
U teškoj prometnoj nesreći kod Savičente poginula jedna osoba
U nesreći su sudjelovali osobni automobil i teretno vozilo, a točne okolnosti još uvijek nisu poznate.
23:25Prije 4 h18.04.2025
Ističe kako je prevencija kod ove bolesti vrlo važna i kako do bolesti ne bi trebalo niti doći.
Povodom Dana mimoza, odnosno Nacionalnog dana borbe protiv raka maternice, koji se svake godine obilježava treće subote u siječnju - ove godine na današnji dan 18. siječnja, odlučili smo ponoviti intervju koji smo objavili prošle godine, a u kojem nam je sugovornica bila žena koja je prebolila rak - Monika Marković Šurlina, nastavnica strukovnih predmeta u rovinjskoj Srednjoj školi Zvane Črnje.
Naime, Monika je oko godinu dana prije intervjua iz 2024. saznala da ima rak vrata maternice, posve slučajno, nakon redovnog PAPA testa. Potpuno iskreno i dirljivo, podijelila je s nama svoje iskustvo.
“Kad dobijete takav poziv i tu informaciju, to vam je nešto sasvim novo i u šoku ste”, rekla je hrabra Monika. Dodaje i kako je imala sreće s divnom doktoricom koja ju je uputila dalje na pregled u KBC Rijeka.
“Prvih par dana prevladava strah. S druge strane, dobili ste nekakvo vrijeme da se suočite i pripremite za sve što slijedi. Ako je netko tko ovo čita u sličnoj situaciji, iskoristite sve vrijeme za pripremu”, poručila je Monika Marković Šurlina.
Ljudi su joj govorili da je možda nešto krivo s PAPA testom i ona je sama počela sumnjati u njegove rezultate.
Za kolposkopiju, pretragu na koju se ide kad se sumnja u rak vrata maternice, pripremala se tako što je proučila kako ona izgleda, što sve može dobiti s njom i zašto ju uopće šalju na tu pretragu.
“Zapravo vam uvećaju to područje vrata maternice koje se da vidjeti. Gledala sam na monitoru kako to sve skupa izgleda. Kada su stavili nekakav reagens, počela sam vidjeti nekakve mrljice, što mi je, zahvaljujući svoj mojoj pripremi, ukazalo na to da bolest postoji”, ispričala je za IstraIN nastavnica iz SŠ Zvane Črnje u Rovinju.
- VIDEO Saznajte sedam najvažnijih činjenica o raku vrata maternice
Kasnije joj je došao nalaz biopsije koji je ukazao na to da se, u njenom slučaju, radi o visokom stadiju pretkancerogenog stanja.
“To je bilo dobro, ali mene su svejedno liječili kao da imam karcinom. Operacijom su mi odrezali jedan dio vrata maternice, nakon čega sam mislila da je sve u redu. Međutim, došao je drugi nalaz na kojem je velikim slovima pisalo PLOČASTI KARCINOM VRATA MATERNICE. Dakle, nije bio visoki pretkancerogeni stadij”, ispričala je Monika Marković Šurlina.
Stanice karcinoma bile su vidljive do jednog ruba, što znači da možda i preko ruba one postoje. “Tu kreće kaos, odnosno ja se osjećam loše zato što sam uvijek bila pripremljena, no u ovom je trenutku bilo jako malo informacija na internetu. Što sada?”, priča Monika svoju priču.
Željela je sačuvati maternicu kako bi mogla imati djecu...
Klasično liječenje u ovom slučaju bi bilo vađenje maternice van, što u Monikinom slučaju nikako nije dolazilo u obzir i tako se dogovorila s liječnicima. “Željela sam sačuvati organe koliko god je moguće, s obzirom na to da nemam djece”, priznaje ova hrabra žena.
Otišla je na operaciju na kojoj će se na licu mjesta sve odlučiti. Izvadili su joj dva limfna čvora do karcinoma, koji su za vrijeme operacije poslani na analizu, a ako su oni slobodni od karcinoma, nastavit će se s operacijom. U suprotnom, morala bi ići na zračenje i potomstvo bi joj bilo gotovo neostvarivo.
Srećom, desila joj se prva opcija i sada ide na redovite pretrage.
“Zahvaljujem se svim liječnicima i KBC-u Rijeka i docentu Klariću što su mi nekako spasili život i sačuvali sve što su sačuvati mogli”, rekla je Monika.
Ističe kako je prevencija kod ove bolesti vrlo važna i kako do bolesti ne bi trebalo niti doći.
“Problem je što nismo redoviti na pregledima i što odgađamo akcije za svoje zdravlje. Kada sam rekla svojim kolegicama i ženama koje znam što mi se događa, sve su odjednom otišle na ginekološke preglede jer nisu dugo bile. Važno je jednom godišnje otići na taj pregled i napraviti PAPA test jer ova bolest ne miruje, a može se prevenirati redovnim preventivnim pregledima”, zaključuje i poziva Monika Marković Šurlina.
Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter u više je navrata tijekom posljednjih godinu dana upozoravala Vladu Republike Hrvatske da se time diskriminira starije osobe i umirovljenike i tražila da im se opet omogući pravo na ovu naknadu.
17:11Prije 10 h18.04.2025
Svi korisnici hrvatskih mirovina i nacionalne naknade mogu preuzeti jednokratnu naknadu preuzimaju u poslovnicama FINA-e u Medulinu i Puli, a svi ostali moraju se javiti u Općinu Medulin.
14:36Prije 13 h18.04.2025
Ovog tjedna je zamjenica istarskog župana Jessica Acquavita svečano uručila Sporazume o suradnji između Istarske županije i gradova Buja, Poreča, Pule, Rovinja, Umaga i Vodnjana.
11:13Prije 16 h18.04.2025
Povodom nadolazećih uskrsnih blagdana, Grad Pula u suradnji s Turističkom zajednicom postavio je sedam novih klupa i ukrasne vaze duž šetališta.
10:01Prije 18 h18.04.2025
Ovakvi natpisi nisu novost u europskim destinacijama. Posljednjih godina zabilježeni su diljem Italije i Španjolske, gdje su postali vizualni simbol sve češćeg antiturističkog sentimenta.
08:40Prije 19 h18.04.2025
Policijska uprava istarska provodit će pojačane aktivnosti u koje će se uključiti maksimalno raspoloživ broj policijskih službenika te će se u funkciju staviti svi raspoloživi uređaji i oprema za nadzor i kontrolu prometa, a sve kako bi se promet na svim cestovnim pravcima odvijao bez poteškoća.
07:46Prije 20 h18.04.2025
U Istri, Primorju i Dalmaciji na današnji se dan najčešće jedu morska riba i plodovi mora, a u kontinentalnome dijelu Hrvatske, grah, suho voće, kompoti, štrudle od sira, tijesto s orasima i makom te riba i to najčešće šaran i štuka.
06:45Prije 21 h18.04.2025
Osim uskršnjeg programa, u kaštelu možete odigrati nezaobilaznu Escape Castle igru, posjetiti multimedijalnu izložbu, vrijednu zbirku oružja Ferlin i to sve po promotivnim cijenama ulaznica.
19:15Prije 1 d17.04.2025