Golubove stijene na pulskom području jedno su od omiljenih kupališta svih onih koji u ljetnim radostima uživaju uz dozu adrenalina.
Skokovi sa stijena u more jedna su od omiljenih aktivnosti na tom području, a nerijetko se znatiželjni kupači upućuju i Golubovu špilju podno vrhova. Tamo se posljednjih godina sve više upućuju i kajakaši kojima je to obavezna stanica na turističkim rutama.
No, još prošle godine počelo se govoriti o masovnoj posjećenosti koja bi mogla narušiti prirodna bogatstva ovog speleološkog objekta na što su odlučili reagirati iz Javne ustanove Natura Histrica i Grada Pule te su donijeli odluku u kojoj se u potpunosti zabranjuje ulazak u špilju, a propisali su i kazne za sve koji to ipak pokušaju učiniti.
Očitovanje ravnateljice JU Natura Histrice, Silvie Buttignoni, prenosimo u nastavku.
"Htjeli bismo Vas ovim putem obavijestiti da su zbog ekstremnog pritiska, nekontroliranog broja posjeta i uništavanja stanišnih uvjeta, županijska ustanova JU Natura Histrica i Grad Pula-Pola prisiljeni u ovoj 2025. godini primijeniti aktivne mjere zaštite unutar i oko evidentiranog speleološkog objekta - Golubove špilje u Puli.
Suočeni s ugrožavanjem zaštićenih životinjskih vrsta, ali i s ugrožavanjem ljudskih života, a posebno s obzirom na teško ozljeđivanje kupača na prenapučenom lokalitetu, županijskoj Javnoj ustanovi Natura Histrica i Gradu Pula-Pola nije ostavljena druga mogućnost osim provesti zabranu posjećivanje špilje u svim oblicima. Ova je Odluka donesena nakon pomne analize stanja i sastanaka na kojima su sudjelovali predstavnici nadležnih stručnih službi Istarske Županije i Grada Pule-Pola tijekom jeseni protekle godine.
Nadzor nad navedenim speleološkim objektom bit će pojačan i kontinuiran te će se kažnjavati svi koji se ne budu pridržavali zabrane ulaska.
Speleološki objekti prema Zakonu o zaštiti prirode od posebnog su interesa za Republiku Hrvatsku te je posjećivanje dopušteno isključivo imatelju koncesijskog odobrenja za posjećivanje ili dopuštenja za istraživanja.
Speleološki objekt spada u europsku mrežu važnih područja za očuvanje vrsta i staništa Natura 2000. Špilja je označena kao "Preplavljena ili dijelom preplavljena morska špilja" (8330) i štiti se zbog stanišnih vrijednosti strogo zaštićenih vrsta, kao što je i sredozemna medvjedica.
U špilji obitavaju razne vrste zakonom zaštićenih šišmiša. Iako golubovi nisu zaštićeni, i oni u špilji od pamtivijeka imaju svoje stanište.
Dusko Marusic/PIXSELL
Sve to ugrožava ogroman nekontrolirani pritisak posjetitelja u ljetnim mjesecima koji je eskalirao proteklih godina zbog atraktivnosti same lokacije koja se nekontrolirano promovira putem društvenih mreža.
Navala i masovnost posjetitelja s mora i kopna te neodgovorno i opasno ponašanje za prirodna staništa ali i same posjetitelje, primorali su županijsku ustanovu JU Natura Histrica i Grad Pula-Pola da aktivnim mjerama zaštiti ovaj lokalitet od daljnjeg ugrožavanja - čak i pod cijenu nerazumijevanja dijela javnosti i pod cijenu otpora onih koji Golubovu špilju gospodarski iskorištavaju bez valjane osnove.
Suočavali smo se s postavljanjem nedozvoljene rasvjete kojom se mijenjaju stanišni uvjeti špilje, penjanjem po zidovima špilje, onečišćavanjem vode uslijed prekomjernog broja ljudi, nestručnim, neodgovornim i opasnim rukovanjima plovilima te velikim količinama otpada na žalu na dnu špilje.
Napominjemo i da je u više navrata, analizom mora unutar špilje, utvrđena povećana količina crijevnih enterokoka i bakterije Escherichia coli te je lokacija povremeno zdravstveno neprihvatljiva za kupanje iako isto unutar lokaliteta nikada nije bilo dozvoljeno.
Stanje u ljetnim mjesecima postaje kritično i nužne su stroge mjere zaštite!
Posljedice enormnog pritiska su i nekontrolirano skladištenje kajaka na žalu na dnu špilje, opasnost koju kajaci usred masovnog obilaska i nestručnog rukovanja predstavljaju za kupače, međusobni sukobi iznajmljivača kajaka i sukobi s kupačima, nepoštivanje pravila korištenja pomorskog dobra i prava kupača, postavljanje privezišta i privezivanje brodica ispred špilje suprotno pomorskim zakonima, kao i prekomjerno stvaranje mikroplastike uslijed trenja kajaka o obalu te nepoštivanje Odluke o redu na pomorskom dobru Grada Pula-Pola.
Prema postignutom dogovoru između nadležnih stručnih službi Istarske županije i Grada Pula – Pola, Grad Pula-Pola nastavit će provoditi redovne ophodnje na predmetnom području te utvrđivati i sankcionirati sve osobe koje se ne pridržavaju odredbi Odluke o redu na pomorskom dobru Grada Pula-Pola kao i odredbi Odluke o komunalnom redu.
Slijedom svega navedenog, razvidno je da je stanje neodrživo i zahtijeva beskompromisno provođenje mjera zaštite!
Propisane novčane kazne za postupanje protivno odredbama Odluke o redu na pomorskom dobru Grada Pula-Pola za pravne osobe iznose od 600,00 do 1.300, eura, a za fizičke osobe iznose od 50,00 eura do 260,00 eura.
Propisana novčana kazna, sukladno Zakonu o zaštiti prirode, za pojedinačni ulazak fizičke osobe u speleološki objekt iznosi 132,00 eura, dok za pravne osobe propisane su novčane kazne u iznosu između 3.300,00 do 26.500,00 eura", stoji u očitovanju Natura Histrice.
Mole se građani da u navedeno vrijeme radi sigurnosti izbjegavaju područja provedbe lovnih aktivnosti i ujedno želimo svima zahvaliti na razumijevanju, strpljenju i suradnji.
Kampanja koju vodi, kaže, nije temeljena na osobnim ambicijama, već na uvjerenju da politika može biti ozbiljan posao koji donosi konkretne koristi građanima.
Riječ je o receptu za slatki kruh koji se tradicionalno priprema ususret Uskrsu. Neizostavna je to dugogodišnja tradicija u dijelovima Istre pa zbog toga ovdje prenosimo jedan stari, ali provjereni recept.
Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter u više je navrata tijekom posljednjih godinu dana upozoravala Vladu Republike Hrvatske da se time diskriminira starije osobe i umirovljenike i tražila da im se opet omogući pravo na ovu naknadu.
Svi korisnici hrvatskih mirovina i nacionalne naknade mogu preuzeti jednokratnu naknadu preuzimaju u poslovnicama FINA-e u Medulinu i Puli, a svi ostali moraju se javiti u Općinu Medulin.
Ovog tjedna je zamjenica istarskog župana Jessica Acquavita svečano uručila Sporazume o suradnji između Istarske županije i gradova Buja, Poreča, Pule, Rovinja, Umaga i Vodnjana.
Ovakvi natpisi nisu novost u europskim destinacijama. Posljednjih godina zabilježeni su diljem Italije i Španjolske, gdje su postali vizualni simbol sve češćeg antiturističkog sentimenta.
Policijska uprava istarska provodit će pojačane aktivnosti u koje će se uključiti maksimalno raspoloživ broj policijskih službenika te će se u funkciju staviti svi raspoloživi uređaji i oprema za nadzor i kontrolu prometa, a sve kako bi se promet na svim cestovnim pravcima odvijao bez poteškoća.
U Istri, Primorju i Dalmaciji na današnji se dan najčešće jedu morska riba i plodovi mora, a u kontinentalnome dijelu Hrvatske, grah, suho voće, kompoti, štrudle od sira, tijesto s orasima i makom te riba i to najčešće šaran i štuka.
Osim uskršnjeg programa, u kaštelu možete odigrati nezaobilaznu Escape Castle igru, posjetiti multimedijalnu izložbu, vrijednu zbirku oružja Ferlin i to sve po promotivnim cijenama ulaznica.
Nova zgrada dvorane bit će smještena na postojećem igralištu uz tzv. „Žutu školu“, s kojom je i arhitektonski povezana, a ukupna površina objekta iznosit će 2.575,6 m².