Golubove stijene na pulskom području jedno su od omiljenih kupališta svih onih koji u ljetnim radostima uživaju uz dozu adrenalina.
Skokovi sa stijena u more jedna su od omiljenih aktivnosti na tom području, a nerijetko se znatiželjni kupači upućuju i Golubovu špilju podno vrhova. Tamo se posljednjih godina sve više upućuju i kajakaši kojima je to obavezna stanica na turističkim rutama.
No, još prošle godine počelo se govoriti o masovnoj posjećenosti koja bi mogla narušiti prirodna bogatstva ovog speleološkog objekta na što su odlučili reagirati iz Javne ustanove Natura Histrica i Grada Pule te su donijeli odluku u kojoj se u potpunosti zabranjuje ulazak u špilju, a propisali su i kazne za sve koji to ipak pokušaju učiniti.
Očitovanje ravnateljice JU Natura Histrice, Silvie Buttignoni, prenosimo u nastavku.
"Htjeli bismo Vas ovim putem obavijestiti da su zbog ekstremnog pritiska, nekontroliranog broja posjeta i uništavanja stanišnih uvjeta, županijska ustanova JU Natura Histrica i Grad Pula-Pola prisiljeni u ovoj 2025. godini primijeniti aktivne mjere zaštite unutar i oko evidentiranog speleološkog objekta - Golubove špilje u Puli.
Suočeni s ugrožavanjem zaštićenih životinjskih vrsta, ali i s ugrožavanjem ljudskih života, a posebno s obzirom na teško ozljeđivanje kupača na prenapučenom lokalitetu, županijskoj Javnoj ustanovi Natura Histrica i Gradu Pula-Pola nije ostavljena druga mogućnost osim provesti zabranu posjećivanje špilje u svim oblicima. Ova je Odluka donesena nakon pomne analize stanja i sastanaka na kojima su sudjelovali predstavnici nadležnih stručnih službi Istarske Županije i Grada Pule-Pola tijekom jeseni protekle godine.
Nadzor nad navedenim speleološkim objektom bit će pojačan i kontinuiran te će se kažnjavati svi koji se ne budu pridržavali zabrane ulaska.
Speleološki objekti prema Zakonu o zaštiti prirode od posebnog su interesa za Republiku Hrvatsku te je posjećivanje dopušteno isključivo imatelju koncesijskog odobrenja za posjećivanje ili dopuštenja za istraživanja.
Speleološki objekt spada u europsku mrežu važnih područja za očuvanje vrsta i staništa Natura 2000. Špilja je označena kao "Preplavljena ili dijelom preplavljena morska špilja" (8330) i štiti se zbog stanišnih vrijednosti strogo zaštićenih vrsta, kao što je i sredozemna medvjedica.
U špilji obitavaju razne vrste zakonom zaštićenih šišmiša. Iako golubovi nisu zaštićeni, i oni u špilji od pamtivijeka imaju svoje stanište.
Dusko Marusic/PIXSELL
Sve to ugrožava ogroman nekontrolirani pritisak posjetitelja u ljetnim mjesecima koji je eskalirao proteklih godina zbog atraktivnosti same lokacije koja se nekontrolirano promovira putem društvenih mreža.
Navala i masovnost posjetitelja s mora i kopna te neodgovorno i opasno ponašanje za prirodna staništa ali i same posjetitelje, primorali su županijsku ustanovu JU Natura Histrica i Grad Pula-Pola da aktivnim mjerama zaštiti ovaj lokalitet od daljnjeg ugrožavanja - čak i pod cijenu nerazumijevanja dijela javnosti i pod cijenu otpora onih koji Golubovu špilju gospodarski iskorištavaju bez valjane osnove.
Suočavali smo se s postavljanjem nedozvoljene rasvjete kojom se mijenjaju stanišni uvjeti špilje, penjanjem po zidovima špilje, onečišćavanjem vode uslijed prekomjernog broja ljudi, nestručnim, neodgovornim i opasnim rukovanjima plovilima te velikim količinama otpada na žalu na dnu špilje.
Napominjemo i da je u više navrata, analizom mora unutar špilje, utvrđena povećana količina crijevnih enterokoka i bakterije Escherichia coli te je lokacija povremeno zdravstveno neprihvatljiva za kupanje iako isto unutar lokaliteta nikada nije bilo dozvoljeno.
Stanje u ljetnim mjesecima postaje kritično i nužne su stroge mjere zaštite!
Posljedice enormnog pritiska su i nekontrolirano skladištenje kajaka na žalu na dnu špilje, opasnost koju kajaci usred masovnog obilaska i nestručnog rukovanja predstavljaju za kupače, međusobni sukobi iznajmljivača kajaka i sukobi s kupačima, nepoštivanje pravila korištenja pomorskog dobra i prava kupača, postavljanje privezišta i privezivanje brodica ispred špilje suprotno pomorskim zakonima, kao i prekomjerno stvaranje mikroplastike uslijed trenja kajaka o obalu te nepoštivanje Odluke o redu na pomorskom dobru Grada Pula-Pola.
Prema postignutom dogovoru između nadležnih stručnih službi Istarske županije i Grada Pula – Pola, Grad Pula-Pola nastavit će provoditi redovne ophodnje na predmetnom području te utvrđivati i sankcionirati sve osobe koje se ne pridržavaju odredbi Odluke o redu na pomorskom dobru Grada Pula-Pola kao i odredbi Odluke o komunalnom redu.
Slijedom svega navedenog, razvidno je da je stanje neodrživo i zahtijeva beskompromisno provođenje mjera zaštite!
Propisane novčane kazne za postupanje protivno odredbama Odluke o redu na pomorskom dobru Grada Pula-Pola za pravne osobe iznose od 600,00 do 1.300, eura, a za fizičke osobe iznose od 50,00 eura do 260,00 eura.
Propisana novčana kazna, sukladno Zakonu o zaštiti prirode, za pojedinačni ulazak fizičke osobe u speleološki objekt iznosi 132,00 eura, dok za pravne osobe propisane su novčane kazne u iznosu između 3.300,00 do 26.500,00 eura", stoji u očitovanju Natura Histrice.
Ljetno kino u Motovunu vraća se u vrt unutar povijesnih zidina, gdje će 25. i 26. srpnja pod zvjezdanim nebom prikazati dvije zapažene festivalske uspješnice – Sirat redatelja Olivera Laxea i Fiume o morte! u režiji Igora Bezinovića. Ulaz na obje projekcije je slobodan.
Predstava kroz dinamičan dijalog i niz komičnih, životno prepoznatljivih situacija donosi priču o dvoje ljudi čija se veza kreće između strastvene privrženosti i svakodnevnih nesuglasica.
Inspirirani „bijelim sportom“, Istrom i, naravno, legendom hrvatskog tenisa, Goranom Ivaniševićem, osmišljeni su originalni kokteli koje ćete ekskluzivno moći probati na najvažnijem domaćem teniskom natjecanju.
Planiranom rekonstrukcijom kat se prenamjenjuje u društvenu namjenu, postojeća terasa će se zatvoriti i pretvoriti u polivalentnu dvoranu za druženja mještana i potrebe MO-a.
takve stranice mogu izgledati vrlo uvjerljivo, no njihova je svrha navesti korisnike da unesu svoje osobne podatke, uključujući korisnička imena, lozinke ili podatke s osobnih iskaznica.
Umag Music Nights ovim je koncertom najavio još jedno izdanje ispunjeno glazbom, plesom, emocijama i energijom koje će Dance Arena iz noći u noć dizati na novu razinu.
Toni Godena bio je pripadnik Inženjerijske brigade u Karlovcu na poslovima razminiranja na ratištu, te je smrtno stradao dana 22. srpnja 1996. godine u Mekušanskom lugu, naselja Sajevac.
Riječ je o zajedničkom projektu Ministarstva turizma i sporta, Hrvatske turističke zajednice i Hrvatske gospodarske komore kojim se potiče konkurentnost, inovativnost i održivi razvoj te unaprjeđuje kvaliteta turističkih proizvoda i usluga.
Osim što su maturanti bolje napisali Državnu maturu u odnosu na prošlu godinu, povećao se broj kandidata koji su ostvarili pravo upisa na studije diljem Hrvatske.