Elektroničke cigarete i grijani duhanski proizvodi često se promoviraju kao manje štetne alternative klasičnim cigaretama, ali njihovi dugoročni učinci na zdravlje i dalje su predmet intenzivnih istraživanja i rasprava.
U posljednjem desetljeću elektroničke cigarete i grijani duhanski proizvodi postali su sve prisutniji na globalnom tržištu, privlačeći različite skupine korisnika, osobito mlađe generacije.
E-cigarete su elektronički uređaji koji zagrijavanjem tekućine nikotina, raznih aditiva, aroma i propilen glikola proizvode aerosol koji udisanjem ulazi u organizam. E-tekućine obično su mješavina propilen glikola, glicerina, nikotina i aroma.
Glicerin i propilen glikol inače se smatraju sigurnima za oralnu upotrebu, ali tijekom izloženosti visokim temperaturama mogu se pretvoriti u štetne tvari. U Velikoj Britaniji ovi proizvodi preporučeni su osobama koje pokušavaju prestati s pušenjem cigareta.
S obzirom na to da se u početku smatralo kako su e-cigarete zdravije od običnih cigareta, istraživanja su pokazala da su jednako, a u nekim slučajevima čak i štetnije od konvencionalnih cigareta.
Štetni spojevi koji nastaju zagrijavanjem e-tekućine poput acetaldehida, akroleina i formaldehida utječu na respiratorni i kardiovaskularni sustav, izazivaju upalu i oksidativni stres te mogu izazvati oštećenje pojedinih organa.
Štetni učinci e-cigareta:
- Provedenim istraživanjima utvrđeno je da svakodnevna konzumacija e-cigareta ima velik toksični učinak te time udvostručuje rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti i srčanog udara.
- Prisutnost teških metala kao što su kadmij i olovo u aerosolu e-cigareta mogu imati karcinogena svojstva, dok razne arome poput cinamaldehida mogu imati kardiotoksične učinke.
- Upotreba e-cigareta povezana je s povećanjem broja otkucaja srca i krvnog tlaka.
- Elektroničke cigarete također su povezane s raznim upalama, oksidativnim stresom, vaskularnim ozljedama, aterosklerozom te endotelnom disfunkcijom.
- Korisnici e-cigareta imaju čak 1,79 puta veću mogućnost od nastanka infarkta miokarda od nepušača, dok pušači običnih cigareta imaju 2,72 puta veću vjerojatnost.
- Konzumacijom e-cigareta, čestice koje se u organizam unose udisanjem mogu uzrokovati iritaciju pluća koja može dovesti do upale. Tako dolazi do oštećenja pluća sužavanjem bronha koje dovode zrak u pluća i iz njih te mogu uzrokovati bronhitis i nastanak ožiljaka.
- Također, povećana je mogućnost nastanka astme, ali i pogoršanja postojeće.
- Osim oštećenja pluća, nikotin šteti razvoju mozga, sužava arterije i podiže krvi tlak.
Izvori: WHO, HZJZ
Ostavite komentar