proizvoda.

“Najvažniji cilj je pomoći profesionalcima da razumiju suhomesnate proizvode na dubljoj razini, kako bi ih mogli s povjerenjem nuditi svojim gostima i klijentima”, ističe Blanka.

02_1.jpg

Druga radionica, koja će se održati u Tinjanu, 17. listopada u sklopu 16. izdanja ISAP-a, posvećena je isključivo istarskom pršutu – jedinom pršutu u Hrvatskoj s oznakom zaštićene izvornosti. Edukacija će obuhvatiti teorijske osnove proizvodnje, specifičnosti istarskog pršuta te prepoznavanje razlika u odnosu na druge pršute na tržištu. U praktičnom dijelu sudionici će naučiti vještinu pravilnog rezanja, što izravno utječe na kvalitetu, teksturu i prezentaciju proizvoda.

“Kvalitetan rezač može iskoristiti do 75% pršuta, dok neiskusno rezanje može rezultirati velikim gubitkom mesa i narušavanjem autentičnosti proizvoda”, naglašava Blanka Sinčić Pulić, dodajući da pravilno rezanje nije samo vještina, već umjetnost koja doprinosi renomeu restorana i zadovoljstvu gostiju.

“Kada se pršut reže pred gostom, na vijulinu, s nožem, on postaje mnogo više od proizvoda – postaje priča o tradiciji, kulturi i umijeću istarskih majstora”, zaključuje Blanka, koja će u Tinjanu polaznicima ove radionice omogućiti i besplatno vođenje kroz ISAP, u petak 18. listopada u 15 sati.

01_5.jpg

Ambasadori tradicije istarskih suhomesnatih proizvoda
Ako je vino predmet priče sommeliera, onda su istarski pršut i drugi suhomesnati proizvodi priče senzoričara i rezača. Obje vještine zahtijevaju poznavanje tradicije, kulture, proizvodnog procesa i osjetilnih iskustava.

Stoga je EGCI ove dvije edukacije i osmislio s ciljem da sudionike pretvori u ambasadore vrhunskih proizvoda, za koje će pršut, kobasica, ombolo i panceta biti mnogo više od obične delicije na tanjuru.

Jesenski ciklus radionica EGCI-ja traje do kraja studenog, a kako bi osigurao najbolje moguće iskustvo za svoje polaznike, AZRRI je osim Blanke Sinčić Pulić pozvao još niz renomiranih imena iz gastronomije, kao što David Skoko, Mario Čepek, Robert Perić te mnogi drugi.

Po prvi put će se kao predavači pridružiti i Luka Košir iz Michelinovom zvjezdicom ovjenčanog restorana Grič, Ante Udovičić, jedan od najboljih kuhara srednje generacije koji je iskustvo i znanje kalio u najboljim restoranima svijeta, i Suzana Kvesić, istaknuta hrvatska slastičarka i edukatorica. Radionice su namijenjene profesionalcima koji žele unaprijediti svoja znanja i pristup hrani, namirnicama i gastronomiji, a popis svih je dostupan, baš kao i prijava, putem stranice egci.azrri.hr.

Projekt podržavaju Istarska županija, Turistička zajednica Istre te Obrtnička komora Istre, koji poslovnim subjektima s područja Istarske Županije sufinanciraju troškove edukacija s 50 % iznosa.

Ostavite komentar