Ovoga petka na kavi sa Raškom u programu Rovinj FM-a bio je Andrea Debeljuh, kordinator NTC programa za Istru i italiju, a govorilo se o edukacijama za rovinjske odgajatelje i učitelje te programima igre za rovinjsku djecu.
NTC program osmislio je neuro-endokrinolog, dr.sc. Ranko Rajović, povezujući znanja medicine i pedagogije, stvorio je program koji razvija kognitivne sposobnosti djece, vrlo je dobro i detaljno razrađen, primjenjiv u obitelji, predškolskim ustanovama i u razrednoj nastavi osnovne škole. „Mozak se razvija u pokretu, i to najviše od druge do pete godine. Zato je tada ključno da se dijete kreće, a ne da sjedi u kolicima i da ga roditelji guraju. Ne mislim pritom samo na hodanje nego na sve kompleksne pokrete, trčanje, prevrtanje, skakanje, penjanje, provlačenje - to je posao djeteta.“ Rekao je dr. Rajović u jednom interviewu.
NTC program podučava se i provodi diljem Lijepe Naše pa tako i po cijeloj Istri djeluju radionice za djecu, za odrasle, za roditelje, rekao je Debeljuh.
Neograničeno i pretjerano korištenje novih tehnologija najveća je opasnost kojoj su danas izložena djeca. Nedovoljne fizičke aktivnosti u najranijoj dobi dovode do nedovoljnog razvoja pojedinih dijelova mozga što kasnije počinje uzrokovati probleme u koncentraciji, logici, učenju ...
U okviru NTC metode s djecom se radi na tri nivoa. Prvi je razvoj sinapsi tj. rana stimulacija, kaže Debeljuh. To nije učenje u klasičnom smislu riječi, već pripremni razvoj kako bi se kasnije moglo stvoriti kritičko razmišljanje, funkcionalno razmišljanje. Pokazalo se, recimo, da djeca koja u ranoj dobi nisu naučila kako skočiti unazad kasnije imaju problema sa razumijevanjem matematike.
Kako bi se osiguralo da se sa djecom pravilno radi kroz sve faze njihovog razvoja vrlo su bitne radionice za odgajatelje i učitelje, ali i roditelje koji su ipak oni s kojima dijete provodi najviše važnog, formativnog vremena.
Pravilnim radom sa djecom danas uvelike se smanjuje i mogućnost šire pojave digitalne demencije, pošasti koja je možda tek na početku širenja, ali ako nešto ne promijenimo ima šanse postati bitan problem budućnosti. A ako već ne nama, našoj je djeci ta budućnost njihova buduća sadašnjost. A na nama je da im omogućimo da bude što bolja.
Detaljnije možete potražiti na Facebook stranici NTC učenje Istra.
Ostavite komentar