Na snagu stupila izborna šutnja, evo što to konkretno znači

IstraIN

16 Travanj 2024 I 07:35

Na snagu stupila izborna šutnja, evo što to konkretno znači

Nakon 16 i pol dana službene promidžbe u ponoć je na snagu stupila izborna šutnja koja je na snazi do zatvaranja birališta, odnosno, do sutra u 19 sati.

Glasnogovornik Državnog izbornog povjerenstva Slaven Hojski za Media servis pobrojao je što sve stranke i liste moraju izbjegavati.

"Objavljivanje procjene izbornih rezultata, fotografija u sredstvima javnog priopćavanja, izjava i intervjua kandidata. DIP poziva sve sudionike izbora za Sabor i druge neposredne ili posredne sudionike da se sudrže od iznošenja ili obrazlaganja izbornih programa, postavljanja novih plakata ili letaka. Upućivanje telefonskih poziva, sms poruka ili elektroničke pošte ili postavljanje novih promidžbenih sadržaja poput statusa, linkova, te videoklipova na društvenim mrežama."

Izborna šutnja odnosi se i na medije. Hojski je naglasio kako i za njih postoje pravila. "Da se u vremenu izborne šutnje suzdrže od objavljivanja fotografija, izjava, intervjua ili pisanih djela ili prenošenja eventualnih konferencija za medija javnih događja, izbornih sudionika i ostalih koji sudjeluju.

Bez obzira radi li se o temi koja izravno vezana uz izbornu probmidžbu ili bilo kojoj drugoj temi. Pozvali smo medije da iz svojih sadržaja uklone sve što predstavlja izbornu promidžbu, linkove, reklame slikovne oglase koji vode na portale izbornih sudionika i da poštuju izbornu šutnju."

Kršenje izborne šutnje građani, ali i pravne osobe, mogu prijaviti DIP-u koje izdaje upozorenje. Za razliku od europskih i lokalnih izbora, za kršenje izborne šutnje na parlamentarnim izborima nisu propisane kazne.

Dodajmo i kako je resorno ministarstvo pozvalo osnovne i srednje škole da nastavu završe do 18:30, budući da se velik broj biračkih mjesta nalazi u školama, kako bi birački odbori školske prostorije pripremili za glasovanje.

Ostavite komentar