Održan Eko gastro event 'Plastika u moru' namijenjen pulskim školarcima

IstraIN

1 Prosinac 2024 I 08:27

Održan Eko gastro event 'Plastika u moru' namijenjen pulskim školarcima

Pred mnogobrojnim školarcima četvrtih razreda osnovnih škola Kaštanjer, Centar, Vidikovac i Monte Zaro ovog je petka, na Trgu Prvog svibnja u Puli, u sklopu EU projekta WASTEREDUCE održan Eko gastro event „Plastika u moru“.

Voditelj Odsjeka za zaštitu prirode i okoliša u Upravnom odjelu za održivi razvoj Istarske županije Bruno Kostelić uvodno se obratio prisutnima i pojasnio važnost mora i očuvanja prirodne ravnoteže u našim životima.

„Na projektu radi 8 prekograničnih partnera, 4 hrvatska i 4 talijanska, koji će se baviti problematikom morskom otpada. Pored toga želimo razgovarati o zaštićenim  područjima u moru i treba li gospodarenje otpadom u tim područjima promijeniti, a dotaknut ćemo se i nekih znanstvenih istraživanja, problema mikroplastike i pokušati procijeniti jesu li naši uređaji za pročišćenje mora dovoljni za sprječavanje odlaska mikroplastike u more s obzirom na to da se kasnije ona hranidbenim lancem vraća na naše stolove.“ – kazao je voditelj Kostelić i istaknuo kako su izabrali projekt započeti s najmlađima za koje je pripremljen i zdravi obrok, odnosno posebne slastice iz mora koje inače nemaju prilike probati.

Osnivačica i vlasnica Aquariuma Pula Milena Mičić školarcima je predstavila ekološke projekte pulskog Aquariuma i naglasila kako su ljudi odgovorni za sve ono što se danas događa s onečišćenjem mora. 

Uslijedilo je zanimljivo, interaktivno predavanje biologinja iz Aquariuma Pula Tamare Sović Čalić i Nikoline Premate koje su na jednostavan način objasnile kako plastika dospijeva u more, koje sve vrste plastike postoje i kakve prijetnje one predstavljaju za morski svijet.

Također su istaknule važnu ulogu morskih beskralješnjaka u morskom ekosustavu. U završnom dijelu radionice razgovaralo se o važnosti konzumacije morskih organizama, a provjerilo se i znanje školaraca o morskim namirnicama koje učenici već poznaju te ih se potaknulo da razmisle o novim namirnicama iz mora koje imaju manji CO2 otisak u usporedbi s uzgojenim kopnenim namirnicama.

Eko_gastro_event_3.JPG

Nakon predavanja učenici su se uputili do edukacijske kuhinje u zgradi Gradske tržnice gdje su ih dočekali profesionalni kuhari Matija Horg i Mina Gavočanov s pripremljenim morskim obrocima prilagođenim upravo djeci. Nakon razgovora s kuharima o ribljoj prehrani i receptima, učenici su degustirali pripremljeni riblji specijalitet.

Projekt WASTEREDUCE odobren je u okviru prvog poziva za dostavu projektnih prijedloga Programa Interreg Italija - Hrvatska 2021.-2027., na specifičnom cilju 2.2. Ukupna vrijednost projekta je 1,65 milijuna eura, a predviđeno trajanje je 30 mjeseci.  Budžet Istarske županije je 208.380,00 eura, od čega se 80 % sufinancira iz Europskog fonda za regionalni razvoj.

Vodeći partner projekta je Institut za poljoprivredu i turizam Poreč, a uz Istarsku županiju hrvatski partneri su Javna ustanova Natura Histrica i Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce iz Splita. Partneri iz Italije su Sveučilište u Trstu, višekomunalno poduzeće ETRA, Regionalna agencija za prevenciju i zaštitu okoliša Veneto, ETIFOR -konzultantska tvrtka Sveučilišta u Padovi na području usluga ekosustava.

Glavni cilj projekta je poboljšati gospodarenje otpadom u zaštićenim i Natura 2000 područjima provedbom konkretnih i zajedničkih akcija za rješavanje fenomena otpada različitim pristupima i različitim metodama intervencije. Naglasak je na poboljšanju strategija upravljanja otpadom i inovativnim digitalnim rješenjima koja podržavaju gospodarenje otpadom i cirkularnost. 

Eko_gastro_event_1.JPG

Eko_gastro_event_2.JPG

Ostavite komentar