S prvim danom u novoj godini, na snagu je stupila Mirovinska reforma kojom je predviđeno podizanje radnog vijeka na 67 godina od 2033. godine, penalizacija prijevremenog umirovljenja od 0,3 posto po mjesecu, odnosno 18 posto za pet godina, kao i omogućavanje rada svim umirovljenicima do četiri sata dnevno uz zadržavanje mirovine.
Ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić kaže: "Možemo razgovarati o nizu pitanja, no o ranijem odlazaku u mirovinu neće biti rasprave.''
Istarski saborski zastupnik i predsjednik Hrvatske strane umirovljenika, Silvano Hrelja u izjavi za Rovinj FM rekao je kako je mirovinska reforma donijeta ishitreno i nije se bavila bitnim stvarima. Napomenuo je i kako je prijedlog njegove stranke bio da mirovinska reforma stupi na snagu 2020. godine, kako bi se do tada moglo testirati što ista budućim umirovljenicima zaista donosi."A kao i svaka reforma, i ova mirovinska sa sobom je donijela neke pozitivne, ali i negativne promjene. "Ono što svakako valja,je rješenje za drugi mirovinski stup",prema kojem će rođeni od 1962. na dalje imati pravo na dodatak n agodine uplate u prvi mirovinski stup do 2002. godine od 27 posto i pravo na dodatak na osnovnu mirovinu od 20,23 posto, te pravo na povoljniji izbor prava u trenutku umirovljenja." Što se lošijih promjena tiče, Hrelja ističe pojačanu penalizaciju kod prijevremenih odlazaka u penziju.
Za osobu koja je radila 40 godina, imala prosječnu plaću, ima prvi uvjet za odlazak u prijevremenu mirovinu i želi se umiroviti pet godina ranije, mirovina bi danas iznosila 2466,56 kuna. Prema novom prijedlogu ministarstva, ta ista mirovina iznosila bi 2088,70 kuna, što je 377,86 manje svaki mjesec do kraja života.
Ostavite komentar