USKORO OBILJEŽAVAMO ''PAZINSKE ODLUKE'' Bile su važan iskorak u oslobađanju Istre u Drugom svjetskom ratu

IstraIN

8 Rujan 2023 I 07:40

USKORO OBILJEŽAVAMO ''PAZINSKE ODLUKE'' Bile su važan iskorak u oslobađanju Istre u Drugom svjetskom ratu

Bliži se obilježavanje povijesnog trenutka Pazinskih odluka.

U Istri će ove godine 13. rujna velika proslava biti održana u Pazinu, a o bogatom programu više možete pročitati ovdje.

Ususret obilježavanju ovog važne političke odluke u nastavku donosimo povijesne zanimljivosti.

Krah fašističke Italije i organiziranje partizana

Nakon što je fašistička Italija de facto izbačena iz Drugog svjetskog rata nakon savezničkih iskrcavanja i kasnije osvajanja velikog djela apeninskog poluotoka, tako se mijenja i situacija u Istri. Istarski partizanski pokret jača kako okupacijske snage imaju sve većih problema na drugim bojištima. Njemačke snage sada su trebale zamijeniti potučenu Talijansku vojsku, a istarski partizani su već u rujnu izrazili želju za sjedinjenjem s ostatkom hrvatskog naroda.

Partizanske jedinice su u rujnu 1943. uspjele preuzeti velike dijelove teritorija koje su za sobom ostavile talijanske jedinice i došlo je do organiziranja okružnog Narodnooslobodilačkog odbora za Istru. Sve je to bila uvertira u političku odluku donesenu u Pazinu. Skup je započeo 13. rujna 1943., a na čelu mu je bio Joakim Rakovac.

U proglasu pod nazivom Istarski narode stoji da je Istra oslobođena snagom vlastita oružja i masovnog dragovoljnog pristupanja partizanskim postrojbama te voljom naroda. Proglas je simbolično označio kraj talijanske vladavine u Istri.

Potvrđivanje odluke

Naime, 25. i 26. rujna 1943. u Pazinu je zasjedao Pokrajinski narodnooslobodilački odbor za Istru, a tom su prigodom potvrđene Pazinske odluke (Odluka o pripajanju Istre, Rijeke, Zadra i otoka Hrvatskoj). Odluka se već tradicionalno slavi svake godine kao "Dan donošenja Odluke o sjedinjenju Istre, Rijeke, Zadra i otoka s maticom zemljom Hrvatskom". ZAVNOH, kao začetnik vrhovnog predstavničkog i zakonodavnog tijela Hrvatske u poslijeratnom razdoblju, na Drugom zasjedanju u Plaškom u listopadu 1943. Pazinsku odluku proglasio je valjanom državnopravnom ispravom.

Rommelova ofenziva u Istri

Krvava ofenziva njemačke vojske pod nazivom Wolkenbruch stigla je krajem godine, poglavito zbog kapitulacije Talijanske vojske i potrebe osiguravanja teritorija pod nekadašnjom upravom talijanske vojske. Također operacija je bila i odgovor njemačkih snaga na konsolidiranje partizanskih jedinica u tom kraju.

Iako je većinom operacija vođena u Istri, vojna djelovanja njemačkih jedinica su proširena i na područje Slovenije i Gorskog kotara. Istarski otpor 2. SS oklopnoj diviziji koja je brojala oko 50 tisuća vojnika bio je solidan, ali nedovoljan.

Njemački Wehrmacht slomio je partizanski otpor i ustanici su imali oko 2000 poginulih vojnika i civila, što svakako spada u jednu od većih bitaka i tragedija na Jugoslavenskom području u Drugom svjetskom ratu. Prilika za stvarno oslobađanje Istarskog poluotoka došla je tek na kraju rata kada je 4. korpus Jugoslavenske armije krenuo u tom smjeru i uz asistenciju istarskih partizana oslobodio taj dio teritorija.

Ostavite komentar